ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Masażysta lub rehabilitant, decydując się na wybór odpowiedniego stołu do masażu, powinien kierować się zarówno komfortem klienta, jak i własnym. Łóżka różnią się pomiędzy sobą konstrukcją stelażu, materiałem, z którego zostały wykonane, a nawet docelowym przeznaczeniem zalecanym przez producenta. Stół do masażu ma za zadanie służyć przez lata, dlatego tak ważnym jest szczegółowe rozpatrzenie wszystkich jego własności przed dokonaniem zakupu. 

Mobilny i stacjonarny stół do masażu

Każdy masażysta musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jego idealny stół do masażu powinien być jak najbardziej mobilny czy będzie wykorzystywany głównie do pracy stacjonarnej.

W przypadku świadczenia usług z dojazdem do klienta, warto zdecydować się na lekkie łóżko z solidnym pokrowcem, aby uchronić swój kręgosłup przed przeciążeniem. Należy również zwrócić uwagę na to, czy stół podlega łatwej regulacji wysokości oraz czy jego składanie i rozkładanie nie będzie sprawiało problemu.

Osoba wykonująca zabieg, która pracuje wyłącznie we własnym gabinecie, powinna postawić na stół określony mianem stacjonarnego. Przed zakupem warto ocenić rozpiętość blatu i sprawdzić stabilność całej konstrukcji. Szerokość łóżka, która wynosi minimum 70cm, znacznie podwyższa poczucie komfortu klienta, a dodatkowa trzecia noga stabilizująca stół dla wielu masażystów może okazać się ogromną zaletą.

 

Stół do masażu i terapii manualnej

Przy wyborze stołu do masażu należy dobrać typ łóżka pod rodzaj świadczonych usług. Masaże relaksacyjne stawiają sobie za cel wysoki komfort usługobiorcy, toteż stół powinien dysponować szerszym blatem, wygodnym podgłówkiem i grubą pianką.

Masaże sportowe wymagają z kolei bardzo lekkich, aluminiowych łóżek z bezproblemową regulacją wysokości. W przypadku masaży stóp i twarzy nie wolno zapominać o ergonomii pracy – dotyczy to również krzesła, którego masażysta używa podczas zabiegu. Stół wykorzystywany przy tym rodzaju usługi powinien być trójsegmentowy, z podnoszonym blatem oraz półką przedłużającą.

Masażystom zajmującym się terapią manualną, którym zależy na szczególnej mobilności, zalecane jest wyposażenie się w stół z trzecią nogą stabilizującą. W przeciwnym wypadku mogą postawić na łóżko stacjonarne o podstawowej, trwałej konstrukcji.

Stół rehabilitacyjny powinien posiadać natomiast wytrzymałą tapicerkę oraz stabilną konstrukcję. Przydatna może okazać się również możliwość regulacji położenia leżyska oraz kąta nachylenia.

 

Wygodne łóżko do masażu

Masażysta powinien pamiętać, że najbardziej komfortowy dla klienta stół to ten, który waży najwięcej. Takie łóżko może być jednak problematyczne w transporcie i przenoszeniu. Zgrabny stół nie zapewni z kolei takiej wygody. Ultralekkie łóżko do masażu waży około 9kg, standardowe 12kg, a stacjonarne –nawet 20kg.

Na komfort klienta wpływa przede wszystkim szerokość blatu – jego większy rozmiar umożliwi osobie masowanej przyjęcie rozluźnionej pozycji. W przypadku blatu warto również zwrócić uwagę na grubość pianki. Jeżeli jest bardziej gęsta, wówczas zmienia się gabaryt stołu, ale fakt ten nie wpływa znacząco na zwiększenie wagi łóżka. Pianka tłumi drgania zaistniałe podczas sesji masażu, ponadto dzięki jej grubszej warstwie - stół dłużej utrzymuje swoje właściwości.

 

Łóżko do masażu z regulowaną wysokością

Istnieje kilka metod, które pozwolą określić, na jakiej wysokości powinien znajdować się blat stołu do masażu. Pierwsza polega na sprawdzeniu, czy dłonie stojącego masażysty bądź rehabilitanta opierają się na łóżku przy wyprostowanych ramionach.

Blat stołu powinien znajdować się również na wysokości krętarza większego osoby wykonującej zabieg. Ponadto przy określaniu jego położenia należy zwrócić uwagę na potencjalną posturę klienta.

 kobieta masuje plecy kobiety

Jak wybrać stół do masażu?

Drewniany stelaż jest równie wytrzymały, co aluminiowy, poza tym nadaje miejscu pracy naturalną i przyjazną atmosferę. Aluminiowy stelaż okazuje się natomiast nieco lżejszy oraz odporny na wilgoć, co pozwoli na wykorzystanie stołu do masażu w plenerze, zwiększając jego mobilność.

Przy wyborze najlepszego łóżka masażysta powinien zwrócić szczególną uwagę na fakt, w jaki sposób i czy w ogóle stół został należycie przetestowany. Należy również pamiętać o sprawdzeniu jego rzeczywistych parametrów wytrzymałościowych.

Ważny jest także kolor, a przede wszystkim własności tapicerki – czy jest odporna na ścieranie, uszkodzenia, światło, oleje? Należy dowiedzieć się, z jakich materiałów zostało wykonane łóżko i jakie główne rozwiązania konstrukcyjne zastosowano przy jego produkcji.

Przydatne mogą okazać się również dodatkowe akcesoria do stołów składanych – podłokietniki, które umożliwiają klientowi wygodne ułożenie rąk podczas zabiegu, półka tylna zwiększająca długość stołu czy podgłówek pozwalający na wygodne ulokowanie głowy.

Maksymalna nośność stołu powinna wynosić co najmniej 200kg, ponieważ masażysta przy pracy często wykorzystuje własne ciało. Im dłuższe łóżko, tym lepsze, ale jego minimalna rozpiętość powinna wynosić od 180 do 190cm.

 

Stół do masażu – rodzaje tapicerek

Wytwórcy przy produkcji tapicerek przeznaczonych dla stołów do masażu najczęściej używają odpornych materiałów PU i PVC. PU oznacza skrót poliuretanu. Skóra ta ma właściwości najbliższe skórze naturalnej - jest miękka i wytrzymała, posłuży idealnie przy intensywnym użytkowaniu. PU należy do droższych materiałów oraz wymaga regularnego czyszczenia, natomiast nie powoduje podrażnień skóry klienta i dobrze przepuszcza wilgoć.

PVC to z kolei syntetyczny polimer, którego największą przewagą nad PU jest niska cena. Cechuje go wytrzymałość, a skóra sama w sobie jest gruba i sprężysta. Zastrzeżenia może budzić jednak średnia miękkość materiału. Co więcej, PVC łatwo spowoduje u klienta nadmierne pocenie. Nie wymaga natomiast specjalnej konserwacji.

 

Profesjonalne łóżko do masażu

Łóżko do masażu powinno stanowić ozdobę gabinetu masażysty. Jako centralny punkt pomieszczenia, stół musi zachowywać wysokie walory estetyczne.

Prosty stelaż i minimalistyczną tapicerkę łóżka należy dostosować do wystroju wnętrza gabinetu. Taka spójność zdecydowanie poprawia odczucia klienta względem usługi, nadając jej profesjonalny ton. Firmy najczęściej oferują łóżka do masażu z tapicerką w różnych wariantach kolorystycznych, tak jak w przypadku leżanki drewnianej Juventas RELAX.

Na koszty stołu do masażu wpływa wiele czynników, między innymi jakość skóry tapicerki i wytrzymałość konstrukcji stelażu, toteż szukając najlepszego łóżka, należy spodziewać się spektrum cen od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny