ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Oddychanie jest to nadrzędna potrzeba, bez której nie moglibyśmy żyć. Jeśli nie dostarczamy do organizmu tlenu, zaczynamy się dusić, w konsekwencji prowadząc do niedotlenienia, a następnie do śmierci osoby chorej. Rozwiązaniem, które wspomaga dostarczanie tlenu są koncentratory tlenu zapewniające skuteczną tlenoterapię, jaka może być zastosowana zarówno w warunkach szpitalnych, jak również i w domach. Jak korzystać z koncentratora tlenu? Jak działa koncentrator tlenu? I co istotne - jak powinna wyglądać tlenoterapia w domu, aby mogła ona przynieść pożądane rezultaty?

Koncentrator tlenu - co to jest?

Koncentrator tlenu jest to urządzenie medyczne, którego zadaniem jest zapewnienie osobie chorej lub potrzebującej dodatkowej dawki tlenu, odpowiedniej nim terapii. Tlenoterapia może być przeprowadzona i w szpitalu i w domu. Zadaniem, jakie musi spełnić taki generator tlenu jest podawanie powietrza, w którym zawartość tego najważniejszego dla nas pierwiastka jest największa. W powietrzu, które wdychamy jest około 20% tlenu, a w przypadku takiego urządzenie, jest go blisko 90%. Co więcej, poprzez działanie filtrów i nawilżaczy powietrza, jest także odpowiednio oczyszczone i nawilżone. 

 

Koncentrator tlenu - zasada działania

Jak działa koncentrator tlenu? Czy jego praca jest skomplikowana? W jaki sposób obsługiwać urządzenie w warunkach domowych? Głównym zadaniem tego urządzenia jest pobieranie powietrza atmosferycznego w sposób ciągły. To dostaje się do wnętrza urządzenia, tam dalej ulega filtracji, a następnie sprężeniu. Dzięki wykorzystaniu sił molekularnych, pochłaniany jest azot, przy jednoczesnym zagęszczeniu stężenia tlenu. Trafia on do aktywnego sita, następnie do zbiornika tlenu, gdzie następuje też wydalanie azotu. Wykorzystując urządzenie do tlenoterapii, istotne znaczenie odgrywa najpierw zapoznanie się z instrukcją obsługi i wykonanie krok po kroku stosownych działań, by już po chwili można było skorzystać z działania koncentratora tlenu. 

 

Całość pracy koncentratora skupia się więc na czterech zasadniczych procesach:

  • zasysanie powietrza z pomieszczenia
  • sprężanie tlenu  z otaczającego powietrza 
  • pobranie azotu z pobranego powietrza
  • dostarczanie oczyszczonego powietrza pacjentowi

starszy mezczyzna podlaczony do aparatu cpap 

Koncentrator tlenu - jak używać go w sposób bezpieczny?

Bez wątpienia koncentratory tlenu są zdecydowanie bardziej bezpieczne, niż butle z tlenem. Trzeba jednak pamiętać o tym, jak ważna i istotna jest zasada ich działania. O czym więc należy pamiętać? Jakie zasady są ważne i istotne? Po pierwsze, koncentratory zawsze powinny być przewożone w pozycji pionowej, z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności, aby nie zniszczyć obudowy. Po drugie, po przewiezieniu na miejsce, urządzenie powinno odstać minimum 30 minut, by dopiero móc je uruchomić. Ważne jest to, aby ustawić go w odpowiednim miejscu, co najmniej 30 centymetrów od ściany, z dala od źródeł ciepła, na twardym i stabilnym podłożu. Po trzecie, należy uruchomić go zgodnie z załączoną do urządzenia instrukcją. Zawsze powinien chodzić co najmniej pół godziny. Oczywiście koncentracja tlenu jest niebywale istotna, stąd też tak ważne jest to, aby zatroszczyć się o wszelkie zasady bezpieczeństwa. Istotne znaczenie ma przygotowanie pomieszczenia, w którym takie urządzenie do tlenoterapii ma działać. Temperatura otoczenia powinna znajdować się w przedziale od 10 - 30 stopni Celsjusza. Nie można używać go blisko otwartego ognia, nie wolno palić w pobliżu tytoniu oraz stawiać blisko urządzeń, które wytwarzają pole magnetyczne. Kluczowe znaczenie ma także regularne wietrzenie pomieszczenia, dbając przy tym o pełną sterylność. 

 

Jak należy konserwować urządzenie?

Aby sprzęt spełniał swoje zadania, bardzo ważna jest jego konserwacja. Jak ją przeprowadzić i jak często taki sprzęt prac konserwatorskich wymaga? Najważniejsza zasada - urządzenie należy czyścić zawsze odłączając je od prądu. Filtr gąbkowy powinien być czyszczony średnio 1 - 2 razy w tygodniu, w zależności od częstotliwości jego użytkowania. Należy używać w tym celu ciepłej wody, a następnie filtr osuszyć, zanim ponownie się go zamontuje. Raz do roku należy zakupić nowy. Obudowę należy oczyszczać za pomocą wilgotnej ściereczki. Nie można absolutne ingerować w urządzenie, odkręcając obudowę czy wymieniając jakiekolwiek części. W tym celu należy skorzystać bowiem z pomocy serwisu. Istotne jest to, aby co 12 miesięcy przeprowadzać przegląd techniczny. 

 

Koncentrator powietrza - dla kogo jest to urządzenie?

Z urządzenia tego mogą, a często i muszą korzystać osoby borykające się z różnego rodzaju chorobami. Najczęściej sprawdza się taki koncentrator tlenu w takich przypadkach, jak:

  • choroby onkologiczne
  • migrenowe bóle głowy
  • menopauza
  • przewlekły stres i zmęczenie
  • rehabilitacja po przewlekłej chorobie
  • zabiegi kosmetyczne na skórę

 

Choroby układu oddechowego:

  • POCHP
  • astma oskrzelowa
  • mukowiscydoza
  • dysplazja oskrzelowo - płucna
  • zwłóknienie płuc

 

Choroby układu krążenia

  • przewlekła niewydolność krążenia
  • zawał mięśnia sercowego
  • nadciśnienie tętnicze
  • niedociśnienie

 

Nie zaleca się z kolei stosowania urządzenia przez kobiety w ciąży, przez osoby mające uszkodzone płuca, przy padaczce, nieleczonej odmie opłucnowej i przy chorobie wieńcowej serca.

waga medyczna z wzrostomierzem ultradzwiekowym seca287

Wypożyczalnia kondensatora tlenowego

Maszyna do tlenu, określana pod wieloma pojęciami, jak na przykład: koncentrator, kondensator tlenowy, generator tlenu, kompresor tlenowy, a także wytwornica tlenu sprawdza się doskonale wśród wielu pacjentów. Nie w każdym jednak przypadku zakup takiego sprzętu jest potrzebny. Wiadomo oczywiście, iż w przypadku, gdy niezbędna jest wielomiesięczna czy stała tlenoterapia, wówczas lepiej jest urządzenie kupić. W innych jednak przypadkach sprawdza się wynajem koncentratorów tlenu. Miesięczny koszt waha się w granicach 150 złotych i doskonale taka forma posiadania sprzętu sprawdza się wśród chorych. Takie firmy, które wypożyczają sprzęt, udostępniają go na określony czas. W większości miejsc niezbędna jest kaucja na wypadek, gdyby doszło do uszkodzenia z winy użytkownika, która przy oddaniu sprawnego sprzętu jest klientowi zwracana. Na rynku dostępne są dwa rodzaje sprzętów - koncentratory stacjonarne i koncentratory przenośne. Pierwsze są bardziej wydajne i choć mają stosunkowo duże rozmiary, wykonują swoją pracę niezwykle efektywnie. Można wykorzystywać je zarówno w placówkach medycznych, jak również i na prywatny użytek. Drugie sprawdzają się przede wszystkim poza domem, są lekkie i małe. Służą pacjentom borykającym się z niewielką niewydolnością oddechową. 

 

Nie ma wątpliwości, iż koncentratory tlenu są bardzo bezpieczne w swoim działaniu. Zapewniają one ciągły przepływ powietrza, nie dopuszczając do wyczerpania się tlenu, bowiem sprzęt ten, w przeciwieństwie do butli z tlenem jest samowystarczalny. Nie są w stanie wystrzelić, nie pękają prowadząc do ulatniania się tlenu. Jeśli więc doskonały produkt przy niewystarczającej ilości pobieranego tlenu samodzielnie, to jak najbardziej kupno lub wypożyczenie koncentratora tlenu stanowi jak najbardziej doskonały wybór. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny