Inhalacja to jedna z metod leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, ale również ulga dla alergików oraz osób z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych. Można ją wykonywać domowym sposobem lub z wykorzystaniem specjalistycznego urządzenia, jakim jest inhalator. Jak długo robić inhalacje u osób dorosłych i ile powinna trwać inhalacja u niemowlaka i starszego dziecka?
Przygotowanie domowej inhalacji
Inhalacje domowymi sposobami wciąż są bardzo popularne, pomimo pojawienia się nowoczesnych urządzeń, które zdecydowanie je ułatwiają, a także sprawiają, że inhalowanie jest bezpieczniejsze i skuteczniejsze. Do najstarszych metod należy inhalacja parowa, w której stosowano odpowiednie zioła lecznicze. Miała zastosowanie w udrażnianiu nosa, nawilżaniu śluzówki i obniżaniu lepkości śluzu. Dzisiaj nazywana jest powszechnie parówką. Jak przygotować domową inhalację i jak długo robić inhalacje, aby przyniosła pożądane efekty?
Przede wszystkim będziesz potrzebować dużej miski i gorącej wody. Przydadzą się również olejki eteryczne i zioła. Świetnie sprawdza się np. rumianek o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwalergicznych oraz rozmaryn o działaniu przeciwbakteryjnych. Jeżeli chcesz zarówno udrożnić nos, jak również poprawić krążenie, to wybierz doskonały „lek” na przeziębienie, jakim jest imbir. Domowa parówka będzie dobrym wyborem dla dorosłych, w przypadku dzieci należy zachować szczególną ostrożność, aby maluch nie poparzył się gorącą parą lub wodą. Napełniamy miskę gorącą wodą i dodajemy do niej zioła i olejki eteryczne. Następnie pochylamy się nad nią i nakrywamy głowę ręcznikiem. Ile czasu powinna trwać taka inhalacja? Optymalnie jest to ok. 20 minut w przypadku osób dorosłych. Czas ten skraca się u dzieci. Przygotowując się do inhalacji, trzeba pamiętać, aby przyjąć odpowiednią pozycję oraz zapewnić sobie maksymalnie bezpieczne warunki. Miska niech stoi na równym podłożu, na którym masz też miejsce na wygodne oparcie ramion. Zadbaj też o spokój, aby nikt Ci nie przeszkadzał podczas inhalacji, ponieważ oddziałuje ona również na Twój organizm relaksująco i odprężająco.
Domowe inhalacje. Jak długo powinno się je wykonywać?
Zastanawiasz się, jak długo robić inhalacje domowe u dorosłych, a jak długo powinny trwać inhalacje u dzieci? Czas ten różni się u poszczególnych grup wiekowych. Osoby dorosłe mogą się inhalować nawet do 30 minut. Jeżeli decydujesz się na domową parówkę u swojego dziecka, skróć ten czas do 5-10 minut. Im dziecko jest młodsze, tym krótszy czas inhalacji. Jeżeli mamy do czynienia z alergikiem, to zachowujemy szczególną ostrożność, ponieważ może się okazać, że ma on uczulenie na konkretne zioła i olejki, o czym wcześniej nie wiedzieliśmy. Jeżeli w trakcie zaczynamy odczuwać dyskomfort, zamiast poprawy w oddychaniu pojawiają się trudności w oddechu, to natychmiast należy przerwać inhalację. Zwracaj więc uwagę na komunikaty, jakie w Twoim kierunku wysyła dziecko. Nie lekceważ sygnałów, świadczących o tym, że nie czuje się ono najlepiej. Domowe inhalacje nie są zalecane dla niemowląt nie tylko ze względu na specyficzne warunki, w jakich się je wykonuje, ale również z powodu ryzyka poparzenia i zwiększonej wrażliwości skóry i układu oddechowego maluszka na ciepło, olejki eteryczne i zioła.
Kiedy stosować nebulizator?
Innym sposobem inhalacji jest używanie inhalatora. Do wyboru jest m.in. inhalator kieszeniowy proszkowy oraz ciśnieniowy. Przy ich pomocy można nie tylko wykonywać inhalacje z wykorzystaniem soli fizjologicznej, ale również podawać leki w aerozolu bezpośrednio do górnych dróg oddechowych. Szczególną odmianą inhalatora jest nebulizator, który możemy podzielić na tłokowy i ultradźwiękowy. Jest wygodniejszy w użytkowaniu niż typowe inhalatory, ponieważ pozwala na podawanie leku w postaci mgiełki i nie wymaga wykonywania bardzo głębokich wdechów i wydechów. Nebulizator posiada też różnego rodzaju końcówki, wśród których są maski i ustniki o różnych wielkościach z możliwością przystosowania zarówno do predyspozycji dzieci, jak też niemowląt i osób dorosłych. Nebulizator jest urządzeniem do inhalacji, który świetnie sprawdza się w przypadku dzieci, tych młodszych i starszych, jak również seniorów. Polecany jest osobom z mniejszą wydolnością oddechową. Warto jest mieć go w domowej apteczce, jeżeli w rodzinie jest alergik, osoba chora na mukowiscydozę czy też z osłabionym układem odpornościowym. Warto wiedzieć, że nebulizator nie wymaga od chorego koordynacji wdechu z naciśnięciem pojemnika z lekiem, który uwalnia substancję do dróg oddechowych.
Ile powinna trwać inhalacja u dziecka i jak ją wykonywać?
Ile powinna trwać inhalacja u dziecka i czy u niemowląt należy wykonywać ją przez krótszy czas? Optymalnie inhalujemy się przez 10-20 minut. Czas zależy zarówno od wieku dziecka, jak również od substancji, jaka jest mu podawana. Jeżeli podajemy maluchowi sól fizjologiczną, to możemy wykonywać inhalację przez ok. 10 minut. Powtarzamy seans ok. 3 razy w ciągu dnia, szczególnie jeżeli nos jest mocno niedrożny, a zalegająca wydzielina zdecydowanie utrudnia normalne oddychanie. A ile powinna trwać inhalacja u niemowlaka? Skracamy ją do ok. 5 minut. Podając dziecku lek z wykorzystaniem nebulizatora, czas należy dostosować do choroby, a także zaleceń lekarza. Czasami będzie on krótszy, innym razem dłuższy. Inhalacji nigdy nie wykonujemy bezpośrednio po posiłku. Należy poczekać ok. 1 godziny lub też wykonać ją godzinę przed posiłkiem. Zanim przystąpimy do inhalacji, oczyszczamy nosek dziecka z zalegającej wydzieliny i układamy je w wygodnej dla niego pozycji. Przykładając maskę do twarzy, sprawdź, czy dobrze do niej przylega i roztwór nie wydostaje się na zewnątrz. W przeciwnym razie maluch nie otrzyma odpowiedniej dawki leku, która jest mu zalecana. Jeżeli inhalujesz dziecko przy pomocy mukolityków, to po każdej inhalacji oklepujemy malucha. Dzięki temu ułatwiamy usunięcie zalegającej wydzieliny.
Najbezpieczniejszą i najbardziej skuteczną formą inhalacji jest użycie inhalatora. Jest to alternatywa dla domowej metody z wykorzystaniem pary wodnej. Inhalacja u osób dorosłych może trwać ok. 20 minut, z kolei u dzieci i niemowląt ok. 5-10 minut.