ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Koncentratory tlenu to specjalistyczne aparaty medyczne, które pomagają dostarczyć do organizmu tlen w większym stężeniu. Sprzęt tego typu pomocny jest przede wszystkim w chorobach płuc i schorzeniach związanych z niewydolnością oddechową. Dowiedz się, do czego służy i w czym pomaga koncentrator tlenu oraz jak stosować go w warunkach domowych.

W czym pomaga koncentrator tlenu?

Medyczne generatory tlenu to profesjonalne urządzenia, które pobierają tlen z otoczenia i zwiększają jego stężenie. Dzięki takiemu aparatowi możliwe jest podanie chorej osobie powietrza z większą zawartością tlenu, co jest istotne w przypadku schorzeń układu oddechowego, chorób onkologicznych i kardiologicznych.

Tego typu tlenoterapia pozwala na lepsze utlenowanie krwi w sytuacjach, w którym saturacja (czyli stopień wysycenia hemoglobiny krwi tętniczej) jest poniżej normy. Aparaty koncentrujące tlen pomagają przede wszystkim osobom z ograniczoną wydolnością płuc.

 

Dla kogo koncentrator tlenu?

Specjalistyczne, medyczne urządzenia do tlenoterapii stosowane są w leczeniu chorób oraz stanów chorobowych, w których u pacjenta występuje niedotlenienie. Stosowanie koncentratorów tlenu umożliwia łatwiejsze i swobodniejsze oddychanie, a także poprawia możliwości płuc oraz parametry krwi, np. wysycenie krwi tlenem. Tlenoterapia może być z powodzeniem stosowana w chorobach układu oddechowego tj.:

  • niewydolność oddechowa
  • duszność i płytki oddech
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc – POChP
  • astma oskrzelowa
  • mukowiscydoza
  • rak płuc
  • dysplazja oskrzelowo-płucna
  • włóknienie płuc

Tlenoterapia będzie także niezwykle pomocna w chorobach układu krążenia i różnego rodzaju stanach związanych z nieprawidłową pracą serca. Medyczne urządzenie do tlenoterapii możemy tu wykorzystać przede wszystkich przy następujących schorzeniach:

  • niedociśnienie
  • nadciśnienie tętnicze
  • niewydolność krążeniowa
  • dławica piersiowa
  • włóknienie mięśnia sercowego
  • zawał mięśnia sercowego

Utlenowanie organizmu jest także wskazane w znacznie szerszym zakresie. Przynosi ulgę alergikom oraz jest przydatne w rehabilitacji, szczególnie po przebytych zabiegach i operacjach. Korzystanie z tlenoterapii ma zastosowanie również w leczeniu depresji i innych zaburzeń o podłożu psychicznym czy neurologicznym, a nawet bezsenności. 

 

W jakiś sposób i jak często używać koncentratora tlenu?

Koncentrator podaje tlen poprzez specjalną maskę lub wąsy tlenowe. Pacjent korzystający z maski zakłada ją na strefę dookoła ust i nosa, natomiast wąsy tlenowe umieszczane są bezpośrednio w otworach nosowych. Aby uruchomić koncentrator tlenu należy podłączyć go do gniazdka elektrycznego i uzupełnić wodą specjalny zbiornik nawilżacza, którego działanie uniemożliwia przesuszeniu śluzówki dróg oddechowych. Do nawilżania używana jest wyłącznie woda destylowana, którą można zakupić w aptece. Każdorazowo po użyciu urządzenia należy wymienić wodę w nawilżaczu.

W trakcie działania, koncentrator tlenu pobiera powietrze z otoczenia i uruchamia proces filtracji. W wyniku takiego zabiegu następuje odseparowanie tlenu od azotu, a pacjent otrzymuje jedynie ten pierwiastek chemiczny, który jest mu niezbędny do prawidłowego funkcjonowania, czyli właśnie tlen.

Koncentratory tlenowe do użytku domowego i szpitalnego można ustawić początkowo na większe wartości, aby osoba poddawana tlenoterapii szybko poczuła ulgę. Następnie można zmniejszać podaż tlenu do poziomu, który utrzyma saturację w granicach około 94%. Chory oddycha lepiej zazwyczaj już po chwili od zastosowania urządzenia, a obniżona saturacja poprawia się po kilku minutach. Koncentrator tlenu stosuje się w domu lub w szpitalu przez określony przez lekarza czas, co jest zależne od rodzaju i zaawansowania choroby. Przy poważnych schorzeniach, np. POChP, z koncentratora tlenowego w szpitalu korzysta się nawet kilkanaście godzin dziennie. W domowych warunkach zalecanych jest zwykle kilka sesji w ciągu dnia, trwających po kilkanaście minut. 

 

Czym różni się koncentrator tlenu od respiratora?

Koncentratory tlenu to sprzęty medyczne, które dostarczają wysoko skoncentrowany tlen do organizmu człowieka. Poprawiają jakość oddechu i wspomagają proces oddychania. Nie są jednak w stanie całkowicie go zastąpić, tak jak respiratory oddechowe używane w szpitalach, nazywane sztucznymi płucami.

W ofertach sklepów dostępne są przenośne koncentratory tlenu, niezwykle proste w obsłudze, które nie wymagają przeszkolenia z obsługi. Planując tlenoterapię, możemy wybrać również całkowicie bezpieczne, stacjonarne koncentratory tlenu, które są powszechnie stosowane w placówkach medycznych.

 

Koncentrator tlenu po Covid-19. Czy jest zasadny?

W dobie pandemii bardzo często pojawia się pytanie, czy koncentrator tlenu pomaga w Covid-19. W przypadku tego typu zakażenia, specjaliści zaznaczają, że stosowanie tlenoterapii bez konsultacji z lekarzem może być szkodliwe. Jeśli chorzy na Covid-19 doświadczają ostrej niewydolności oddechowej, wymagany jest pilny kontakt z lekarzem lub wezwanie pogotowia ratunkowego. Dopiero w szpitalu zapada decyzja o dalszym sposobie leczenia, np. na oddziale intensywnej terapii.

 

Gdzie kupić koncentrator tlenu?

Bezpieczne, certyfikowane i łatwe w użytkowaniu koncentratory tlenu renomowanych marek można kupić w sklepie medycznym Kredos. Generatory tlenu dostępne na w sklepie Kredos przeznaczone są zarówno do użytku domowego, jak i w środowisku szpitalnym.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny