Zakrzepica żył to jedna z popularnych chorób naczyń krwionośnych. Jest to powikłanie, które wiąże się z upośledzeniem przepływu krwi w kierunku serca, ale to również i zmiany anatomiczne w naczyniach żylnych i problemy z prawidłową krzepliwością krwi. Skąd taka zakrzepica żył się bierze? Jakie są skutki braku leczenia? I w końcu, czy chorobę tę można wyleczyć? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule, zwracając szczególną uwagę, iż kluczowe znaczenie ma tutaj szybka diagnostyka i wprowadzenie odpowiedniego leczenia, bowiem tylko dzięki temu istnieje możliwość uratowania czyjegoś zdrowia, a często także i życia.
Skąd bierze się zakrzepica żył?
Z całą pewnością jednym z pierwszych elementów, na jakich należy skupić szczególną uwagę jest przyczyna powstawania zakrzepicy żył. W przypadku, gdy krew żylna wraca do serca za wolno i zalega w żyłach, tworzą się skrzepy, które to z kolei hamują dalszy przepływ krwi. Im dłużej taki stan trwa, tym więcej takich zakrzepów się tworzy i to właśnie one są bezpośrednim zagrożeniem zarówno zdrowia, jak i życia. Najczęściej zakrzepica żylna widoczna jest w kończynach dolnych, co jest spowodowane przede wszystkim płynięciem krwi w kierunku przeciwstawnym do sił grawitacji.
Mówiąc o zakrzepicy, warto także zwrócić uwagę, jak ważną rolę odgrywają w układzie krwionośnym zastawki serca. To właśnie ich zadaniem jest zapobieganie powrotowi krwi odtlenowanej do żył. Istotną rolę odgrywa pompa mięśniowa, która powoduje powstawanie skurczów mięśni, gdy te są w ruchu. W konsekwencji taki nacisk mięśni na naczynia krwionośne powoduje, że krew płynie w jednym kierunku. Zastawki blokują krew odtlenowaną, aby nie płynęła w przeciwnym kierunku. A co w sytuacji, gdy zastawki nie pracują prawidłowo? Wtedy krew się cofa i miesza się w naczyniach krwionośnych. To zaburza prawidłowy transport krwi w organiźmnie.
W efekcie powstają żylaki, nogi są opuchnięte i może dojść do obrzęku limfatycznego. W konsekwencji mogą wytworzyć się skrzepliny. Te natomiast prowadzą do zakrzepicy żylnej i zespołu pozakrzepowego.
Groźne powikłania zakrzepicy żył?
Niewydolność żylna powoduje powstawanie wielu schorzeń, które mogą być bezpośrednim zagrożeniem zdrowia. Sama zakrzepica żył jest najgroźniejszym powikłaniem, które nie tylko powoduje ból, ale również i powstawanie trudno gojących się ran. W konsekwencji doprowadzić może do zatoru płucnego, który zagraża życiu. Bardzo często w wyniku tego stanu tworzą się tak zwane mikroskrzepy, które prowadzić mogą między innymi do powstawania zawału serca, jak również udaru mózgu.
Jak leczyć zakrzepicę żył?
Kluczowym elementem leczenia zakrzepicy żył jest farmakoterapia. Jest ona niezbędna zarówno przy wrodzonych, jak i nabytych zaburzeniach składu krwi. Bardzo dużą rolę odgrywa także kompresoterapia. Polega ona na wykorzystaniu specjalnych skarpet lub rajstop uciskowych, bądź też bandaży, których zadaniem jest ucisk na żyły, co ma nie doprowadzić do powstawania stanów obrzękowych. Coraz częściej też wykorzystywaną metodą jest masaż pneumatyczny, będący jedną z odmian presoterapii, która cieszy się bardzo dużą popularnością i powodzeniem.
Masaż pneumatyczny - na czym polega?
Masaż pneumatyczny jest to jedna z form masażu uciskowego. Wykonywany jest za pomocą specjalnych mankietów, które zakłada się na nogę, by mankiet mógł napełnić się powietrzem, odpowiednio przy tym uciskając nogę. Taki mankiet składa się z kilku komór, które pełnią rolę pompy perystaltycznej. Istotne jest to, aby tego rodzaju masaż odpowiednio przy wykorzystaniu takiego mankietu działał. Poszczególne komory powinny po kolei napełniać się od dołu do góry, by następnie wypuścić je, gdy już wszystkie komory zostaną napełnione powietrzem. Dlaczego jest to tak ważne? Taki mechanizm ma bowiem przesuwać zalegającą w naczyniach krwionośnych krew w kierunku serca, co znacząco wpływa na prowadzone efekty leczenia. W takim masażu stosuje się tak zwany drenaż limfatyczny, który przyczynia się do zminimalizowania obrzęków limfatycznych. Presoterapia może być stosowana zarówno w profesjonalnych gabinetach fizjoterapeutycznych, jak również samodzielnie w domu. z wykorzystaniem odpowiednich aparatów, które znacząco przyczyniają się do zapobiegania chorobie zakrzepowej, ale i do leczenia niewydolności żylnej.
Czy można wyleczyć zakrzepicę żył?
Czy można wyleczyć zakrzepicę żył na zawsze? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest pacjent, dlatego też jest to indywidualną kwestią każdego przypadku. Jeśli pojawiają się pojedyncze epizody związane z chorobą zakrzepową, przy odpowiednim leczeniu istnieje możliwość wyleczenia problemu na zawsze. Niestety, ale w większości przypadków występują tak zwane skłonności do zakrzepicy i problem ten lubi powracać, mimo stosowania odpowiednich technik zapobiegających rozwojowi niewydolności żylnej. Najczęściej zakrzepica żył występuje u osób z niewydolnością żylną lub u których pojawiły się wcześniej problemy z zastawkami. Jeśli zastawki nie pracują już tak sprawnie, jak wcześniej, ryzyko choroby zakrzepowej także jest większe. Czy konieczne jest przyjmowanie leków? U części osób tak, muszą brać je do końca życia.
Zakrzepica żył - jak z nią żyć?
Bardzo istotne jest to, aby przy występowaniu tego problemu, stawiać na odpowiednią profilaktykę choroby zakrzepowej. Bardzo ważne jest więc kontrolowanie stanu układu żył, a więc wykonywanie na przykład dopplera żył z taką częstotliwością, jaką wskaże lekarz prowadzący chorego. Istotne znaczenie ma również zdrowy styl życia. Należy stawiać między innymi na aktywne spędzanie czasu, a więc spacery, jazda na rowerze, bieganie czy pływanie, ale także i odpowiednie zestawy ćwiczeń. Bardzo ważną rolę odgrywają także materiały uciskowe, szczególnie istotne i ważne w trakcie długich podróży. Nie można także zapomnieć o uzupełnianiu płynów i jeśli jest taka możliwość o regularnej presoterapii.
Przy ocenie stanu naczyń krwionośnych, bardzo ważną rolę odgrywa USG dopplerowskie. Przeprowadza się je przy pomocy aparatu ultrasonograficznego, wykorzystując przy tym efekt Dopplera. Dzięki niemu istnieje możliwość oceny stanu naczyń krwionośnych, w tym między innymi tętnic, jak również i żył. W trakcie takiego badania wykorzystuje się zmiany częstotliwości fal ultradźwiękowych, które to odbijają się od krwinek, jakie płyną w naczyniach krwionośnych. W ten sposób fala dźwiękowa jest przetwarzana i na monitorze widoczny jest obraz badanego miejsca. Takie USG jest w pełni bezpieczne i bezbolesne, dlatego też nie trzeba obawiać się jego wykonania, a regularna kontrola stanu naczyń krwionośnych, może uchronić pacjenta przed konsekwencjami chorób żylnych, w tym właśnie zakrzepicy żylnej.