Oświetlenie gabinetu i sali zabiegowej
Gabinet zabiegowy to miejsce wykonywania rozmaitych procedur medycznych. Pobieranie krwi, dożylne podawanie leków czy opatrywanie ran – wszystkie te zabiegi wymagają odpowiedniego oświetlenia, które poradzi sobie nawet w przy niedoborze światła dziennego za oknem. Podstawową potrzebą w gabinecie jest odpowiednia lampa zabiegowa, która bezproblemowo uwidoczni obserwowane elementy. Oprócz tradycyjnego oświetlenia, gabinet może zostać zaopatrzony również w inne rodzaje lamp medycznych, które będą pełniły inne funkcje w zależności od specyfiki pracy. Poniżej przedstawione zostały rozwiązania, które będą przydatne jako wyposażenie gabinetu zabiegowego.
Lampy zabiegowe
Dostępne na rynku lampy zabiegowe dzielą się na halogenowe i diodowe. Lampy halogenowe wyposażone są w żarówki z żarnikiem wolframowym wypełnione gazem szlachetnym. Ich zaletą jest niewątpliwie bardzo wysoki współczynnik odwzorowania kolorów i barwa światła zbliżona do dziennego. To rozwiązanie jednak, w przeciwieństwie do lamp medycznych LED, nie jest energooszczędne i emituje duże ilości ciepła, które może negatywnie wpływać na komfort lekarza podczas pracy. Obecnie lampy diodowe LED oferują doskonałe parametry, których wartość można dobrać w zależności od wykonywanej pracy (m.in. temperatura barwowa, natężenie światła, bezcieniowość). Szczegółowo opisane zostały tutaj.
Gabinet zabiegowy różni się od sali operacyjnej pod względem potrzebnego oświetlenia. Lampy operacyjne ze względu na skomplikowane procedury chirurgiczne wymagają większego natężenia światła i są zazwyczaj zamocowane na suficie, nad stołem operacyjnym. W sali zabiegowej natomiast pożądane są mobilne i elastyczne rozwiązania, które można łatwo dostosować do aktualnie wykonywanego zabiegu. Nie bez znaczenia pozostają również rozmiary lampy zabiegowej i jej masa – kompaktowe rozwiązania są najwygodniejsze. Doskonałym rozwiązaniem do gabinetu będzie lampa na statywie z kółkami, wyposażona w giętkie ramię typu „gęsia szyja”. Umożliwia ona dostosowanie położenia źródła światła i jest wyjątkowa komfortowa, ponieważ ustawiona do danej pozycji nie przemieszcza się podczas używania sprzętu. Takie lampy medyczne, oprócz sal zabiegowych w szpitalach, znajdą zastosowanie również w gabinetach kosmetycznych i weterynaryjnych.
Czołowe lampy lekarskie
Dodatkowym wyposażeniem gabinetu zabiegowego może być lampa czołowa lekarska. Mocowana na głowie, służy ona do wysoce precyzyjnego oświetlenia elementu badań z małej odległości. Emitowane przez nią światło jest wyjątkowo jasne i jednolite, co pozwala precyzyjnie uwidocznić nawet bardzo drobne struktury. Użytkowanie lampy czołowej jest komfortowe, ponieważ użytkownik ma wolne ręce i nie zasłania źródła światła.
Lampa bakteriobójcza
Lampy dezynfekujące nie ułatwiają bezpośrednio procesu diagnostyki czy procedur medycznych, wpływają jednak w znacznym stopniu na bezpieczeństwo personelu medycznego i pacjentów. Przez obecność ogromnej liczby patogenów w gabinecie zabiegowym, medyczna lampa bakteriobójcza stanowi wręcz jego konieczne wyposażenie. Wskazówki przydatne podczas jej kupna, zasadę działania i konieczne środki ostrożności znaleźć można w osobnym artykule o lampach bakteriobójczych .
Lecznicza lampa na podczerwień
Lampy na podczerwień przeznaczone są do naświetlania ludzkiego ciała i są pomocne przy rozmaitych schorzeniach, a stosuje się je między innymi w gabinetach fizjoterapeutycznych. Emitowane promieniowanie podczerwone wykorzystywane jest w zabiegach światło-
i ciepłoleczniczych. Wytwarzane ciepło ma właściwości rozluźniające i przeciwbólowe, a także rozszerza naczynia krwionośne i poprawia wydajność krążenia. Lampy podczerwone stosowane są w terapii reumatyzmu, chorób dróg oddechowych oraz w procesach regeneracji mięśni czy gojenia się ran. W zależności od pożądanego rezultatu, regulować można dawkę i intensywność promieniowania. Podczas pracy lampy podczerwonej należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa podanych przez producenta. Jest to na przykład zachowanie odpowiedniej odległości od lampy czy prawidłowe przygotowanie skóry do zabiegu. Pacjent podczas naświetlania powinien mieć założone okulary ochronne i niezwłocznie zgłosić pojawienie się niepokojących objawów, takich jak swędzenie, pieczenie czy ból.
Lampy antydepresyjne
Lampy antydepresyjne emitują światło bardzo zbliżone do dziennego. Fototerapia polecana jest przez wielu psychiatrów jako uzupełnienie leczenia. Emitowane przez lampę promienie poprawiają samopoczucie pacjenta i już po kilku sesjach naświetlania można zanotować ulgę, bardziej pogodne nastawienie i lepszy apetyt.
Z lamp o świetle dziennym może korzystać każdy, w warunkach domowych czy podczas pracy. Szczególnie zalecane jest to w sezonie jesienno-zimowym, kiedy występują największe niedobory naturalnego światła. Lekarz, oprócz dobra pacjenta, powinien pamiętać także o swoim samopoczuciu, które wpływa na jakość wykonywanej pracy. Lampy o świetle dziennym zazwyczaj cechują się kompaktowymi rozmiarami i możliwością dowolnego przemieszczania. Ustawione na biurku, wpływają na zmniejszenie senności i poprawiają nastrój.
Podsumowanie
Podczas wyboru sprzętu oświetleniowego do sali zabiegowej, z pewnością należy dokładnie zastanowić się nad specyfiką wykonywanej w niej pracy oraz potrzebami pacjentów i personelu. Oprócz tej oczywistej kwestii, istotne są koszty utrzymania i serwisowania sprzętu. Należy także dokładnie sprawdzić, czy wybrane urządzenia są odpowiednio certyfikowane zgodnie z wymaganiami dyrektywy dotyczącej wyrobów medycznych.
Specjalistyczne oświetlenie medyczne może spełniać wiele funkcji. Gabinet zabiegowy wymaga różnego oświetlenia w zależności od wykonywanej przez lekarza pracy. Odpowiedni dobór oświetlenia wpływa jednak nie tylko na komfort i jakość przeprowadzanych procedur medycznych. Lampy medyczne, dzięki szerokiemu zastosowaniu światła, mogą spełniać wiele innych funkcji, od dezynfekujących po lecznicze. Dla poprawy jakości pracy lekarz może także dobrać oświetlenie, które pozytywnie wpłynie na jego samopoczucie.