Podwyższony puls może oznaczać w niektórych przypadkach zaburzenia patologiczne organizmu manifestujące poważną chorobę taką jak anemia, nadczynność tarczycy, a nawet zaburzenia rytmu serca. Jednak najczęściej wysoki puls jest po prostu zwykłą reakcją fizjologiczną na stres lub wysiłek fizyczny niezagrażającą życiu ani zdrowiu.
Jaki puls jest niebezpieczny?
Norma bicia serca w spoczynku jest sprawą indywidualną. Wartość ta jest bowiem zależna od takich czynników jak wiek czy też współistniejące jednostki chorobowe.
Ogólnie przyjmuje się, iż prawidłowy puls w spoczynku dla poszczególnych grup wiekowych wynosi:
- Niemowlę: 130 uderzeń/ minutę
- Małe dziecko: 100 uderzeń/ minutę
- Nastolatek: 85 uderzeń/ minutę
- Dorosły: 70 uderzeń/ minutę
- Osoba starsza: 60 uderzeń/ minutę
Wysoki puls spoczynkowy, czyli wykraczający poza podane normy może wskazywać na nadmierną ilość cukru w organizmie, problemy z nadciśnieniem, choroby serca, a nawet anemię. Puls dorosłego człowieka może zostać dodatkowo podwyższony poprzez stosowanie używek takich jak papierosy, alkohol, czy kawa w nadmiernych ilościach. Warto pamiętać, iż na wysoki puls u dorosłego człowieka istotnie wpływa także stres oraz stany nerwicowe. Powtarzające się gwałtowne przyspieszenie tempa bicia serca, a zwłaszcza wysokie tętno w spoczynku wraz z towarzyszącym bólem mostka oraz zawrotami głowy jest sygnałem do przeprowadzenia badań w kierunku zaburzeń rytmu serca. Objawy te mogą bowiem świadczyć o rozwijającej się tachykardii, która nieleczona często kończy się poważnymi powikłaniami w postaci udaru mózgu lub migotaniem przedsionków.
Norma uderzeń serca na minutę powinna być przestrzegana także u dzieci oraz osób starszych. Wysoki puls u dziecka połączony z kołataniem serca oraz omdleniem powinien skłonić rodziców do pilnej konsultacji lekarskiej. Natomiast w przypadku towarzyszących problemów z oddychaniem konieczne jest niezwłoczne wezwanie pogotowia. Podobnie jak u dzieci wysoki puls w starszym wieku może doprowadzić do poważnych komplikacji. Tym bardziej, iż osoby z tej grupy wiekowej obciążone są dodatkowo licznymi schorzeniami, które mogą spowodować niewydolność organizmu, a nawet przyczynić się do zgonu. Warto zatem zwracać uwagę na prawidłowy puls serca i poznać wartości oraz objawy, które wskazują na powstawanie jego zaburzeń.
Jak zmierzyć sobie puls?
Prawidłowy pomiar ciśnienia oraz pulsu ma ogromne znaczenie w diagnostyce zaburzeń spowodowanych przekroczeniem normalnego rytmu pracy serca. Osoby borykające się z nadciśnieniem, chorobami tarczycy czy też serca często posiadają odpowiednie wyposażenie przeznaczone do tego celu oraz doskonale wiedzą jak zmierzyć puls. Natomiast przed wykonaniem takiego pomiaru po raz pierwszy warto zapoznać się z metodą badania krok po kroku.
Jak zmierzyć puls zegarkiem?
Pomiar pulsu powinien być wykonany po kilkuminutowym odpoczynku. Badanie można wykonać wykorzystując do tego celu specjalny zegarek co mierzy puls lub porosty, zwykły zegarek z sekundnikiem. W tym celu należy położyć palec wskazujący oraz środkowy na wewnętrznej stronie ręki w okolicy nadgarstka na przebiegu tętnicy promieniowej. Następnie trzeba ucisnąć to miejsce w celu wyczucia pulsującego miejsca i policzyć ilość uderzeń przez 15 sekund. W celu otrzymania wartości pulsu wystarczy pomnożyć ilość uderzeń serca przez cztery.
Warto wiedzieć, iż w warunkach domowych można sprawdzić puls w spoczynku także za pomocą automatycznego ciśnieniomierza podającego wartość tętna lub wykorzystując w tym celu pulsometr.
Co jest przyczyną wysokiego pulsu?
Poważną przyczyną wysokiego pulsu może być zarówno wada serca, jak i jego niewydolność. Często standardowy puls zostaje zaburzony poprzez powstałe zatory oraz zakrzepy w krążeniu płucnym, rozedmę płuc lub dychawicę oskrzelową. Dodatkowo za wysoki puls towarzyszy także anemii, nadczynności tarczycy, hipoglikemii oraz niewydolności układu krążenia. Pozostałe przyczyny wysokiego pulsu mogą być związane z infekcją, gorączką, biegunką oraz towarzyszącym jej odwodnieniem. Na przyspieszone bicie serca znacząco wpływa także nadmierne przyjmowanie leków obniżających ciśnienie krwi oraz przewlekły stres czy stosowanie używek. Nie zawsze jednak przekroczona norma pulsu serca musi oznaczać poważne kłopoty ze zdrowiem. Często bowiem wzrost tętna związany jest z krótkotrwałym lub przewlekłym stresem, a także wzmożonym wysiłkiem fizycznym.
Wysoki puls – objawy choroby
Niepokojące objawy wysokiego pulsu powinny skłonić do niezwłocznej wizyty u specjalisty. Zbyt wysoki puls po przebudzeniu to jeden z kilku alarmujących symptomów, których nie wolno lekceważyć. Warto także zwrócić uwagę na współtowarzyszące kołatanie serca oraz osłabienie. Zaburzenia te są sygnałem, iż rozwija się poważna choroba związana z zaburzeniami rytmu serca. Należy także mieć świadomość, czym grozi niskie ciśnienie i wysoki puls. Nagły spadek ciśnienia przy jednoczesnym wzroście bicia serca może zwiastować problemy z tarczycą lub wskazywać na odwodnienie organizmu, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia.
Jak spowolnić bicie serca?
Osoby borykające się z przyspieszonym biciem serca często zadają sobie pytanie, jak obniżyć puls? Jeżeli objawy są sporadyczne, można poszukać niezbędnych informacji w Internecie na temat jak obniżyć puls domowym sposobem. Warto zastosować zdrowe jedzenie oraz wprowadzić aktywny tryb życia. Rozwiązania te są naturalnym lekarstwem w walce zza wysokim pulsem. Dodatkowo należy zrezygnować z używek, które mają destrukcyjny wpływ nie tylko na układ krążenia.
Niezależnie od wprowadzonych działań konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą w celu przeprowadzenia badań i postawienia prawidłowej diagnozy. W zależności od aktualnego stanu zdrowia zdecyduje on jakie leki na wysoki puls należy przyjmować i czy takie rozwiązanie jest konieczne.
Podsumowanie
Za wysoki puls to z całą pewnością niepokojący objaw, którego nie powinno się lekceważyć. Może być efektem zarówno stresującego trybu życia, jak i konsekwencją poważnej choroby. Jednak niezależnie od przyczyny powstawania zaburzeń warto wiedzieć, jaki powinien być prawidłowy puls oraz jak zmierzyć puls ręcznie. Wiedza ta pozwoli na stałą kontrolę szybkości bicia serca oraz umożliwi prawidłową reakcję w razie wystąpienia niepokojących objawów.