ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Lampy zabiegowe LED - jakie wybrać, aby pomóc swoim pacjentom?

Lampy zabiegowe są niezbędnym wyposażeniem każdej placówki medycznej. Od diagnostyki zmian skórnych po skomplikowane operacje chirurgiczne – na rynku dostępne są oświetlenia dostosowane do specyfiki każdej wykonywanej przez lekarza czynności. Lampy medyczne powinny cechować się niezawodnością, bardzo dobrą jakością światła i ergonomią użytkowania, aby maksymalnie ułatwiać i zwiększać wygodę pracy personelu. Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem są lampy zabiegowe LED, które zapewniają bardzo dobrą jakość światła i oferują szeroki wybór w zakresie wielu parametrów. Czym kierować się przy wyborze najlepszego rozwiązania i jakie znaczenie mają wymieniane przez producentów wartości? Wszystkie odpowiedzi zawarte zostały poniżej.

Czym różnią się lampy medyczne LED się od tradycyjnych?

Żarówki LED przeważają nad halogenowymi pod wieloma względami. Po pierwsze, zużywają nawet kilka razy mniej energii elektrycznej. Kolejną zaletą jest sposób pracy diod LED – przy świeceniu prawie nie wydzielają ciepła. Mogą być dzięki temu stosowane w miejscach, które wymagają utrzymania niskiej temperatury i są o wiele bardziej bezpieczne w użyciu. Żarówki LED są droższe niż halogenowe, jednak inwestycja zwraca się dzięki ich znacznie dłuższemu czasie pracy. Poza tym, można je odpowiednio dobrać pod względem natężenia czy barwy światła. Lampy zabiegowe LED to ekonomiczne i najnowocześniejsze rozwiązanie, które staje się standardem przy wyborze nowego oświetlenia do placówki medycznej.

 

Na jakie parametry lampy zabiegowej należy zwrócić uwagę?

Wybór oświetlenia medycznego powinien zostać poprzedzony dokładnym zdefiniowaniem potrzeb. Normy dotyczące wyrobów medycznych determinują zakresy wartości parametrów, jakie muszą posiadać lampy zabiegowe. Mimo to dokładna ich wartość powinna zostać dobrana zgodnie z zastosowaniem sprzętu. Poniżej wyjaśnione zostały podstawowe własności lamp zabiegowych LED.

 

Odwzorowanie kolorów

Emitowane przed lampę zabiegową światło nie może zmieniać rzeczywistej barwy obserwowanego narządu. Stopień odwzorowania kolorów Ra wyrażany jest w skali od 0 do 100, gdzie 0 to światło monochromatyczne, a 100 – barwy jak w świetle dziennym. Nowoczesne lampy powinny posiadać współczynnik Ra równy co najmniej 90. Zdolność do odwzorowania barwy czerwonej określa z kolei parametr R9, który ma szczególne znaczenie w lampach operacyjnych, gdzie wynosi ponad 90. Wiernie oddana czerwień umożliwia bowiem ocenę struktur wewnątrz ciała pacjenta i wykrycie patologii dzięki charakterystycznym zmianom kolorów.

 

Natężenie wiązki światła

Pole widzenia musi pozostać odpowiednio jasne, aby bezproblemowo uwidaczniać wszystkie szczegóły i by lekarz nie musiał nadmiernie wytężać wzroku. Jasność opisywana jest jako ilość lumenów przypadająca na powierzchnię jednostkową. Unormowana wartość natężenia światła lamp operacyjnych w centralnym punkcie powinna wynosić od 40000 lx do 160000 lx. Z kolei lampy zabiegowe mogą emitować światło od ok. 10000 lx. Obecnie oświetlenie medyczne często posiada możliwość płynnej regulacji natężenia światła i dostosowanie do aktualnych potrzeb i preferencji operatora.

lampa zabiegowa 

Temperatura barwowa

Kolejny parametr mówi o barwie emitowanego światła i jest wyrażany w Kelwinach. Temperatura barwowa determinuje kolory, które są uwydatniane w polu widzenia. Przy zabiegach i operacjach pożądane jest światło z zakresu 4000-5000 K, czyli o barwie białej, lekko chłodnej. Udogodnieniem w niektórych procedurach medycznych może być dostosowanie temperatury barwowej na różnych etapach dla najlepszej rozpoznawalności struktur. Światło barwy zielonej jest na przykład przydatne podczas badań endoskopowych. Niektóre nowoczesne lampy zabiegowe LED posiadają taką funkcję.

Kolorowe i białe diody

Kolorowe diody pierwszej generacji emitują białe światło, jednak uzyskiwane jest ono poprzez mieszanie wiązek światła o różnych barwach. Może to skutkować występowaniem rozpraszających, kolorowych smug światła w polu widzenia lekarza. Z kolei lampy LED drugiej generacji emitują do otoczenia jednolite, białe światło.

Jakość materiałów

Niezawodność lampy medycznej zwiększa użycie wysokiej jakości materiałów. Nowoczesny sprzęt jest zarazem lekki i stabilny oraz dobrze, jeśli wyposażony będzie w system zasilania awaryjnego. Powierzchnia konstrukcji powinna być pozbawiona zbędnych szczelin i łatwa w utrzymaniu czystości
w celu dezynfekcji. Wszystko to znacznie zwiększa bezpieczeństwo pacjenta i personelu medycznego.

Jednym z parametrów lamp zabiegowych jest również wgłębność światła. Wysoka jej wartość świadczy o emisji słupa światła cechującego się jednolitymi własnościami. Dzięki temu, lampa nie wymaga dostosowania ze względu na wysokość oświetlanego obszaru.

 

Bezcieniowe lampy zabiegowe

Podczas operacji lub zabiegu często zdarza się, że chirurg przysłania padające na ciało pacjenta światło. Nowoczesne lampy medyczne posiadają wysoki stopień bezcieniowości, czyli w polu operacyjnym zawsze pozostawiają jak najwięcej światła. Zastosowanie wielu źródeł światła, odbijających je zwierciadeł i ustawienie żarówek pod różnymi kątami maksymalnie ogranicza rzucanie cienia i procedury medyczne nie zostają przez to utrudnione.

 

Lampa zabiegowa - stojąca czy sufitowa?

Sposób instalacji, podobnie jak inne cechy lampy zabiegowej LED, jest zależny od jej przeznaczenia. Na rynku dostępne są lampy sufitowe, ścienne i statywowe. Montaż sufitowy najlepszy jest w salach operacyjnych, gdzie oświetlenie nie może blokować dostępu chirurga do pacjenta. W gabinetach zabiegowych sprawdzą się wszystkie opcje, jednak najwygodniejsza będzie lampa na mobilnym statywie, którą można dowolnie przesuwać po pomieszczeniu. Swobodną manipulację kierunku padania światła umożliwia „gęsia szyja”, czyli ruchomy w wielu płaszczyznach wysięgnik. Osobną kategorię stanowią lampy czołowe, używane do oświetlenia wybranego elementu badań na przykład przez lekarzy otolaryngologów.

Lampa medyczna el3 led

Podsumowanie

Zdolności lamp zabiegowych LED, dzięki ich technologicznemu zaawansowaniu, definiowane są przez szereg parametrów. Warto zapoznać się z ich znaczeniem, gdyż umiejętny dobór lampy znacznie zwiększa komfort pracy personelu medycznego. Odpowiednie oświetlenie szczególnie ważne jest dla samego pacjenta, gdyż wpływa ono na prawidłową diagnostykę schorzeń oraz rozróżnienie i ocenę tkanek podczas zabiegów i operacji

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny