Nie każda chorobę serca można szybko zdiagnozować. Czasem potrzeba długotrwałego podłączenia do sprzętu medycznego, badania w czasie ruchu oraz spoczynku. Po to właśnie jest holter - bada pracę serca bez konieczności zostawiania pacjenta na oddziale szpitalnym przez kilka dni.
ABPM, czyli ambulatory blood pressure monitoring. Tak nazwać możemy badanie holterem ciśnienia, które to jest jednym z najczęściej wykorzystywanych badań kardiologicznych, obok holtera EKG. Polega ono na monitorowaniu pracy ciśnienia tętniczego krwi przez określony wymiar czasu. Właśnie w ten sposób można wykryć ewentualne nieprawidłowości.
Holter ciśnienia - jak wygląda takie badanie?
Zanim odpowiemy sobie na zasadnicze pytanie dotyczące samego przebiegu badania, w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na to co to jest holter ciśnienia, jakie pełni funkcje, dla kogo jest on przeznaczony? Holter ciśnieniowy jest to niewielkich rozmiarów urządzenie, którego zadaniem jest mierzenie ciśnienia krwi, zarówno skurczowego, rozkurczowego, jak również i częstotliwości rytmu serca.
Holter abpm składa się z jednostki centralnej ciśnieniomierza, jak również i rękawa, który to nakładany jest na ramię. Rejestrator posiada automatyczną pompę na baterie. Sam wygląd tego specjalistycznego ciśnieniomierza, nie różni się znacząco od tego klasycznego, jakie posiada większość z nas w domu czy które znajdują się w każdym niemal gabinecie lekarskim. Znaczącą jednak różnicą jest to, że abpm badanie rejestruje pracę serca przez całą dobę, a nie tylko w konkretnej chwili, jednorazowo. Jak założyć holter ciśnienia? Mankiet zakładany jest na rękę, a rejestrator przypinany jest do paska spodni. Dokonuje on pomiarów średnio co 15 minut w dzień i co 30 minut w nocy. Można więc łatwo tutaj obliczyć, że pomiary dokonywane są około 70 razy na dobę.
Jak działa holter ciśnienia?
Przebieg badania holterem jest praktycznie taki sam, jak tego tradycyjnego. Mankiet napełnia się powietrzem, a sama jednostka automatycznie mierzy, a następnie zapamiętuje uzyskane wyniki holtera ciśnienia. To, co stanowi niezwykle ważny element, jeśli w grę wchodzi prawidłowy przebieg i interpretacja wyników holtera ciśnieniowego, to dokładny zapis wszelkich czynności, które są wykonywane w ciągu dnia, włącznie z podaną godziną. Dzięki temu bowiem lekarz może sprawdzić, jak normuje się ciśnienie w spoczynku, jak w czasie codziennej aktywności pacjenta. W zapisach istotne znaczenie mają takie elementy, jak: godzina odpoczynku, aktywność, przyjmowanie leków, spożywanie posiłków, sytuacja stresowa.
Zakładanie holtera ciśnieniowego - czy trzeba się przygotować?
Zakładając holter ciśnieniowy 24h, nie trzeba do samego badania specjalnie się przygotować. Nie można oczywiście założyć go samodzielnie. Konieczna jest więc tutaj wizyta w gabinecie lekarskim. Jak się ubrać mając holter ciśnienia? Na pewno niezbędna będzie tutaj koszulka z krótkim rękawem, tak aby założenie mankietu nie stanowiło absolutnie żadnego problemu. Taki mankiet, aby mógł dokonać pomiaru, musi dotykać bezpośrednio skóry. Oczywiście można założyć na niego zewnętrzną warstwę odzieży.
To co stanowi element nadrzędny - to prowadzenie normalnego trybu życia. Nie można tutaj leżeć i odpoczywać, ale funkcjonować normalnie tak, jak każdego dnia, bowiem w ten sposób istnieje możliwość dokładnego sprawdzenia pomiaru ciśnienia w różnych sytuacjach, począwszy od snu, przez pracę, po aktywność fizyczną. W czasie pomiaru nie można się kąpać, aby urządzenie nie miało kontaktu z wodą lub z wilgocią. To, co stanowi ważny element o jakim należy pamiętać - ręka w trakcie dokonywania pomiaru powinna być wyprostowana, gdyż jej zgięcie może wskazać nieprawidłowy pomiar, jednocześnie fałszując uzyskane wyniki.
A jak spać z holterem ciśnienia? To z pewnością najczęściej pojawiające się pytanie, ale jednocześnie też i problem. Aby bowiem móc wskazać prawidłowe wyniki, wyprostowana ręka odgrywa istotne znaczenie. Najlepszą więc pozycją jest leżenie na plecach, z rękoma prostymi, ułożonymi wzdłuż ciała.
Jak wyłączyć aparat holtera?
Absolutnie Holter rr nie może zostać wyłączony samodzielnie, ale przez lekarza specjalistę w tym zakresie. Po zakończeniu badania, lekarz poddaje wyniki analizie, a następnie stawia odpowiednią diagnozę. Porównując normy holtera ciśnienia, a uzyskane wyniki, lekarz może potwierdzić konkretną chorobę lub ją wykluczyć. To, co stanowi bardzo ważny element, to bezpieczeństwo w trakcie badania. Nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań, by móc dokonać takiej formy pomiaru ciśnienia krwi. Dla kogo jest on polecany? Zaleca przeprowadzenie się takiego badania w przypadku:
- niewłaściwych wyników podczas klasycznego badania
- sprawdzenia efektów leczenia nadciśnienia tętniczego
- spadków okresowych ciśnienia
- wahań dobowych ciśnienia
- cukrzycy lub nadciśnienia w ciąży
Holter ciśnienia jest niezwykle ważnym i istotnym badaniem w diagnozowaniu wielu chorób, jak również i kontrolowaniu wprowadzonego leczenia w związku z konkretną przypadłością. Aparat Holtera pozwala dokładnie przeanalizować pracę serca, zwracając tutaj uwagę właśnie na samo ciśnienie.
Problem z ciśnieniem wzrasta wraz z wiekiem. W diagnostyce chorób układu krążenia, a więc przy nadciśnieniu tętniczym krwi, przy bólach i zawrotach głowy, przy zaburzeniach snu, krwotoku z nosa czy przy skokach ciśnienia i wahaniach, z pewnością holter ciśnienia abpm stanowi najlepszy wybór dla wszystkich pacjentów, szczególnie tych starszych. Przy jego prawidłowym pomiarze w ciągu doby, sama interpretacja wyników holtera pozwala lekarzowi uzyskać szereg istotnych informacji. Absolutnie nie trzeba takiego badania się obawiać, gdyż jest ono zupełnie bezinwazyjne, a przy tym jako jedne z nielicznych, bardzo efektywne w swoim działaniu.