Masaż limfatyczny – czym jest i jakie są jego zalety?
Pracujesz prze wiele godzin dziennie w pozycji siedzącej lub na stojąco? Prowadzisz aktywny tryb życia, dużo trenujesz i potrzebujesz wsparcia w regeneracji? Cierpisz z powodu powracających obrzęków limfatycznych, które utrudniają codzienne funkcjonowanie? Te wszystkie problemy znaleźć mogą rozwiązanie w jednym z wyjątkowo skutecznych zabiegów fizjoterapeutycznych czyli drenażu limfatycznym (masażu limfatycznym), który można wykonać zarówno u fizjoterapeuty, jak również z pomocą odpowiednich urządzeń, także w domowy zaciszu. Na czym polega masaż limfatyczny? Kto i kiedy powinien skorzystać z jego dobrodziejstwa?
Masaż limfatyczny – czym jest i kiedy warto z niego skorzystać?
Układ limfatyczny naszego organizmu transportuje limfę, która dzięki węzłom chłonnym dociera do krwiobiegu. Niestety bywają sytuacje, w których na drodze tej pojawiają się zastoje lub jest ona spowolniona. Przyczyną tego stanu rzeczy mogą być stany zapalne, ale i nieprawidłowe działanie układu limfatycznego. Długotrwałe i nadmierne problemy tego rodzaju przyczyniają się do powstawania obrzęku limfatycznego, najczęściej w okolicach nóg.
Masaż limfatyczny należy do najskuteczniejszych sposobów leczenia obrzęku limfatycznego kończyn dolnych. Terapia ta swoje początki ma w latach 30. XX wieku, a jej zadaniem było przede wszystkim usprawnienie krążenia limfy. Masaże tego rodzaju mają obecnie szersze zastosowanie, bowiem wspomagają nasz organizm także w leczeniu innych schorzeń, mają również spore znaczenie w kosmetologii. Wykonaniem drenażu limfatycznego zajmują się eksperci (fizjoterapeuci, masażyści) wykorzystujący w tym zakresie specjalistyczny masaż manualny, niemniej skuteczne są również aparaty profesjonalne do masażu – presoterapii.
Wskazaniem do zastosowania masażu limfatycznego jest wsparcie poprawy przepływu limfy, ale również usprawnienie transportu wody i soli mineralnych. Zabiegi mesażu limfatycznego stosowane są zatem w leczeniu obrzęków limfatycznych, ale i niewydolności układu krążenia, niektórych stanach pourazowych, obrzękach tłuszczowych, w regeneracji po wysiłku fizycznym, redukowaniu cellulitu, w problemach z gospodarką hormonalną czy przy zespole ciężkich nóg. Z rozwiązań jakie oferują urządzenia do masażu limfatycznego korzystają zatem fizjoterapeuci sportowi, gabinety kosmetyczne itp. Chętnie wykorzystywane są one również przez użytkowników w domach – pozwalają one bowiem ulżyć osobom pracującym przez wiele godzin w pozycjach stojących lub siedzących.
Na czym polega masaż limfatyczny nóg?
Masaż limfatyczny nóg wykonywany może być manualnie przez fizjoterapeutę lub masażystę bądź z pomocą specjalistycznego sprzętu. W przypadku masażu manualnego specjalista korzysta z określonych technik jak głaskanie, rozcieranie czy ugniatanie. Masaż takie polega na wykorzystaniu powolnych i spokojnych ruchów, mających na celu rozluźnienie problematycznych rejonów i pobudzenie limfy, układu krążenia itd.
W przypadku zastosowania aparatów do drenażu limfatycznego, noga lub nogi umieszczane są w specjalnych mankietach podzielonych na kilka oddzielnych komór. Do każdej z komór rękawa wpompowywane jest następnie powietrze, a w wyższej klasie sprzęcie, dostępne jest nawet kilka różnych trybów pracy. Bez względu na wybór formy zabiegu drenażu limfatycznego, obie z nich rozpoczyna się od przesuwaniu limfy w kierunku węzłów chłonnych, a następnie kolejnego etapu, w którym następuje ponowne napełnienie naczyń limfatycznych kończyn dolnych.
Drenaż limfatyczny nóg – jak często można z niego korzystać?
Intensywność oraz częstotliwość stosowania zabiegów masażu limfatycznego zależy od indywidualnego przypadku. Stan pacjenta, rodzaj schorzenia z którym się boryka, wybranej metody i czasu trwania zabiegów powinny być ocenione przez specjalistę celem ustalenia planu leczenia. U osób, u których wymagane jest intensywne działanie, zabiegi wykonywać można nawet codziennie, niemniej w późniejszych etapach, dla podtrzymania rezultatów, wystarczające jest korzystanie z masażu limfatycznego 1 do 2 razy tygodniowo.
Posiadanie własnego urządzenia do drenażu limfatycznego ułatwia dostęp do zabiegu i jest znacznie tańsze, aniżeli korzystanie z pomocy gabinetów. To świetna alternatywa dla osób pragnących ukoić ociężałe i obolałe nogi np. po całodziennym staniu lub po intensywnych treningach dla uzyskania szybkiej i efektywnej regeneracji. Bez względu jednak na to, czy wykonujemy drenaż limfatyczny w domu czy w gabinecie, należy skonsultować stan zdrowia u specjalisty, aby wykluczyć ewentualne przeciwskazania. Zabieg ten jest bezpieczny i nieinwazyjny, jednak nie każdy może go wykonywać.
Masażu limfatycznego nóg nie zaleca się u osób z chorobami nowotworowymi, z zakrzepowym zapaleniem żył, przy niewydolnościach serca, problemach z nadciśnieniem, miażdżycy, stanach zapalnych stawów, czy naczyń chłonnych bądź przy chorobach i uszkodzeniach skóry.