Coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, narzeka na dokuczliwy ból karku i pleców. Pomóc może wizyta u masażysty lub fizjoterapeuty, albo domowy masażer do pleców. Jaki model wybrać, żeby skutecznie pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości? Czy masażer może zastąpić wizyty u specjalistów?
Wiele godzin spędzonych przed ekranem komputera, aktywność fizyczna ograniczona do minimum, a na koniec dnia dokuczliwy ból karku i pleców. Brzmi znajomo? To efekt uboczny nie tylko pracy w trybie home office w ostatnich miesiącach pandemii, ale i siedzącego trybu życia, który prowadzi coraz więcej młodych osób.
Kiedyś masażer, zwłaszcza ręczny, kojarzył się z seniorami, którzy dolegliwości bólowe kręgosłupa czy karku próbowali minimalizować domowymi sposobami. Czasem przynosiło to zaskakująco dobre efekty. Choć domowy sprzęt masujący nie zawsze jest w stanie zastąpić wizyty w profesjonalnym salonie masażu, to potrafi naprawdę zdziałać cuda! Prawidłowo i regularnie używany może znacząco poprawić jakość naszego życia niwelując czasami na długi czas przykry dyskomfort.
Domowe masażery mogą przynieść nam same korzyści- poprawią nasze samopoczucie, ukrwienie i regenerację organizmu, pomogą zlikwidować stres, napięcie mięśniowe, wszelki ból (także głowy i menstruacyjny), ale również cellulit i zbędne kilogramy. Wybierać możemy spośród wielu typów i modeli masażerów. I w efekcie zakupić masażer uniwersalny, albo przeznaczony do masażu konkretnej partii ciała. Wszystko zależy od naszych aktualnych potrzeb, ale i zasobności portfela.
Rodzaje masażerów do pleców
Masażery przeznaczone do masażu pleców działają w prosty sposób– ich zadaniem jest kurczenie i rozkurczanie mięśni prowadzące do łagodzenia stanów bólowych. Urządzenia generują wibracje oddziałujące na mięśnie, od delikatnie wyczuwalnych do mocnych, w zależności od ustawionego programu.
Od dawna dużą popularnością cieszą się masażery ręczne do masażu na sucho lub podczas kąpieli. Dobrym rozwiązaniem jest też wałek/roller do masażu chłodzącego lub ogrzewającego. Najlepszy efekt i największą wygodę użytkowania dają jednak masażery elektryczne lub na baterie, które cały masaż wykonują za nas. Poduszki, maty i fotele masujące zapewnią pełen odpoczynek i komfort, ponieważ wystarczy, że się na nich odpowiednio położysz lub usiądziesz, a urządzenie pomasuje konkretną partię ciała. Po takim masażu napięte mięśnie będą rozluźnione, a ból oraz zmęczenie zlikwidowane. Większość tego typu masażerów posiada dodatkowo funkcję podgrzewania oraz wibracji. Jakie masażery sprawdzą się w przypadku bólu karku i pleców?
Masażer uniwersalny
To wszechstronne urządzenie, które możesz zastosować na dowolną część ciała, również plecy. Większość modeli wyposażonych jest w kilka nakładek, które pozwalają dopasować intensywność i rodzaj masażu.
Masażer karku i szyi
Kształtem przypomina rogal lub zagłówek. Bardzo dobrze łagodzi ból karku i szyi spowodowany przemęczeniem czy stresem. Niweluje także zakwasy. Masażery tego typu są lekkie i poręczne, świetnie więc sprawdzą się w podróży albo w biurze.
Do wyboru mamy trzy rodzaje masażerów do karku, możecie więc wybrać taki, który rozmasuje te partie ciała, które najbardziej wam doskwierają:
- elektrostymulator karku, szyi oraz ramion,
- masażer cylindryczny,
- kołnierz masujący.
Elektrostymulator karku, szyi oraz ramion to specjalna elastyczna nakładka, która masuje mięśnie, bardzo dobrze dopasowując się do kształtu masowanego miejsca. W masażerach tego typu dostępny jest szeroki wybór programów masażu oraz funkcja automatycznego wyłączenia.
Masażer cylindryczny ma kształt wałka, który podkłada się pod kark, wykonuje się nim masaż wibracyjny.
Kołnierz masujący, nazywany także poduszką masującą lub masażerem shiatsu, jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych rodzajów masażerów karku. Możemy nim masować kark, ale także ramiona oraz szyję. Niektóre modele posiadają specjalne uchwyty na ręce, które pozwalają przybrać odpowiednią pozycję do masażu.
Mata masująca
To rodzaj nakładki na oparcie i siedzenie fotela, w której wewnętrzne elementy masujące przesuwają się wzdłuż kręgosłupa, masując go. Dodatkowo mogą posiadać specjalne strefy podgrzewające i rolki do kompleksowego masażu pleców. Maty masujące najczęściej mogą wykonywać masaż shiatsu lub ostukujący. Masaż shiatsu obniża poziom stresu, działa odprężająco, poprawia sprawność systemu nerwowego oraz poprawia ogólny stan psychofizyczny. Masaż ostukujący łagodzi napięcie kręgosłupa. Pobudza mięśnie całych pleców, co daje lepsze ukrwienie i dotlenienie komórkowe oraz poprawia sprawność stawów.
Fotel masujący
To urządzenie dla wymagających i o dużej zasobności portfela, ponieważ jest to najdroższy typ masażerów. Zapewnia za to pełen relaks i odprężenie- wystarczy w nim usiąść i pilotem ustawić odpowiedni rodzaj masażu, jego nasilenie i czas, a następnie beztrosko poddać się przyjemnemu masowaniu.
Jakie funkcje dodatkowe są ważne zakupie masażera do pleców?
Decydując się na zakup konkretnego modelu masażera koniecznie sprawdźcie parametry, które mają wpływ na trwałość i ergonomiczność urządzenia. Ważny jest rodzaj zasilania, czyli czy masażer jest ładowany sieciowo, czy na baterie. Jeśli chcecie mieć masażer zawsze pod ręką- w podróży czy w biurze, wybierzcie raczej model na baterię. Szukajcie też bardziej uniwersalnych urządzeń, ponieważ akurat w przypadku masażerów, lepsza jest zasada „im więcej, tym lepiej”. Więcej rodzajów masażu sprawi, że będą mogli korzystać z niego wszyscy członkowie rodziny, niezależnie od miejsca występowania dolegliwości. Kolejny parametr wpływający na jakość masowania to prędkość. Najlepiej wybierać urządzenia z regulacją prędkości, która przydaje się w niwelowaniu bólów o różnym natężeniu. Zwróćcie uwagę też na minutnik, który pozwoli dobrać czas masażu oraz możliwość podgrzewania masowanego miejsca, co dodatkowo rozluźni obolałe mięśnie.
Najpopularniejsze modele masażerów do pleców wg sklepu Kredos
To funkcyjne i skuteczne urządzenia, który mogą być stosowane do masażu nóg, pleców, ramion i karku. Masaż wykonywany jest przez 4 obracające się parami głowice masujące. Dodatkowo poduszki posiadają funkcję ogrzewania i naświetlania, które potęgują pozytywne skutki wykonywanego masażu shiatsu. Pokryte są najczęściej oddychającym materiałem, a utrzymanie higieny ułatwiają powłoczki, które nadają się do prania w pralce.
To skuteczne i niezwykle praktyczne masażery pozwalające w szybki i łatwy sposób rozluźnić mięśnie ramion. Posiadają kilka programów oraz poziomów intensywności masażu, które wykonywane są przez dwie głowice masujące. Cztery proste przyciski zapewniają łatwą i intuicyjną obsługę urządzenia.
Posiadają możliwość wykonania masażu w dwóch technikach: shiatsu lub masażu ostukującego. Masaż może odbywać się w trzech obszarach: całe plecy, siedzisko oraz kark. Mata pracuje na kilku poziomach- pierwszy masuje kark z możliwością zmiany wysokości masażu oraz kierunku obrotów.
Drugi, ruchami zbliżonymi do rąk masażysty, przemieszcza się po plecach. Kolejny system poduszek powietrznych uciska talię oraz siedzisko. Dodatkowa opcja podgrzewania ciała w trakcie masażu pomaga zwiększyć jego efektywność. Sterowanie odbywa się za pomocą intuicyjnego i prostego w obsłudze pilota.
Maty masujące idealnie nadają się do użytku domowego, ale także podczas podróży samochodem.
Fotele do masażu to idealne połączenie luksusu oraz relaksu. Głowice masujące rozmieszczone zostały w strategicznych miejscach fotela, gwarantują więc skuteczny i precyzyjny masaż. Użytkownik może wybierać często wśród kilkunastu różnorodnych programów masażu. Sterowanie fotelem jest proste i intuicyjne, dzięki panelowi sterowania, który umieszczony jest najczęściej w podłokietniku. Dodatkowe wrażenia zapewniają często wbudowane w fotel odtwarzacze dźwięku.