ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Tętno jest to ilość uderzeń serca na minutę. Inaczej mówiąc, jest to częstotliwość bicia serca. Ten falisty ruch naczyń krwionośnych, zależy przede wszystkim od samych skurczów serca, jak również i od sprężystości tętnic. Nie powinien być on zbyt szybki, ale też niebezpiecznym jest, gdy jest on za wolny. Wszelkie bowiem zaburzenia pulsu mogą świadczyć o różnego rodzaju schorzeniach układu krążenia.

Bez wątpienia kontrola nad tętnem odgrywa niezwykle ważną rolę, by móc w razie jakichkolwiek nieprawidłowości - działać. Prawidłowe tętno należy do podstawowych parametrów życiowych, które bardzo łatwo można zmierzyć. Jego wynik daje nam wiele informacji dotyczących prawidłowej lub nieprawidłowej pracy naszego organizmu, w tym przede wszystkim serca. Prawidłowe tętno to najważniejszy z elementów, jaki każdy z nas powinien brać pod uwagę. 

 

Jakie powinno być tętno?

Prawidłowe tętno powinno wynosić między 60 a 100 uderzeń na minutę. Jeśli jest ono zbyt wysokie, powyżej 100 uderzeń na minutę, mówimy o częstoskurczu, a więc tachykardii. Jeśli tętno człowieka jest zbyt niskie, wtedy mówimy o bradykardii. Wszelkie odchylenia wymagają diagnostyki. Bagatelizowane, mogą być przyczyną wielu poważnych chorób. Oczywiście wiadomo, iż inne będzie tętno spoczynkowe, inne zaś po wysiłku. Inne będzie tętno u dziecka, inne będzie miała kobieta w ciąży, jeszcze inne normy tętna będą odpowiednimi dla określonego wieku czy płci.

ekg tetno puls saturacja kredos

Norma tętna - czyli jaki puls i ile uderzeń na minutę jest odpowiednie?

Prawidłowe tętno serca wynosi od 60 do 100 uderzeń na każdą minutę. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że zupełnie inne będzie ono dla osób w poszczególnych przedziałach wiekowych. I tak przedział prawidłowego pulsu wynosi:

  • prawidłowe tętno u niemowląt wynosi około 130 uderzeń na minutę

  • prawidłowe tętno u dzieci wynosi około 100 uderzeń na minutę

  • prawidłowe tętno u młodzieży wynosi około 85 uderzeń na minutę

  • prawidłowe tętno człowieka wynosi około 70 uderzeń na minutę

  • prawidłowe tętno osób starszych wynosi około 60 uderzeń na minutę

 

Jak mierzyć tętno?

By określić bicie serca na minutę, należy dokonać odpowiedniego pomiaru tętna. Najlepszymi do tego miejscami jest:

  • tętnica promieniowa

  • tętnica szyjna zewnętrzna

  • tętnica ramienna

  • tętnica udowa

  • tętnica podkolanowa

  • tętnica grzbietowa stopy

Skupmy się najpierw na rytmicznym ruchu naczyń, by móc odpowiedzieć sobie dalej na pytanie - jak mierzyć tętno? Wspomniany ruch polega  na rozciąganiu, jak również i na skurczu ścian naczyń, pod wpływem tłoczonej przez serce krwi. Ta krąży zarówno w tętnicach, jak również i żyłach. W naczyniach żylnych tętni ona jednak słabiej, niż w tętnicach, stąd też przy pomiarze zdecydowanie bardziej bierze się pod uwagę właśnie tętnice.  

Warto tutaj zaznaczyć jedną, niezwykle ważną informację - w przypadku prowadzonej Resuscytacji Krążeniowo Oddechowej, nie zaleca się dokonywania pomiaru tętna z tętnic obwodowych. Najlepszym więc miejscem, by obliczyć uderzenia serca na minutę są tętnice szyjne. 

mierzenie tetna na czlowieku

Aby zmierzyć prawidłowe tętno u człowieka, należy przede wszystkim postępować zgodnie z ustalonymi wytycznymi. Tylko bowiem wtedy będzie można określić poprawne tętno.

 

Jak  dokonać prawidłowego pomiaru tętna?

  1. Należy przyłożyć dwa palce - wskazujący i środkowy do tętnicy szyjnej pod żuchwą lub promieniowej na nadgarstku. 

  2. Po wyczuciu tętna, należy włączyć stoper i liczyć uderzenia w trakcie 1 minuty lub przez 15 sekund, mnożąc to razy 4. 

  3. Obliczony wynik określi odpowiednie tętno czyli ilość uderzeń serca na minutę

 

Wiadomo, że inny będzie prawidłowy puls u 40 latka, innym będzie prawidłowe tętno u 70 latka. Znając jednak normy adekwatne do wieku, bez problemu można samodzielnie określić, czy mierzony wynik daje nam odpowiednie tętno czy też nie. Zadając więc sobie pytanie - ile powinno być uderzeń serca na minutę, zawsze należy zwracać uwagę na normy bicia serca dla wieku, by otrzymać odpowiedni wynik. 

 

Podczas pomiaru należy zwrócić uwagę na 6 jakże istotnych elementów:

 

  • miarowość pulsu -  są to odstępy między skurczami serca oraz siła uderzeń. Wyróżnić możemy tutaj trzy rodzaje nieprawidłowości:

    • niemiarowość zupełna

    • niemiarowość ekstrasystoliczna

    • niemiarowość oddechowa

  • napięcie tętna - jest to opór tętnicy, który bada się palpacyjnie, jak również i sama cecha tętna, która związana jest z ciśnieniem tętniczym. Wyróżnić można między innymi puls miękki i twardy

  • wypełnienie pulsu - jest to wysokość fali tętna, a dokładniej ilość krwi, jaka wypełnia tętnicę. I tak można tutaj wyróżnić:

    • tętno wysokie - wypełnienie dobre

    • tętno małe - wypełnienie słabe

    • tętno nierówne i dziwaczne - wypełnienie słabe przy wdechu i wypełnienie duże przy wydechu

    • tętno nitkowane, równe - wypełnienie ledwo wyczuwalne

    • tętno naprzemienne - wypełnienie raz silne raz słabe

  • chybkość pulsu - jest to szybkość opróżniania, jak również i wypełniania tętnicy

  • symetria tętna- określa ona, czy pomiar pulsu jest taki sam po lewej, jak również i po prawej stronie

 

O czym świadczy wysoki puls i co oznacza niski puls?

Właściwe tętno potrafi już wiele nam powiedzieć o stanie zdrowia organizmu. I zarówno, jeśli chodzi o prawidłowe tętno spoczynkowe, jak również i prawidłowy rytm serca po aktywności fizycznej, ten określa stan zdrowia badanej osoby, szczególnie w odniesieniu do układu sercowo - krążeniowego. Wszelkie zaburzenia mogą świadczyć o występowaniu różnego rodzaju chorób? Główną przyczyną jest zwężenie światła naczynia, co związane jest z miażdżycą lub zatorem. Ponadto, wyróżnić można także tętniaki aorty, choroby naczyń  krwionośnych, koarktacja aorty. Bardzo często pojawiającymi się przypadłościami, w którym normy pulsu nie są widoczne, stanowią niewydolność serca, zwężenie zastawki aortalnej, a także niedomykalność zastawki aortalnej, niedokrwistość czy nawet wady serca. Wysoki puls świadczy o tachykardii, niski puls z kolei związany jest z bradykardią.. Obydwa stany chorobowe są bardzo niebezpieczne, dlatego też, jeśli się pojawiają, należy od razu zareagować i podjąć odpowiednie ku temu kroki. 

jak zmierzyc puls kredos

Co to jest serce?

Serce jest to najważniejszy narząd w organizmie człowieka. Dopóki bije, żyjemy. Aby jednak mogło ono pracować prawidłowo, niezbędna jest tutaj współpraca z układem krążenia. To właśnie z nim związane jest tętno czyli puls, a więc ilość uderzeń serca na minutę.

Jeśli do tej pory zadawałeś sobie pytanie - jaki powinien być prawidłowe tętno i ile ono wynosi u człowieka w spoczynku czy po aktywności, to z pewnością ten artykuł pozwolił Tobie uzyskać w pełni odpowiedzi na te właśnie pytania. Kluczowe znaczenie ma w tych normach na pewno to, że inne tętno jest u nastolatków, inne jest tętno u dzieci, jeszcze inne wskazuje prawidłowe tętno u dorosłego człowieka. To stanowi rzecz najważniejszą i o niej należy pamiętać. Wszelkie zaś nieprawidłowości, od razu warto konsultować ze specjalistą. W żadnym wypadku nie bagatelizujmy problemów, bo konsekwencje takiego stanu rzeczy mogą okazać się bardzo tragiczne w skutkach. Wystarczy kilka sekund, by mieć pełen podgląd danej sytuacji. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny