ZAMKNIJ ZAMKNIJ

W chorobach serca niezwykle ważną rolę odgrywa diagnostyka. Dzięki niej można określić, z jakim schorzeniem pacjent ma do czynienia i jakie można w związku z tym podjąć kroki, by rozpocząć odpowiednie leczenie. Wśród licznych badań, jednym z dostępnych jest badanie EKG metodą Holtera, które to pozwala na wykrycie wielu chorób serca i co istotne - na podjęcie dzięki temu odpowiedniego leczenia. Czym jest, na czym polega to badanie, jak się do niego odpowiednio przygotować? 

Holter - co to jest?

Holter EKG jest to badanie elektrokardiograficzne, polegające na 24 godzinnej obserwacji pracy serca podczas codziennego wykonywania różnorodnych czynności, począwszy od wyjścia do pracy, wykonania treningu czy spania.

Dzięki metodzie Holtera lekarz może sprawdzić pracę serca w różnych warunkach i na tej podstawie wykryć lub wyeliminować konkretne schorzenia.  

Badanie Holtera jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, dlatego też nie ma powodów do obaw, że zakłóci ono pracę serca, jak również i pogorszy stan zdrowia. Dzięki uzyskanym wykresom, można bardzo łatwo i co najważniejsze precyzyjnie postawić diagnozę i rozpocząć dalej stosowne leczenie. Jakie są wskazania do jego założenia? Co wykrywa badanie Holtera?

  • zaburzenia rytmu serca
  • bradykardia, czyli spowolnienie pracy serca
  • wady serca
  • sztuczny rozrusznik
  • bóle w klatce piersiowej
  • napady duszności
  • nadciśnienie tętnicze
  • zawroty głowy, zasłabnięcia i omdlenia
  • niedokrwiony mięsień serca
  • leczenie antyarytmiczne

Holter EKG - jak się przygotować?

Aby wykonać badanie holter EKG, nie potrzeba tutaj żadnych specjalnych przygotowań. Kiedy lekarz ustali określony termin założenia aparatu, należy jedynie zgłosić się w wyznaczonym czasie na jego założenie. W przypadku mężczyzn, u których na klatce piersiowej znajduje się bujne owłosienie, niezbędne jest zgolenie włosów, bowiem ich obecność uniemożliwia poprawne przyklejenie elektrod EKG. Nie wolno przed badaniem stosować żadnych kremów i balsamów. Dobrze jest założyć obcisłą bieliznę, dzięki której będzie można unieruchomić kable i ułatwić prawidłowy zapis EKG. 

Przed samym założeniem elektrod, należy miejsca ich przyklejenia odkazić. W tym celu stosuje się spirytus lub pastę abrazyjną, która to służy do przygotowania naskórka pacjenta do założenia elektrod. W paście tej zawarty jest delikatny materiał ścierny, który z jednej strony oczyszcza skórę pozbywając się martwego naskórka, z drugiej zaś odpowiednio ją nawilża, aby obniżyć impedancję i tym samym poprawić przewodność. Kiedy skóra będzie gotowa, można założyć holter na serce. Istotne jest tutaj zgłoszenie się na jego ściągnięcie w wyznaczonym przez lekarza czasie. 

Jak wygląda holter? 

Holter EKG ma za zadanie mierzyć w określonym czasie elektryczną pracę serca, wykorzystując do tego elektrody, który przyczepia się w odpowiednim miejscu na klatce piersiowej. Urządzenie takie składa się z jednostki zapisującej aktywność elektryczną serca, jak również i połączonych z nią elektrod, które wysyłają do urządzenia informacje. Jest to przenośne EKG w mniejszym formacie, które pacjent ma cały czas przy sobie. 

Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak wygląda holter EKG, należy mieć na uwadze jego rodzaj. Można wyróżnić:

  • holter 3 kanałowy
  • holter 12 kanałowy

Rozmieszczenie elektrod Holtera jest niezwykle ważne, by móc ocenić aktywność elektryczną serca, a więc przede wszystkim rytm serca, przewodzenie impulsów w sercu, a także obecność niedokrwienia, czy też wszelkie występujące arytmie serca. EKG w sposób ciągły metodą Holtera daje możliwość uzyskania wyniku nie tylko w stanie spoczynku, ale także i podczas codziennych czynności.

Oferowane holtery 3 kanałowe i holtery 12 kanałowe różnią się między sobą ilością odprowadzeń  przedsercowych, co jak możemy domniemać, daje w przypadku tego 12 kanałowego, zdecydowanie więcej informacji. U większości pacjentów wystarczy ten 3 odprowadzeniowy, jednak nie zawsze okazuje się być on w pełni skuteczny w diagnozie choroby. 12 odprowadzeniowy bowiem sprawdza się między innymi u pacjentów kwalifikowanych do ablacji arytmii nadkomorowych lub komorowych, a także oceny zmian odcinka ST czy napadowego migotania przedsionków. Dzięki takiemu urządzeniu można zobaczyć zdecydowanie więcej, niż na zwykłym holterze 3 kanałowym. 

holter serce 

Jak wygląda badanie EKG holter? 

Jak założyć holter? Urządzenie to zakłada specjalista, postępując według określonego schematu działania. Najważniejsze jest odpowiednie przyklejenie elektrod, które muszą utrzymać się na ciele 24 czy nawet 48 godzin, bo tyle właśnie trwa badanie Holtera. Tak ważne jest więc przygotowanie skóry, o czym wspomnieliśmy powyżej. Założenie Holtera daje pełen obraz tego, jak pracuje serce przy różnego rodzaju czynnościach, zarówno w spoczynku, jak również i w ruchu. Istotne w tym założeniu jest odpowiednie oklejenie ciała i oprócz samych elektrod, ułożenie także i kabelków. Często bowiem zdarza się tak, że kabelek podczas ruchu przenosi drgania na elektrodę i pojawiają się artefakty. Aby się przed tym uchronić, należy odpowiednio takie kable zabezpieczyć, używając do tego plastrów, które podklejają okablowanie.  

Czego nie wolno robić przy badaniu Holtera? Nie można się kąpać, bowiem woda może spowodować odklejenie się elektrod i tym samym uzyskanie nieodpowiedniego wyniku. A czy można ćwiczyć? Jeśli pacjent na co dzień trenuje, to jak najbardziej tak. Należy jednak poinformować lekarza o godzinach odbytego treningu, tak, aby wiedział, jak zinterpretować uzyskany wynik. A jak spać z holterem? Najlepszą i najbardziej optymalną pozycją do snu jest leżenie na plecach, dzięki czemu istnieje większa pewność, że elektrody nie ulegną odklejeniu, a samo urządzenie będzie na swoim miejscu. 

Czy holter można ściągnąć samemu? Oczywiście, że nie. Dokonać może tego jedynie specjalista, dlatego też tak ważne i istotne jest to, aby zgłosić się z Holterem do jego ściągnięcia w wyznaczonym czasie, na podaną godzinę. Ma to ogromne znaczenie dla ogólnego zapisu całego badania. 

Jak odczytać wyniki holtera?

Najbardziej istotne w całym badaniu są z pewnością  wyniki Holtera. Po zdjęciu urządzenia, specjalista otrzymuje pełen zapis EKG, który musi odpowiednio przeanalizować. W zależności od placówki, wyniki dostępne są po kilku dniach. Wraz z nimi należy udać się do lekarza kardiologa, który podejmie określone decyzje co do sposobu dalszego działania. Do każdej przypadłości podane są normy wyników Holtera EKG, jak również i uzyskany wynik, który mieści się w normie lub od niej odbiega. W zależności więc od uzyskanych wyników, taką też postawić można diagnozę i dalej rozpocząć stosowne leczenie.

Zakładanie Holtera okazuje się być w wielu sytuacjach niezbędne, by móc uzyskać trafną diagnozę, czego nie zawsze można spodziewać się przy tradycyjnym EKG. Test Holtera daje pełny obraz pracy serca przez całą dobę, zarówno podczas snu, jak również i wykonywania określonych czynności.

holter ekg aspect A703 holcard 24W alfa system A703

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny