ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Zaledwie 4-6 minut bez tlenu to wystarczający czas, aby doszło do śmierci mózgu. Jest to pierwiastek niezbędny nam do życia, w który zdrowy organizm jest w stanie samodzielnie się zaopatrywać bez żadnej pomocy z zewnątrz. W przypadku niedotlenienia i problemów z oddychaniem stosuje się tlenoterapię domowym koncentratorem tlenu, w której wykorzystana może też być m.in. butla z tlenem. Aby móc stale korzystać z tlenoterapii, konieczne jest regularne nabijanie butli tlenem medycznym do domowych urządzeń natleniających lub zaopatrzenie się w domowy koncentrator tlenu

Tlenoterapia. Uzupełnianie deficytu tlenu 

Tlenoterapia to leczenie tlenem, a właściwie uzupełnienia braków tego pierwiastka w ludzkim organizmie. Terapia jest skoncentrowana na zwiększaniu stężenia tlenu w wydychanym powietrzu. Organizm człowieka będzie tylko wtedy prawidłowo funkcjonował, kiedy będzie miał stały dostęp do tlenu, dostarczanego do wszystkich jego komórek. Koncentrator tlenu przenośny jest najlepszym rozwiązaniem dla pacjenta potrzebującego terapii tlenowej w warunkach domowych. Zatem tlenoterapia znalazła swoje zastosowanie we wszystkich tych schorzeniach, w których charakterystycznym objawem jest niedotlenienie tkanek. Czasami są to sytuacje bezpośrednio zagrażające ludzkiemu życiu. Innym razem mamy do czynienia z trudnościami w oddychaniu, którym towarzyszą ból w klatce piersiowej, duszności i uciążliwy kaszel. Leczenie tlenem stosuje się dzisiaj już nie tylko w szpitalach, ale też w warunkach domowych. Tlen dostarczany jest m.in. za pomocą butli z tlenem medycznym. Może mieć ona różną pojemność, co należy dostosować do indywidualnych uwarunkowań i potrzeb. Od tego też zależy, jak często konieczne będzie napełnianie butli tlenem. Należy kontrolować jego poziom, aby w odpowiednim momencie uzupełnić braki w butli. 

Empathic female doctor treats and intubating a child with respiratory virus

Pacjenci z deficytem tlenu powinni jak najszybciej zostać podłączeni do butli z tlenem po przez maseczkę silikonową.

Rodzaje tlenoterapii 

Wyróżnić możemy tlenoterapię czynną i bierną. Czynna jest stosowana u osób, które nie są w stanie samodzielnie oddychać, stwierdzono u nich brak oddechu. Bierna tlenoterapia polega na uzupełnianiu deficytu tlenu u pacjentów, którzy samodzielnie oddychają, jednak potrzebują więcej tlenu, co może być spowodowane m.in. astmą czy też zawałem serca. Jest również tlenoterapia domowa, podczas której pacjent samodzielnie lub z pomocą drugiej osoby dostarcza tlen do swojego organizmu. Dawka tlenu, jak też czas, przez jaki tlen ma być podawany, ustalane są przez lekarza. 

W terapii domowej pacjenci często  korzystają z butli z tlenem medycznym. Jest to wygodny sposób na uzupełnianie deficytu tego pierwiastka. Butla nie wymaga dostępu do prądu, jak też może mieć różną pojemność. Konieczne jest jednak napełnianie butli tlenem medycznym. W przeciwieństwie do kondensatora tlenu butla nie produkuje tlenu, a go magazynuje. Zatem jego ilość zmniejsza się wraz z użytkowaniem. 

Koncentrator tlenu

Koncentrator tlenu.

 

Kiedy stosować tlenoterapię koncentratorami tlenu? 

Lista wskazań do leczenia tlenem jest długa, przeważają na niej schorzenia układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Stosuje się ją, kiedy stwierdzone zostaje niedotlenienie mózgu lub serca. Dobrze sprawdza się ponadto w celu zwiększania odporności i ogólnej poprawy samopoczucia. Tlenoterapia polecana jest pacjentom ze skłonnością do zatrzymywania oddechu, z mukowiscydozą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, niewydolnością oddechową, bezdechem sennym, astmą i dusznościami, po zawale mięśnia sercowego oraz przy zatruciu tlenkiem węgla. Tlenoterapia pomaga ponadto w przypadku niektórych oparzeń termicznych oraz chorób dekompresyjnych. Stosują ją też alergicy i osoby pracujące w trudnych warunkach środowiskowych, np. w kopalni. 

koncentrator tlenu

Podłączanie przewodu powietrznego do koncentratora tlenu .

Napełnianie butli tlenem przy tlenoterapii 

Butle na tlen medyczny, jak również sam tlen są dostępne w hurtowniach medycznych i niektórych aptekach. Butle można również dzierżawić, np. jeżeli stosujemy tlenoterapię tylko przez krótki czas. Każda butla ma swoją objętość i jest w stanie pomieścić tylko określoną ilość tlenu. Nie jest jednak jednorazowa, ponieważ butle są przystosowane do napełniania. Cena napełniania butli tlenem medycznym jest uzależniona zarówno od wielkości butli, jak też ustalonego przez firmę cennika. Napełnianie butli tlenem medycznym odbywa się w wielu miastach. Możesz skorzystać z takiej usługi m.in. w Warszawie, Krakowie, Katowicach i na całym Śląsku. Szczególnie w tym regionie, gdzie funkcjonuje wiele kopalni jest to usługa często poszukiwana, ze względu na duże problemy z układem oddechowym i częste stosowanie tlenoterapii. 

O konieczności napełnienia butli tlenem decyduje częstotliwość jej użytkowania. Zaleca się, aby tlen dostarczać organizmowi przez 15 godzin na dobę, również, a może nawet przede wszystkim podczas snu. Stan butli kontrolujemy i uzupełniamy tlen przy już niewielkiej jego ilości w butli. 

 

Napełnianie butli tlenem medycznym i aspekty techniczne 

Butle z tlenem powinny znajdować się w każdej karetce i medycznych środkach transportu. Zgodnie z Polską Normą PN-EN 1789:2008 „Pojazdy medyczne i ich wyposażenie – ambulanse drogowe” stacjonarny pojemnik tlenu powinien mieć pojemność minimum 2 000 l, a przenośny zbiornik minimum 400 l. Ciśnienie gazu w butli wynosi 150 lub 200 bar. Butle są wykonane z różnych materiałów, do wyboru są butle stalowe, kompozytowe i aluminiowe. Części cylindryczne butli gazowych z tlenem są oznaczane specjalnymi kolorami. Biała butla jest przeznaczona na gazy medyczne i do oddychania, z kolei niebieska na tlen. Trzeba pamiętać, aby podczas napełniania butli tlenem sprawdzić, czy tlen, który jest wtłaczany do butli, posiada wszystkie wymagane atesty. Instalacja butli powinna posiadać zgodność z PN-EN ISO 7396-1:2006.

Jak sprawdzić, czy napełnienie butli tlenem jest już konieczne? Możemy z łatwością obliczyć, ile tlenu zostało jeszcze w butli do naszej dyspozycji. Potrzebna jest nam do tego znajomość pojemności całkowitej butli i ciśnienia w barach. Korzystamy następnie ze wzoru:

  • Objętość butli x ciśnienie butli = ilość tlenu w litrach
  • Jest również sposób na wyliczenie, na jak długo starczy nam tlenu po napełnieniu butli:
  • Ilość tlenu (l) / przepływ (l/min) = czas podaży tlenu (min)

Tlenoterapia przy użyciu butli tlenowej jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych, którym zależy na mobilności. Trzeba jednak pamiętać o regularnym napełnianiu butli tlenem. Jego stan kontrolować  możemy przy pomocy łatwych wyliczeń. Butla nie wymaga dostępu do prądu w przeciwieństwie do kondensatora tlenu. Jeśli jednak brak prądu nie jest dla ciebie problemem, zawsze wybieraj do zabiegu tlenoterapii aparaty tlenowe zwane koncentratorami tlenu. Są tańsze i prostsze w utrzymaniu. Już nigdy nie doświadczysz braku tlenu do oddychania w butli, ponieważ kondensator tlenu w koncentratorze produkuje tlen dla pacjenta na bieżąco. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny