ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Dla zdrowia każdego człowieka, prawidłowy puls czyli tętno to podstawa. Informacja o częstotliwości tętna, która określa ilość uderzeń serca na minutę, ale także miarowość czy symetryczność pulsu odgrywa niezwykle ważną rolę. Jakie jest prawidłowe tętno? Jak obniżyć puls, gdy tętno jest za wysokie? Jak podwyższyć puls, gdy to spada? Na te wszystkie pytania będziemy chcieli odpowiedzieć poniżej. 

Jaki jest prawidłowy puls?

Ile uderzeń serca na minutę jest odpowiednią wartością? W ogólnym rozumieniu przedział określa od 60 do 100 uderzeń.

Co oznacza wysoki puls? Świadczy on o częstoskurczu, który określany jest mianem tachykardii. O czym świadczy niski puls serca? Taki stan określany jest mianem bradykardii. Tym wszystkim jednak będziemy zajmować się niżej. Na razie warto skupić się na normach tętna. Są one inne dla określonych grup wiekowych. I tak:

  • tętno u noworodka  - ok 130 uderzeń na minutę
  • tętno u dziecka - ok. 120 uderzeń na minutę
  • tętno u nastolatka - ok 100 uderzeń na minutę
  • tętno prawidłowe u osoby dorosłej - ok 70 uderzeń na minutę
  • tętno u osób starszych - ok. 60 uderzeń na minutę. 

Normy pulsu ukazane są w tabeli, jaką znajdziemy w sieci, dlatego też warto je sprawdzać i kontrolować, tak, aby mieć pewność, że tyle, ile wynosi prawidłowy puls u zdrowego człowieka, taki też posiadamy my. Wszelkie odchylenia należy od razu zdiagnozować i leczyć. 

pomiar pulsu tetnica szyjna

Pozostając w temacie samego pulsu, wyróżniamy 7 jego rodzajów:

  1. puls wysoki -  taki pojawia się u osób mających problemy z niedomykalnością zastawki aortalnej
  2. puls nitkowaty - taki pojawia się często w trakcie pojawienia się gorączki lub wystąpienia wstrząsu
  3. puls dyskrotyczny- ten dotyczy sytuacji, gdy chory walczy z ciężką niewydolnością serca lub przy tamponadzie serca
  4. puls twardy - występuje zazwyczaj u osób, u których widoczna jest zwężona zastawka aortalna
  5. puls dziwaczny - najczęściej występuje on w przypadku astmy, tamponady czy zatorowości płucnej
  6. puls naprzemienny - ten rodzaj tętna ma miejsce w przypadku niewydolności lewokomorowej
  7. puls bliźniaczy - takie tętno występuje najczęściej przy zaburzeniach rytmu serca

 

Aby określić, czy puls jest w normie, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, które są w stanie ukazać jak najbardziej miarodajny, dokładny wynik. Na normy tętna spoczynkowego składają się bowiem takie elementy, jak:

  • częstotliwość
  • miarowość
  • wypełnienie
  • napięcie
  • chybkość
  • wysokość
  • symetryczność

 

Wysokie tętno - jak obniżyć puls?

Jednym, z bardzo często pojawiających się problemów jest wysoki puls spoczynkowy. Jaki puls jest za wysoki? Jeśli  puls u dorosłego wynosi powyżej 100 uderzeń na minutę, mówimy o częstoskurczu czyli tachykardii.  Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Związane są na przykład z wypiciem alkoholu, kawy czy zielonej herbaty, a także napojów energetycznych. Co więcej, wysokie tętno łączyć może się z silnym pobudzeniem emocjonalnym, ze stresem, jak również dużym wysiłkiem fizycznym. Często puls serca jest podwyższony w wyniku niedotlenienia, anemii czy też gorączki. Może wiązać się jednak i z poważnymi chorobami, w tym: nadczynnością tarczycy, nadciśnieniem tętniczym, niedocukrzeniem, jak również i niewydolnością serca. 

 

Kluczowe znaczenie ma to, by jak najszybciej zareagować, jeśli ten puls u dorosłego człowieka jest wyższy przez dłuższy czas. W pierwszej kolejności należy wykonać wywiad medyczny, następnie podstawowe badania diagnostyczne i w razie potrzeby, wizytę u specjalisty. 

jak zmierzyc samemu puls kredos

Objawy wysokiego pulsu są tak charakterystyczne, że bez wątpienia każdy bardzo szybko jest w stanie je wykryć. Co więc może świadczyć o tachykardii? Najczęściej jest to kołatanie serca, duszności, ogólne osłabienie organizmu, a także ból w okolicy mostka. Często pojawiającą się przypadłością jest także spłycony oddech, niepokój i zimne poty. Jeśli puls jest wysoki i utrzymuje się, może to oznaczać zbliżającą się tachykardię. Czym grozi wysoki puls? Powikłaniem jej jest między innymi udar i migotanie przedsionków. Tak ważne i istotne jest więc to, aby w żadnym wypadku nie lekceważyć pojawiających się objawów. 

 

Jak obniżyć tętno? W przypadku, gdy tętno jest za wysokie, kluczowe znaczenie ma wyrównanie oddechu. Najlepszą metodą jest dostęp do świeżego powietrza i powolne oddychanie. Jak szybko obniżyć puls oprócz oddechu? Dobrze jest wypić szklankę chłodnej wody, a także napiąć mięśnie brzucha. W przypadku jednak, gdy objawy się nie zmniejszają, należy jak najszybciej udać się do lekarza. W przypadku, gdy normy tętna pojawiają się coraz rzadziej, a my odczuwamy taki stan kołatania serca coraz częściej, na pewno warto zmienić styl życia. Aktywność, zdrowa dieta, brak używek, jak najmniej stresu, odpowiedni wypoczynek i relaks. To wszystko sprawia, że optymalny puls jest jak najbardziej możliwy do uzyskania. W skrajnych sytuacjach konieczne jest zażywanie leków, które regulują pracę serca. 

 

Żyjemy w czasach, w których skupiamy się niemal całkowicie na pracy. Nie mamy chwili na odpoczynek, na relaks, na chwilę wytchnienia. Ciągły pęd, brak chwili relaksu i zatrzymania. To wszystko ma ogromny wpływ na serce i układ krążenia. Dobre tętno to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zdrowa dieta i aktywność to najlepsze lekarstwo absolutnie dla każdego. 

 

Niskie tętno - jak podnieść puls?

O ile w przypadku tachykardii, w której tętno jest za wysokie, sytuacja jest bardzo poważna, o tyle bradykardia, czyli niskie tętno, to także powód do niepokoju. Co jest przyczyną niskiego pulsu? Najczęściej problem związany jest z chorobą węzła zatokowego wynikającą z procesów starzenia się organizmu lub licznych chorób serca. Jest więc ona niejako powikłaniem po przebytym zawale, po kardiomiopatii czy chorobie tkanki łącznej. Ponadto, dla przykładu puls 55 uderzeń na minutę może być związany także ze stosowaniem leków, które spowalniają pracę serca, z chorobami neurologicznymi czy z zaburzeniem gospodarki elektrolitowej. Często taki stan rzeczy wiąże się również z niedoczynnością tarczycy i zaburzeniem przewodnictwa w obrębie mięśnia sercowego. 

 

Jakie są objawy niskiego pulsu? Co może nas niepokoić? U większości osób z bradykardią występuje między innymi zmęczenie i znużenie, uczucie osłabienia, a także zawroty głowy, niska koncentracja, omdlenia czy też niechęć do aktywności fizycznej. Jak podwyższyć puls? Jak podnieść tętno? Aby uzyskać prawidłowe tętno, trzeba przede wszystkim zadziałać przyczynowo, odstawiając lub zmniejszając leki, wybierając odpowiednią dietę czy stosowną suplementację. W skrajnych przypadkach konieczne jest wszczepienie rozrusznika, czyli układu stymulującego.

 

Prawidłowe tętno to podstawa sprawnego funkcjonowania organizmu. Jeśli bowiem nasz układ krążenia działa sprawnie, wpływa on niemal na wszystkie narządy. Zarówno zbyt niskie tętno, jak również i za wysokie tętno są powodem do niepokoju, dlatego też trzeba bacznie się temu przyglądać i w razie nieprawidłowości, od razu działać. Lekceważenie danego stanu chorobowego, może mieć bardzo poważne w skutkach konsekwencje. Jeśli chcesz się przed nimi uchronić, stawiaj na kontrolę, regularne badania i odpowiednią opiekę medyczną. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny