ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Jak wybrać latarkę diagnostyczną?

Latarka diagnostyczna jest jednym z niezbędnych elementów wyposażenia medycznego każdego lekarza. By sprzęt był przydatny i komfortowy w użytkowaniu, należy dobrać odpowiedni model do konkretnych potrzeb specjalisty, który będzie go użytkował. Modele różnią się między innymi wykorzystywanym źródłem światła, wagą, wielkością i rodzajem materiałów konstrukcyjnych. Na co należy zwrócić uwagę podczas wybierania latarki diagnostycznej?

 

Po co medykom latarki diagnostyczne?

Zrozumienie, jak istotnym dla lekarzy i ratowników narzędziem jest latarka diagnostyczna sprawi, że łatwiej będzie wybrać odpowiedni model. Zależy to bowiem od wielu czynników, między innymi od tego, w jakich warunkach i z jaką częstotliwością latarka będzie wykorzystywana.

Latarka jest bardzo praktycznym urządzeniem oferującym punktowe źródło światła. Co najważniejsze można ją bez problemu przenosić, ponieważ jest mała i lekka. Są używane w medycynie od lat i przydają się w każdej specjalizacji – będą pomocne zarówno u internisty, okulisty czy anestezjologa, jak i w karetkach pogotowia, gdzie służą do sprawdzania między innymi odruchu źrenicowego. Latarki diagnostyczne muszą być zatem niezawodne, ponieważ może od nich zależeć czyjeś życie.

 

Źródła światła w latarkach – jakie wybrać?

Źródło światła to najważniejszy parametr, którym należy zainteresować się podczas wyboru odpowiedniej latarki diagnostycznej. Na rynku można znaleźć dwa typy: wyposażone w żarówki ksenonowo-halogenowe lub w diody LED. Oba rodzaje mają swoje wady i zalety, które trzeba rozważyć. Żarówki ksenonowo-halogenowe, nazywane też żarówkami XHL, dają o 100 procent więcej światła niż żarówki tradycyjne. Dzięki temu, że emitują barwę światła podobną do światła dziennego, zachowują bardzo dobrą jakość obrazu i naturalne odwzorowywanie kolorów. Niestety ich dużą wadą jest fakt, że mogą przepalić się w nieoczekiwanym momencie. Są również nieco droższe w utrzymaniu, ponieważ tradycyjne żarówki są mniej wydajne niż diody LED.

Zdecydowanie częściej wybieranym rozwiązaniem są latarki ledowe. Wytwarzają równomierną wiązkę światła, a także świecą jaśniej niż tradycyjne modele. Charakteryzują się temperaturą barwową na poziomie 4000K – oznacza to, że plasują się pomiędzy światłem ciepłym, a światłem niebieskim. Największą zaletą diod LED jest ich wytrzymałość. Latarki ledowe mogą działać nawet do 50 000 godzin. Takie modele mają również swoje wady. Pierwszą z nich jest wysoka cena. Warto pamiętać jednak, że diody LED nie wymagają wymiany, dlatego koszt zakupu jest później równoważony przez zerowy koszt utrzymania. Ponadto, według niektórych pacjentów światło emitowane przez latarki ledowe jest zbyt intensywne. Decydując się na kupno urządzenia z diodami LED należy sprawdzić, czy posiada wszystkie niezbędne certyfikaty. Światło latarki, która nie spełnia wymogów, może prowadzić do poważnych problemów, takich jak np. uszkodzenie siatkówki oka.

 

Wybór latarki diagnostycznej – istotne parametry

Źródło światła oraz zasięg oświetlenia to nie jedyne cechy, które należy rozważyć podczas zakupu latarki diagnostycznej. Co najważniejsze, urządzenie musi być dopasowane do specjalisty, który będzie z niego korzystał. Inny model wybierze ratownik medyczny, który potrzebuje lekkiego i kompaktowego narzędzia, a inny – większy - trafi do gabinetu dentystycznego. Istnieje jednak kilka uniwersalnych parametrów, którym należy przyjrzeć się przy zakupie latarki diagnostycznej. Pierwszym z nich jest wytrzymałość baterii oraz sposób ładowania. Zależy to przede wszystkim od charakteru pracy użytkownika – w gabinecie może stanąć urządzenie ładowane stacjonarnie, ale nie będzie to dobre rozwiązanie na przykład dla załogi karetki. Istotna jest również waga urządzenia, która zdecydowanie wpływa na komfort pracy. Warto zwrócić uwagę także, z czego została wykonana rękojeść. Obudowa powinna być lekka, a jednocześnie odporna na upadki, wstrząsy, zarysowania i inne urazy mechaniczne. Należy również sprawdzić, czy może być dezynfekowana powszechnie dostępnymi środkami. Dobrze, gdyby latarka nie była podatna na działanie wody i pyłów. Pod uwagę trzeba wziąć też rodzaj soczewki oraz materiał, z którego została stworzona. Wykorzystywane w praktyce medycznej latarki muszą pochodzić od sprawdzonych producentów. Zamienniki proponowane przez nieznane firmy kuszą ceną, jednak może okazać się, że są wykonane niedokładnie lub nie posiadają wszystkich niezbędnych atestów. Na sprzęcie medycznym nie można oszczędzać, ponieważ w dużej mierze od jakości używanych urządzeń zależy zdrowie pacjenta.

 lekarz bada latarka diagnostyczna

Dobra latarka diagnostyczna – dodatkowe udogodnienia

Latarki medyczne mogą być także wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, które wpływają na komfort użytkowania. Jednym z niewymaganych, ale przydatnych elementów jest zaczep, który zapobiega zgubieniu urządzenia. Praktycznym dodatkiem jest także funkcja automatycznego wyłączania po włożeniu latarki do kieszeni – pozwala ona na oszczędzanie energii, nawet w przypadku, gdy lekarz zapomni o wyłączeniu sprzętu. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest także wyposażenie latarki w depresor języka. To narzędzie służy do przytrzymywania szpatułek, używanych do przytrzymania języka podczas badania jamy ustnej. Modele z depresorami są przydatne zwłaszcza w pracy laryngologa lub internisty. Latarki mogą również posiadać dodatkową sztabkę świetlną. Umożliwia ona przeniesienie wiązki światła tak, by lekarz mógł zbadać najtrudniej dostępne miejsca, na przykład elementy przewodu słuchowego. 

 

O czym pamiętać przy zakupie latarki medycznej?

Najistotniejszą kwestią podczas wyboru odpowiedniej latarki medycznej jest przeanalizowanie, kto będzie jej używał oraz w jakich warunkach będzie wykorzystywana. Od tego zależy dobór wielkości modelu, jego wagi, sposobu ładowania i wytrzymałości materiału, z którego został wykonany. Niezwykle istotne jest również wybranie odpowiedniego źródła światła, mocy oraz zasięgu. Co najważniejsze – każdy model powinien spełniać wszystkie przyjęte normy oraz posiadać niezbędne certyfikaty.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny