ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Kiedy lampy okularowe są lepsze od latarek diagnostycznych?

Odpowiednie oświetlenie jest jednym z niezbędnych elementów, które muszą zostać spełnione, by praca lekarza przebiegała w warunkach bezpiecznych i komfortowych. Dotyczy to lekarzy każdej specjalizacji, a także członków załogi karetki pogotowia. W gabinetach lub na salach operacyjnych stosuje się duże lampy stacjonarne, które oświetlają całe pomieszczenie, jednak każdy ze specjalistów powinien posiadać również mniejszą przenośną lampę lub latarkę, która umożliwi mu nakierowanie pasma światła na konkretny badany element. Wybór odpowiedniego modelu zależy od tego, jaką funkcję ma spełniać oraz w jakich warunkach będzie użytkowany, musi również odpowiadać indywidualnym potrzebom lekarza.

lampa czolowa diodowa ml4 led na czepcu

Źródło światła dla medyka – jakie wybrać?

Istnieje wiele rodzajów lamp medycznych. Różnią się one wielkością, emitowanym światłem i, co najważniejsze; przeznaczeniem. Podczas operacji wykorzystuje się lampy zabiegowe montowane na specjalnych stelażach. Lampy bakteriobójcze, jak sama nazwa wskazuje, niszczą bakterie i drobnoustroje, lampy na podczerwień stosuje się między innymi do poprawy działania naczyń krwionośnych, a lampy antydepresyjne służą do terapii światłem dziennym. Wszystkie te urządzenia są jednak duże i niezbyt wygodne w transporcie. Aby wyjść naprzeciw jednostkowym potrzebom medyków, stworzono niewielkie, przenośne źródła światła. Zaliczają się do nich latarki diagnostyczne, lampy czołowe oraz lupy okularowe z dodatkowym oświetleniem.

 

Czym różnią się mobilne lampy medyczne?

Każdy z wymienionych rodzajów oświetlenia dedykowany jest do innych zadań. Lampy czołowe mocowane są na elastycznym pasku zakładanym na głowę, a światło podąża za wzrokiem lekarza. To zdecydowane ułatwienie, ponieważ umożliwia medykowi oświetlanie konkretnego miejsca, nawet jeśli obie jego ręce są zajęte. Posiadają także możliwość dostosowania kąta oświetlenia oraz poziom natężenia emitowanego światła. Mogą być zasilane bateriami, akumulatorami lub przez zasilanie sieciowe. Lampy czołowe dzielą się na te wykorzystujące diody LED lub zasilanie światłowodowo. Pierwszy rodzaj gwarantuje odwzorowywanie naturalnej kolorystyki, lampy są również bardzo wydajne, należy jednak liczyć się z wyższą ceną. Lampy zasilane światłowodowo emitują zimne światło, a ich moc zależy od wykorzystanego projektora. Dodatkowo wybrane modele lamp czołowych są wyposażone w lupy, pozwalające na obejrzenie badanego elementu w powiększeniu. Najczęściej wybierane są przez pediatrów, laryngologów oraz weterynarzy.

Kolejnym rodzajem przenośnych lamp medycznych są latarki diagnostyczne. To najmniejszy i najlżejszy rodzaj tego typu wyposażenia, niektóre modele mają wielkość zwykłego długopisu. Ich wadą jest to, że lekarz, oświetlając badane miejsce, musi trzymać urządzenie w dłoni. Latarki mogą wykorzystywać diody LED lub żarówki ksenonowo-halogenowe. Latarki ledowe dają bardzo jasne światło i zapewniają naturalną kolorystykę obrazu. Charakteryzują się także nikłymi kosztami eksploatacyjnymi, ponieważ diody nie wymagają wymiany oraz wysoką żywotnością – mogą działać nawet do 50 000 godzin. Modele wyposażone w żarówki XHL są tańsze, istnieje natomiast ryzyko, że żarówka przepali się na przykład w trakcie przeprowadzania badania. Latarki diagnostyczne sprawdzają się doskonale u lekarzy każdej specjalizacji: zarówno u lekarzy pierwszego kontaktu, jak i u anestezjologów czy laryngologów. Często są stosowane również w karetkach – ratownicy medyczni za pomocą latarki diagnostycznej mogą sprawdzić między innymi odruchy źrenicowe.

Mniej popularnym, ale również najbardziej ukierunkowanym rodzajem mobilnych latarek medycznych są lupy okularowe. Najczęściej ich budowa przypomina zwykłe okulary (z zausznikami) lub są wyposażone  w opaskę zakładaną na czoło. Mogą być też montowane na specjalnym czepcu lub na goglach, które stanowią dodatkową ochronę oczu lekarza. Pozwalają na jednoczesne bezcieniowe oświetlanie i oglądanie badanego miejsca w powiększeniu. Modele różnią się parametrami przybliżenia, do wyboru zazwyczaj są: 2,5x, 3,5x, 4x oraz 6x. Lupy okularowe są niezwykle przydatne przy wykonywaniu skomplikowanych i precyzyjnych zabiegów. Podobnie jak w przypadku lamp czołowych, lekarz nie musi angażować rąk do oświetlania wybranego miejsca. Najczęściej stosowane są w okulistyce, dermatologii, weterynarii, chirurgii i laryngologii.

lekarz latarka okulary 

O czym należy pamiętać przy wyborze mobilnych lamp medycznych?

Po dokonaniu wyboru zależnego od przeznaczenia lampy, należy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych parametrów. Jedną z ważniejszych kwestii jest wytrzymałość akumulatora oraz sposób ładowania latarki. Wszystko to zależne jest od miejsca, w którym urządzenie będzie wykorzystywane. Nie powinno się również wybierać modeli zbyt ciężkich, ponieważ użytkowanie stanie się niekomfortowe, na przykład w przypadku przeprowadzania kilkugodzinnego zabiegu. Istotne są także materiały konstrukcyjne, ponieważ od nich zależy, czy urządzenie będzie służyć bezawaryjnie przez długie lata, czy będzie wymagało częstych napraw. Dobrze również, gdyby lampa mogła być czyszczona przy użyciu powszechnych preparatów dezynfekujących – taki zabieg zdecydowanie usprawni korzystanie z niej. Każdy model musi także posiadać wszystkie wymagane certyfikaty i atesty, ponieważ wadliwe produkty mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie pacjentów.

 

Lampa czołowa, lupa okularowa czy latarka diagnostyczna?

Wybór pomiędzy lupami okularowymi, lampami czołowymi, a latarkami diagnostycznymi zależny jest w głównej mierze od tego kto i do czego będzie je wykorzystywał. Chirurg do przeprowadzenia operacji potrzebuje dwóch rąk, dlatego powinien wybrać lampę z opaską czołową. Z kolei w wyposażeniu ratownika medycznego, który przeprowadza wstępne badania diagnostyczne, najlepiej sprawdzi się mała, lekka latarka. Każdy rodzaj dedykowany jest do innych zadań. Ważne jest również, by wybrany model spełniał wszystkie indywidualne potrzeby lekarza, a jego użytkowanie powinno być proste i wygodne – wszystko aby ułatwiać, a nie utrudniać pracę.

lupa okularowa

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny