ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Inhalator to urządzenie dobrze znane zarówno alergikom jak i osobom z chorobami płuc. Często sięgają po nie również przyszli rodzice uzupełniający niemowlęcą wyprawkę. Na wybór odpowiedniego urządzenia składa się kilka czynników. Jak więc wybrać ten właściwy?

Inhalator - jaki wybrać?

 

Inhalatory dzieli się na dwie główne grupy: ultradźwiękowe i pneumatyczne. Te drugie nazywane są również kompresorowymi lub tłokowymi. Podzielone zostały na dwie grupy ze względu na rodzaj pracy, czyli sposób rozpraszania cząsteczek. Tutaj pewną przewagę mają inhalatory tłokowe, które pozwalają na użytkowanie niemal każdego leku nadającego się do nebulizacji. Ultradźwiękowe natomiast mają pewne ograniczenia. Metoda ultradźwiękowego rozpraszania cząsteczek nie sprawdza się niestety w przypadku leków steroidowych oraz niektórych antybiotyków. Dlatego decydując się na inhalator, który ma głównie służyć do podawania różnych leków, należy zwrócić uwagę na jego możliwości.

Inhalator kompresorowy czy ultradźwiękowy?

 

Inhalatory należące do tych dwóch grup oprócz sposobem nebulizacji różnią się również szeregiem innych cech. Głównym aspektem będzie tu zapewne ich koszt. Ceny inhalatorów kompresorowych rozpoczynają się od około 100 zł i sięgają około 350 zł w przypadku nowszych i bardziej wyposażonych urządzeń. Natomiast inhalatory ultradźwiękowe rozpoczynają się od około 200 zł sięgając również pułapu około 350 zł. Jak widać oba przedziały cenowe są do siebie bardzo zbliżone. 

Inhalatory ultradźwiękowe co prawda nie nadają się do stosowania ze wszystkimi lekami, jednak potrafią to wynagrodzić. Cechuje je duża wydajność, mimo bardzo krótkiego czasu inhalacji. 

Kolejny ważny aspekt wpływający na wybór inhalatora to wygoda. W tej kategorii zdecydowanym faworytem są urządzenia ultradźwiękowe. Cechują się one niewielkimi wymiarami oraz cichą pracą. Wydzielany przez nie dźwięk to natężenie rzędu około 30dB. Takie natężenie dźwięku jest porównywalne do ciszy bibliotecznej lub bardzo cichej rozmowy. 

Natomiast inhalatory kompresorowe są zazwyczaj znacznie większe i głośniejsze. Producenci jednak nieustannie opracowują nowe technologie. Inhalatory Beurer IH 58 i IH 60 wykorzystują technologię kompresorową. Jednocześnie producent zadbał, aby ich rozmiary były niewielkie, a głośność była znacznie niższa w porównaniu z innymi urządzeniami tego typu. 

 

Inhalatory dla dzieci. 

najlepszy inhalator dla niemowląt

Inhalatory pneumatyczne wiodą prym jeśli chodzi o nebulizację niemowląt. Urządzenia ultradźwiękowe mimo niepodważalnych zalet nie sprawdzą się niestety u dzieci poniżej 1 roku życia. Wydzielana przez nie duża gęstość cząsteczek respirabilnych jest zdecydowanie ogromnym plusem w przypadku starszych dzieci i dorosłych. Jednak w przypadku niemowląt może powodować podrażnienia układu oddechowego. Dlatego też w przypadku nowonarodzonych maluszków raczej polecany jest inhalator tłokowy.

Na forach dla przyszłych rodziców często padają pytania: "jaki inhalator polecacie?”, „jaki inhalator dla dziecka?” odpowiedź nie jest jednak jednoznaczna. Najbardziej polecane inhalatory dla dzieci do pierwszego roku życia to inhalatory pneumatyczne, które gwarantują wysoką skuteczność inhalacji. Jego użycie u niemowląt może być jednak bardzo kłopotliwe przez głośny tryb pracy. Dobry inhalator dla dzieci powinien posiadać jedną z pozoru nieistotną cechę jaką jest odpowiedni wygląd. Na rynku dostępne są różne rodzaje inhalatorów w przyjaznych dla dzieci kolorach i kształtach. Jest to prosty sposób na utrzymanie małych dzieci w odpowiednim nastroju podczas inhalacji. Dzięki temu dziecko jest spokojniejsze co sprawia, że proces inhalacji będzie skuteczniejszy. Nebulizacja dzieci to często temat budzący wiele wątpliwości dlatego zawsze warto zapoznać się z opinią lekarza pierwszego kontaktu.

najlepszy inhalator dla dzieci

Nebulizator - zastosowanie.

 

Nebulizator zmienia płyny do nebulizacji w aerozol, który łatwiej dostaje się do dróg oddechowych. Dzięki czemu znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu chorób płuc i oskrzeli oraz infekcji nosa i gardła. Bardzo popularne są również nebulizacje z soli fizjologicznej, których stosowanie pozwala rozrzedzić zalegającą wydzielinę oraz nawilżyć drogi oddechowe. Nebulizacja solą fizjologiczną jest nieocenioną pomocą w nawracających podrażnieniach śluzówki układu oddechowego.

 

Najczęściej zadawane pytania.

 

Aby zapewnić naszym czytelnikom możliwie najwyższy komfort i ułatwić wyszukiwanie informacji, zebraliśmy najczęściej zadawane przez internautów pytania oraz udzielimy na nie odpowiedzi.

 

"Inhalacja z soli fizjologicznej - jak zrobić?"

 

Wystarczy w najbliższej aptece poprosić o sól fizjologiczną, którą kupuje się w małych plastikowych ampułkach.Sól fizjologiczna jest również często potocznie określana jako sól do nebulizatora. Jej cena jest niska, a jednocześnie jest bardzo łatwo dostępna. Zawartość ampułki wlewa się do pojemnika na lek, który jest jedną z części nebulizatora. Sól fizjologiczna zamieniona w aerozol wydostaje się przez otwór maski lub przy inhalacji dziecka - maseczki dziecięcej. Maski dla dziecka są bardzo ważne jeśli inhalujemy małe dziecko. Są one mniejsze dzięki czemu lepiej przylegają do buzi dziecka. Pozwala to zapobiec wydostawaniu się substancji poza obręb maseczki. Im więcej substancji dostanie się bezpośrednio do dróg oddechowych - tym lepsze będą efekty.

 

"Inhalacje na zatoki - z czego?"

 

Zatkane zatoki mogą być problemem krótkotrwałym pojawiającym się podczas kataru czy innych infekcji dróg oddechowych. Mogą być również przewlekłym problemem utrudniającym przepływ powietrza. Niezależnie od przyczyny zawsze warto zgłosić to lekarzowi rodzinnemu, który pomoże wdrożyć odpowiednie leki.

Popularne sposoby na udrożnienie zatkanego nosa to przede wszystkim najprostsze inhalacje parowe. Wykonuje się je w postaci tzw. "parówki" - gorącą wodę wlewa się do miski, potem pochyla się nad miską okrywając głowę ręcznikiem, aby para nie "uciekała". Lepsze efekty uzyskuje się wykorzystując do tego inhalator, który posiada maseczkę i ustnik. Jeśli chodzi o klasyczny inhalator parowy - cena takiego produktu wydaje się być kusząco niska, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że taki inhalator będzie służyć wyłącznie do prostych inhalacji parowych, gdyż nie posiada on nebulizatora, który rozbija lek do postaci aerozolu.

Jeśli chodzi o olejki zapachowe informacje o tym czy można je stosować do inhalacji parowej znajdziesz na ich opakowaniu. Przed użyciem olejków sprawdź też, czy masz inhalator, który nadaje się do tego celu.

najlepszy tani inhalator

"Jaki dobry inhalator dla dzieci?"

 

Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników. Przede wszystkim wieku dziecka. Dla niemowląt do 1 roku życia lepiej sprawdzi się inhalator pneumatyczny, natomiast dla starszych dzieci odpowiednim wyborem będzie inhalator ultradźwiękowy. Inhalator ultradźwiękowy jest szybki, a jego tryb pracy jest bardzo wydajny. Jest on również cichszy niż inhalator pneumatyczny. Tak więc dobry inhalator dla dziecka, będzie przede wszystkim dobrany do jego wieku.

 

"Inhalator ultradźwiękowy, a pneumatyczny?"

 

To odwieczne starcie w świecie inhalatorów. Oba te rodzaje nebulizatorów posiadają swoje wady i zalety. Wybór odpowiedniego rodzaju inhalatora to pierwszy krok przed szukaniem konkretnego modelu. Najczęściej wybierane do tej pory urządzenie to zazwyczaj inhalator pneumatyczny(tłokowy). Spowodowane jest to ich łatwą dostępnością w aptekach, szerokim zastosowaniem oraz umiarkowaną ceną. Jednak od pewnego czasu coraz łatwiej dostępne na rynku są nebulizatory ultradźwiękowe. Mają one wiele zalet - ich czas inhalacji jest krótki, a jednocześnie wydajniejszy niż u innych inhalatorów. Jednocześnie podczas pracy nie wydają głośnych dźwięków co sprawia, że inhalacja staje się mniej dokuczliwa. Jedynym minusem jest ograniczenie dotyczące możliwości stosowania wyłącznie wybranych leków.

 

"Nebulizacja - leki do inhalacji nebulizatorem."

 

Odpowiednie lekarstwa do inhalatora przepisuje lekarz. Decyduje o tym przeprowadzony wywiad medyczny, objawy oraz dodatkowe informacje udzielone lekarzowi. Jeśli masz już lek zawsze sprawdź jego ulotkę, upewniając się czy możesz go stosować w swoim inhalatorze. Niestety pewne nebulizatory szczególnie te ultradźwiękowe mogą niszczyć strukturę leku, co oznacza, że straci on swoje właściwości.

 

"Nebulizator jak działa? Nebulizator co to?"

 

Nebulizacja sprowadza płynne leki do postaci aerozolu, który łatwiej dociera do takich elementów układu oddechowego jak: oskrzela. Nebulizator odgrywa kluczową rolę w leczeniu np. chorób płuc. Osoby, które nie cierpią na przewlekłe choroby płuc mogą w tej chwili pomyśleć, że nie będą raczej korzystać z takiego urządzenia. Dlatego też należy pamiętać, że inhalatory nadające się do nebulizacji leków są również ogromnie przydatne przy zwykłych infekcjach. Działanie inhalatora polega na wykorzystaniu sprężarki, która odgrywa ogromne znaczenie w inhalatorach tłokowych. Pomaga ona za pomocą sprzężonego powietrza rozbijać dawki leku umieszczane w pojemniku nebulizatora.

najtańszy inhalator

"Jaki inhalator wybrać?"

 

Niektóre strony internetowe publikują artykuły pod tytułem "ranking najlepszych inhalatorów". Niestety opierają się one wyłącznie na tym, które urządzenie posiada najlepsze parametry, nie uwzględniając naturalnych różnic pomiędzy inhalatorami różnego typu.

Inhalator to przede wszystkim sprzęt medyczny, którego głównym zadaniem jest podawanie leku w postaci aerozolu bezpośrednio do np. oskrzeli. Dlatego przed zakupem warto zastanowić się czego oczekujemy od inhalatora. Czy będzie z niego korzystać cała rodzina - wtedy warto wybrać taki, który posiada w zestawie dodatkowe maseczki dla dzieci i dorosłych.

Często zastanawiając się jaki inhalator wybrać, prosimy o opinie bliskie nam osoby, które same stały przed tym wyborem. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby prosić o opinie osoby, które wybierając urządzenie kierowały się podobnymi potrzebami do naszych. Np. jeśli zamierzamy inhalować dziecko nie zawsze sprawdzi się u nas inhalator kupiony z myślą o inhalacji dorosłych.

 

Co oznacza skrót mmad? Czyli zagadkowe parametry inhalatorów.

 

Niektóre parametry inhalatorów wydają się być niejasne. Jednym z nich jest mmad - parametr określający wielkość cząsteczek wytwarzanych podczas inhalacji. Jest to ważna informacja ponieważ wielkość cząsteczki leku wiąże się bezpośrednio z tym gdzie ten lek jest wchłaniany. Cząsteczki o wielkości 8-10 µm najlepiej wchłaniają się w nosie oraz gardle, 5-8 µm w tchawicy, 2-5 µm w oskrzelach i oskrzelikach, 0,5-3 µm w pęcherzykach płucnych. Cząsteczki leku poniżej 0,5 µm nie są wchłaniane. Oznacza to, że inhalatorami o najbardziej uniwersalnym działaniu będą te posiadające parametr mmad w zakresie od 5 µm do 10 µm.

Równie tajemniczym parametrem bywa wydajność inhalacji. Określana zazwyczaj w ml/min, rzadziej w l/min. Podawanie danych określających wydajność inhalacji w l/min jest kłopotliwe ze względu na dużą ilość liczb po przecinku, dlatego też najczęściej spotyka się sposób podawania powyższych danych w ml/min. Czym jest wydajność nebulizacji? To czas potrzebny do wykonania inhalacji z użyciem określonej dawki - np. 4 ml leku.

 nebulizator kredos

Czym kierować się przy wyborze inhalatora?

 

W pierwszej kolejności należy określić przez kogo będzie on używany oraz jakie leki będą w nim stosowane. To pozwoli zawężyć krąg poszukiwań do konkretnego rodzaju inhalatora. Następnie pozostaje przyjrzeć się wybranym parametrom. Jeśli urządzenie ma być używane przez całą rodzinę warto też zwrócić uwagę na zestawy wymienne do inhalatorów oraz możliwość dokupienia dodatkowych maseczek.

Duży wybór inhalatorów oraz akcesoriów znajdziesz w kategorii INHALATORY.

 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny