ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Holter EKG pozwala badać pracę serca przez całą dobę, przez 24 godziny w sposób nieprzerwany. Jak takie badanie wygląda? Najprościej mówiąc, jest to badanie elektrokardiologiczne, które polega na badaniu pracy serca przez całą dobę, a nie tak, jak w przypadku zwykłego EKG spoczynkowego w danej chwili prez parenaście sekund.

W holterze istotne znaczenie ma to, że sprawdzane jest serce zarówno w spoczynku, jak również i w trakcie aktywności ruchowej czy też snu. W ten sposób można dużo łatwiej zdiagnozować pojawiający się problem i adekwatnie do niego rozpocząć leczenie. Badanie Holtera jest nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne.

 

Holter EKG - czym jest to badanie?

Elektrody EKG umieszczone są na ciele pacjenta, a do nich podłączone jest okablowanie i sprzęt, który należy przywiesić na pasku lub przełożyć przez ramię. Jedynym minusem tego badania jest to, że nie można go w ogóle zdjąć, stąd też pojawiają się problemy w przypadku umycia się czy uzyskania wygodnej pozycji do snu.

 

Holter EKG - jakie choroby wykrywa?

Badanie metodą Holtera pozwala wykryć wiele chorób, z którymi zwykłe EKG nie jest w stanie sobie poradzić. I tak jest pomocny, jeśli chodzi o takie problemy, jak:

  • zaburzenia rytmu serca
  • bradykardia
  • tachykardia
  • częstoskurcze komorowe
  • pauzy
  • migotanie przedsionków ikomór
  • bóle w klatce piersiowej
  • problemy z oddychaniem
  • omdlenia
  • choroby układu wieńcowego

Problem arytmii serca i choroby układu krążenia może być niezwykle trudny w zdiagnozowaniu, gdyż większość zaburzeń i chorób ma okresowy przebieg. Nie każdy miał z chrobą serca do czynienia, stąd też nie każdy wie, czym dokładnie holter EKG jest. Wykonując zwykłe badanie EKG, nie zawsze można więc wykryć problem, z jakim pacjent się zmaga. Często jest tak, że zaburzenia rytmu serca pojawiają się podczas aktywności fizycznej, w nocy, w trakcie zdenerwowania czy też innych czynności dnia codziennego. Co więc w takich sytuacjach zrobić? Bez wątpienia niezwykle pomocne okaże się tutaj być badanie EKG metodą Holtera, dzięki któremu prawdopodobieństwo postawienia trafnej diagnozy i rozpoczęcie skutecznego leczenia jest dużo bardziej prawdopodobne.

 

Czy do badania EKG trzeba się specjalnie przygotować?

Nie. Badanie holter EKG nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. To, co stanowi niezwykle ważny element, to przede wszystkim stawienie się w wyznaczonym czasie w miejscu założenia aparatu EKG. Jedynie wśród mężczyzn u większości konieczne jest zgolenie włosów na klatce piersiowej. Należy także pamiętać o tym, aby nie stosować na ciało żadnych balsamów, a założona bielizna i ubranie, powinno być wygodne, odpowiednio obcisłe, ale też i łatwe w jego zdjęciu. 

 dziecko podlaczone elektrodami do holtera ekg

A jak wygląda samo założenie aparatu?

Elektrody fizelinowe kardiolog przykleja do klatki piersiowej, a do elektrod podpina kable z rejestratora holterowskiego. W pierwszej kolejności kiedy już nie ma włosów na klatce piersiowej w przypadku mężczyzn, kluczowe znaczenie ma odkażenie miejsc przyklejenia elektrod EKG. Doskonale sprawdza się w tym pasta abrazyjna, która przygotowuje naskórek do naklejenia tych właśnie elektrod. Jej doskonałe działanie zawdzięczamy składowi, bowiem znajdziemy tutaj delikatny materiał ścierny, który oczyszczając skórę, pozbawia ją martwego naskórka i jednocześnie nawilża, by móc poprawić przewodność i obniżyć impedancję. Rejestrator holtera umieszczony jest w skórzanym etui na pasku pacjenta. To właśnie on rejestruje wszystkie parametry pracy serca przez całą dobę. Holter na serce to bez wątpienia niezwykle skuteczne w swoim działaniu badanie, z pomocą którego wielu pacjentów może znaleźć przyczynę swoich problemów w związku z pracą serca i układu krwionośnego.

