Urządzanie gabinetu to dla każdego fizjoterapeuty niemałe wyzwanie. Musi być przecież dostosowany do szeregu wymogów prawnych, aby mogła odbywać się w nim praktyka. Do tego dochodzi jeszcze wybór stołu…
No właśnie - stół do masażu to przecież główny punkt gabinetu fizjoterapeuty. Jaki stół wybrać? Czym się kierować podczas wyboru leżanki do gabinetu?
Gabinet fizjoterapeutyczny - na co zwrócić uwagę?
Wymogi prawne dotyczące wytycznych wobec gabinetów fizjoterapeutycznych należy sprawdzać na bieżąco, a następnie weryfikować co jakiś czas, czy są poprawne. Zmiany w zakresie prawa zachodzą cyklicznie, a obowiązkiem fizjoterapeuty prowadzącego własny gabinet jest dostosowanie się do nich.
Na co należy zwrócić uwagę, urządzając gabinet fizjoterapeutyczny?
- Dostosuj gabinet do aktualnych wymogów prawnych - zwróć uwagę na przepisy instalacyjne, sanitarne i ogólnoprzestrzenne.
- Wydziel przestrzenie - jedno z pomieszczeń w Twoim gabinecie musi zostać przeznaczone na odpady medyczne. Wydziel również miejsce do składowania bielizny czystej i brudnej.
- Zwróć uwagę na powierzchnię - mowa o powierzchni podłóg, mebli, sprzętów i innych dodatków. Każdy przedmiot, znajdujący się w gabinecie fizjoterapeutycznym musi umożliwiać jego dezynfekcję.
- Zapewnij dostęp do wody - a konkretnie do przynajmniej jednej umywalki z dostępem do wody zimnej i ciepłej.
- Zadbaj o „niezbędniki” - w Twoim gabinecie fizjoterapeutycznym powinny zawsze znajdować się papierowe ręczniki, mydło w płynie i płyn do dezynfekcji.
Rodzaje stołów rehabilitacyjnych
Gdy gabinet jest już przygotowany pod względem wymogów prawnych, pora na wybór najważniejszej rzeczy, jaka ma się w nim znaleźć - kozetki rehabilitacyjnej. Zgodnie z wymienionymi wyżej wymogami, leżanka powinna być wykonana z materiałów, które łatwo czyścić i dezynfekować. Z uwagi na materiał wykonania, a także funkcjonalność, kozetki różnią się od siebie.
Jaki stół rehabilitacyjny wybrać? Możemy sklasyfikować je z uwagi na różne wytyczne.
Podział stołów z uwagi na ich mobilność:
- Stoły stacjonarne - ciężkie konstrukcje, które należy zamontować w miejscu wykonywania zabiegów. Często wymagające np. stałego dostępu do źródła prądu, jak w przypadku stołów z elektroniczną regulacją wysokości. Sprawdzą się w większości gabinetów fizjoterapeutycznych.
- Stoły przenośne - idealne rozwiązanie dla tych fizjoterapeutów, którzy w swojej ofercie posiadają rehabilitację z dojazdem do domu pacjenta. Złożony stół nie zajmuje dużo miejsca i jest łatwy do przetransportowania.
- Leżanki i kozetki - składają się z niewielu elementów i posiadają ograniczony zakres ich regulacji. Często zajmują mniej miejsca niż wieloelementowe stoły elektryczne.
- Stoły rehabilitacyjne - dają możliwość dostosowania położenia poszczególnych elementów stołu do zakresu ruchu pacjenta. Niektóre modele posiadają funkcję elektrycznej zmiany wysokości stołu.
Podział stołów z uwagi na materiał wykonania:
- Stoły rehabilitacyjne drewniane
- Stoły rehabilitacyjne aluminiowe
Wybór materiału, z którego wykonany został stół, jest kwestią indywidualną. Główna różnica polega na tym, że stelaże stołów wykonanych z aluminium posiadają funkcję elektronicznej regulacji wysokości, podczas gdy w przypadku leżanek drewnianych, regulacja ta wykonywana jest manualnie.
Masaż i rehabilitacja w pozycji siedzącej
Krzesło do masażu może również stanowić element wyposażenia gabinetu fizjoterapeutycznego, choć jego przeznaczeniem jest raczej masaż relaksacyjny. Krzesło do masażu można z łatwością przetransportować, dzięki czemu stało się ono narzędziem pracy fizjoterapeutów, którzy wykonują swoje usługi np. w przestrzeniach biurowych, w ramach współpracy z klientami korporacyjnymi. Mobilność krzesła to nie jedyna jego zaleta. Istotna jest również możliwość dostosowania profilu krzesła do osoby masowanej. Dopasowanie poszczególnych elementów do wzrostu danej osoby, czy też ułożenia głowy, ramion i tułowia pozwala wykonać masaż na jeszcze wyższym poziomie.
Co wybrać, stół czy krzesło do masażu?
Wybór pomiędzy stołem do masażu a krzesłem nie jest możliwy. Tak naprawdę, oba produkty pełnią zupełnie różną rolę i wykorzystywane są w różnym celu. Jeśli ma to być jedyny mebel znajdujący się w gabinecie fizjoterapeutycznym, to zdecydowanie lepszym wyborem jest stół rehabilitacyjny. Krzesło stanowi uzupełnienie wyposażenia gabinetu - chyba że odbywają się w nim wyłącznie klasyczne masaże relaksacyjne. Do fizjoterapii pacjentów z ograniczeniami ruchowymi, obecność stołu rehabilitacyjnego jest niezbędna. Krzesło umożliwia z kolei wykonywanie masażu w pozycji siedzącej, co czasem jest kluczowe dla danej techniki masażu.
Jeśli w Twoim gabinecie fizjoterapeutycznym pojawiają się pacjenci, którzy mają problem z poruszaniem się, najlepszym wyborem będzie podnoszony elektrycznie stół rehabilitacyjny. Takie rozwiązanie jest wygodne dla Twoich pacjentów, którzy bez problemu będą mogli wejść na kozetkę, jak również dla Ciebie, bo obsługa takiego stołu nie będzie wymagała od Ciebie żadnego wysiłku. Usprawniaj rozwiązania w swoim gabinecie, aby codzienna praca stała się jak najwygodniejsza.