Czy to już pora na wykonananie badania EKG? Czy wiesz, jakie dolegliwości wskazują, aby je przeprowadzić?
Istnieją przypadki, w których bez względu na wiek, powinno się wykonywać badanie EKG. W innych potrzebę badania definiuje wiek oraz pewne, niepokojące objawy. Elektrokardiografia to badanie za pomocą aparatu EKG, które wykonuje się w określonych przypadkach. Powinniśmy się na nie udać, gdy zauważymy u siebie następujące objawy:
- ból w klatce piersiowej
- zawroty głowy
- nadciśnienie tętnicze
- omdlenia
- utratę przytomności
- kołatanie serca
- zasłabnięcie
- zawroty głowy
- duszności
Osoby, które ukończyły 40. rok życia i nie zauważyły u siebie powyższych objawów, mimo wszystko powinny kontrolnie wykonywać EKG serca. Lekarze sugerują, aby pacjenci w tym wieku badali serce co 1-3 lata.
Czym jest badanie EKG? - kliknij tutaj
Przedstawiciele niektórych zawodów obligatoryjnie robią kontrolne badania EKG. Dotyczy to kierowców, pilotów, sportowców. Ale nie tylko. Jeśli cierpimy na choroby serca, również kontrolnie wykonujemy badania aparatem EKG. Elektrokardiograf pomoże ocenić lekarzowi działanie i skutki stosowania leku. To także badanie dla osób po przebytych zawałach, z rozrusznikiem serca, cierpiących na nerwobóle.
Osoby po 45 roku życia powinny mieć robione badanie EKG rutynowych wizyt u lekarza rodzinnego, a także w czasie badań okresowych u lekarza medycyny pracy. Lekarz zaleca również badanie aparatem EKG, gdy ma przesłanki dotyczące zaburzenia poziomu elektrolitów (potasu, wapnia, magnezu) oraz w przypadku chorób tarczycy. Nawet prawidłowy wynik badania EKG może nie wykluczyć niektórych chorób serca. Lekarz chcąc postawić pewną diagnozę, powinien zlecić wykonanie dodatkowych badań.