 

Jak przebiega badanie holterem EKG?

Zanim dokładnie zajmiemy się kwestią samego badania, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, jak wygląda holter EKG? Jest to niewielkich rozmiarów urządzenie, które ma za zadanie badać czynność elektryczną pracy serca. Składa się ono z jednostki zapisującej aktywność elektryczną serca i z elektrod EKG, które przykleja się na klatce piersiowej. Przenośne EKG jest z pacjentem przez cały czas, 24 - godziny na dobę. W prawidłowo przeprowadzonym badaniu, kluczowe znaczenie ma rozmieszczenie elektrod Holtera. Dzięki temu bowiem można wykryć wszelkie arytmie serca, zaburzenia pracy serca, chorobę niedokrwienną i inne problematyczne schorzenia oraz choroby, jakich nie zawsze jest w stanie wykryć EKG spoczynkowe. W sposób szczególny holter ekg sprawdza się przy ocenie zmian odcinka ST czy przy napadowym migotaniu przedsionków. 

Holtery ekg mają przycisk zdarzeń, który pacjent zawsze może wcisnąć kiedy poczuje się gorzej. Te zdarzenia zwane też "eventami" są rejestrowane i kardiolog zawsze może zerknąc po badaniu jak zachowywało się serce w danym momencie. Mając na sobie holter można normalnie pracować, chodzić na spacery, uczestniczyć we wszystkich wydarzenia dnia codziennego. Można nawet uprawiać sport oraz inne prace fizyczne. Najważniejsze jest żeby holtera nie zamoczyć w trakcie wieczornego prysznica, gdyz można go w ten sposób zalać wodą i uszkodzić. Na rynku dostępne są holtery 3 kanałowe i holtery 12 kanałowe. Ten drugi jest bardziej dokładny i pozwala dowiedzieć się o pracy serca zdecydowanie więcej. Holtery 12kanałowe precyzyjnie rejestrują pracę bocznej ściany serca, dzięki czemu w trafny sposób może stwierdzić wiele schożeń np. chorobę niedokrwienną boczne ściany serca i zalecić kardiologiczny zabieg ablacji.

 

Jak wygląda badanie holterowskie? Jak założyć Holter?

Takie urządzenie założyć musi specjalista, którego zadaniem jest dokładne przyklejenie elektrod, tak, aby wytrzymały one przez 24 godziny, a często nawet i przez 48 godzin, bo tyle właśnie trwa badanie holtera. Należy więc tutaj dokonać depilacji, zastosować pastę abrazyjną, a następnie nałożyć elektrody EKG i odpowiednio ułożyć okablowanie, wykorzystując do tego plastry, tak, aby nie przenosić w czasie ruchu drgań na elektrody, bowiem może to skutkować artefaktami. Czego nie wolno robić przy badaniu holterem? Nie można się kąpać, gdyż urządzenie absolutnie nie może mieć kontaktu z wodą. Jak spać z holterem? Najlepiej na plecach, w pozycji wygodnej, tak, aby nie dopuścić do odklejenia się elektrod czy uszkodzenia aparatu.

 

Interpretacja wyników badania Holterem

Oczywiście niezbędną rolę odgrywają wyniki Holtera. W pierwszej kolejności więc należy zdjąć aparat. Tutaj ważna jest godzina przybycia na miejsce w wyznaczonym czasie, tak, aby można było odłączyć urządzenie wtedy, gdy odłączone być powinno. Następnie uzyskuje się zapis EKG, który w formie wyników można odebrać po kilku dniach. Podane są w nim zarówno normy wyników holtera EKG, jak również i parametry pacjenta. Całość musi przeanalizować i ocenić lekarz kardiolog, by dalej mógł on podjąć odpowiednie kroki.

Bez wątpienia badanie EKG holtera to jeden z najskuteczniejszych sposobów oceny pracy serca, zarówno w spoczynku, podczas snu, jak również i w trakcie aktywności fizycznej. Jest bez wątpienia bardziej miarodajne i skuteczne, niż zwykłe EKG spoczynkowe czy nawet EKG wysiłkowe na bieżni lub na rowerze stacjonarnym.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny