ZAMKNIJ ZAMKNIJ

W diagnozowaniu chorób serca niezwykle istotną rolę odgrywają odpowiednie, specjalistyczne badania. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań, bez wątpienia holter ciśnienia stanowi wybór, który jest w stanie przyczynić się do trafnego postawienia diagnozy. Jak więc należy założyć holter ciśnieniowy? Jakie choroby takie badanie jest w stanie wykryć. 

Holter ciśnieniowy - co to jest?

Holter ciśnieniowy, zwany inaczej jako holter rr, jest to bardzo popularne badanie, jakie odgrywa istotną rolę w diagnostyce, a także i w leczeniu chorób serca. Podobnie, jak tradycyjny ciśnieniomierz, bada on ciśnienie tętnicze krwi, ale w trakcie 24 - godzinnego pomiaru. Nie wyznacza więc jedynie jednego pomiaru, ale w trakcie doby jest ich około siedemdziesięciu, które rejestrują wartości ciśnienia przez cały czas. W zależności więc od pory dnia i nocy, określają one odpowiednie wartości, a sama interpretacja wyników holtera rr ma określone normy, zupełnie inne przy fazie snu, inne w trakcie odpoczynku, a jeszcze inne w czasie wykonywania określonych czynności.

 

Badanie holterem ciśnieniowym - kiedy je wykonać?

Istnieją wskazania do tego, aby wykonać badanie aparatem holtera ciśnienia. W jakich sytuacjach? Dotyczy to takich przypadków, jak:

  • diagnoza nadciśnienia tętniczego
  • kontrola nadciśnienia tętniczego
  • diagnoza niedociśnienia
  • sprawdzenie skuteczności leczenia
  • eliminacja zjawiska podwyższonego ciśnienia ( nadciśnienie białego fartucha)
  • określenie ciśnienia w trakcie codziennych zadań, nie tylko jednorazowo w pozycji siedzącej
  • diagnoza zmian ciśnienia i pojawiających się w związku z tym objawów

 

Czy do badania holterem ciśnienia należy się przygotować?

Nie ma określonych wytycznych, co do samego przygotowania się do badania holterem. Kluczowe znaczenie ma to, by odpowiednio się ubrać, tak, aby można było urządzenie w formie mankietu założyć na ramię, a rejestrator przywiesić do paska. Z racji tego, że w trakcie 24 - godzinnego pomiaru nie można się kąpać, należy mieć na względzie łatwość ewentualnego ściągnięcia odzieży. Holter ekg i ciśnieniowy w swoim działaniu mają za zadanie zdiagnozować choroby serca, jednak w kwestii zupełnie innych parametrów. Co więcej, Holter EKG wymaga podłączenie elektrod w wybrane miejsca na ciele, z kolei holter ciśnienia potrzebuje jedynie założenia mankietu na ramię.

 mezczyzna ekg holter

Na czym polega badanie holterem rr?

Wykonanie badania aparatem Holtera ma za zadanie dokonać odpowiednich pomiarów ciśnienia tętniczego krwi. Jak założyć holter ciśnienia? Aby było to możliwe, niezbędne jest założenie na ramię specjalnego mankietu połączonego z aparatem, który to należy przyczepić do pasa. Dzięki automatycznej pompce na baterie, mankiet dokonuje regularnych pomiarów ciśnienia, średnio co 15 minut w dzień i co 30 minut w nocy, przez całą dobę. Kilkunastosekundowy pomiar jest możliwy tylko wtedy, gdy ręka jest wyprostowana. Tak ważne jest więc to, aby w trakcie, gdy powietrze jest pompowane do mankietu, ręka był w prostej pozycji. W nocy, najlepiej jest spać na plecach, z rękoma wzdłuż ciała. A co zrobić, gdy holter ciśnienia nie pompuje? Należy o tym fakcie niezwłocznie poinformować lekarza prowadzącego, który podejmie określone działania. I oczywiście na końcu - jak wyłączyć holter ciśnienia? Ściągnięcia i wyłączenia nie można wykonywać samodzielnie, ale w gabinecie lekarskim, 24 godziny po założeniu aparatu.

 

Jak odczytać wynik holtera ciśnienia?

Kluczowe znaczenie w całym badaniu mają oczywiście wyniki holtera ciśnienia. Te wgrywane są na komputer, aby specjalista mógł na tej podstawie wykonać odpowiedni zapis. Kluczowe znaczenie w całym badaniu ma oczywiście i dziennik aktywności, w którym to pacjent musi notować wszelkie czynności, jakie wykonuje w określonych godzinach, począwszy od drzemki w ciągu dnia, przez wykonanie treningu, odkurzenie podłóg, po pójście spać. Bardzo ważne jest także zapisywanie wszelkich odczuć i objawów, które mogą pacjenta zdenerwować i zaniepokoić. Priorytetowe jest także zapisywanie godzin przyjmowania leków, podania ich nazw i przyjętych dawek. Tak naprawdę każdy szczegół ma tutaj bardzo duże znaczenie, aby móc dokonać odpowiedniej interpretacji wyników. Sam opis badania holterem ciśnieniowym ma kluczowe znaczenie, aby móc potwierdzić lub wykluczyć konkretną chorobę lub ewentualnie efekty jej leczenia.

 

Czy są przeciwwskazania do wykonania badania?

Nie, badanie to jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. Nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. W trakcie 24 godzinnego pomiaru, pacjent powinien wykonywać normalne, codzienne czynności, bez jakichkolwiek ograniczeń. Można zastosować go u osób i młodych i starszych. Jest to dobre rozwiązanie, jako holter ciśnieniowy w ciąży, szczególnie u kobiet borykających się z nadciśnieniem i cukrzycą ciążową. To badanie jest także doskonałe, aby znaleźć przyczynę nadciśnienia i niedociśnienia, a także dużych jego wahań w ciągu doby. 

W gruncie rzeczy trudno jest poprzez jednorazowe badanie ciśnienia stwierdzić, czy pacjent ma problem, czy jego serce pracuje poprawnie, czy jednorazowe nadciśnienie to już choroba czy tylko stresująca sytuacja związana z wizytą u lekarza. Holter ciśnienia okazuje się być tutaj doskonałym rozwiązaniem, które w diagnozowaniu chorób serca sprawdza się bardzo dobrze. W trakcie dokonywania pomiarów nie wolno używać poduszek i koców elektrycznych. W żadnym wypadku nie można samemu wyłączać i ponownie włączać rejestratora, nie wolno również przy nim samodzielnie manipulować. Aby bowiem wynik badania holterem był w pełni miarodajny, musi być przeprowadzony w odpowiedni sposób. Po ściągnięciu Holtera, na interpretację wyników należy odczekać około 2- 3 tygodni, w zależności od miejsca jego przeprowadzenia. Z uzyskaną dokumentacją należy zgłosić się do lekarza kardiologa, który dokona odpowiedniej oceny i analizy, biorąc przy tym pod uwagę normy badania holterem i uzyskane wyniki. 

W żadnym wypadku nie można bagatelizować niepokojących nas objawów, bez względu na to, czy w grę wchodzą duszności, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy czy też inne problemy ze strony serca. Lekarz po wstępnej rozmowie i podstawowych badaniach, może zlecić podpięcie Holtera 24h, który kontrolując ciśnienie tętnicze krwi - okaże się być pomocne w postawieniu diagnozy.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny