Wiosenne alergie, jesienne infekcje, zimowa grypa…choroby i problemy układu oddechowego towarzyszą nam przez cały rok, a jedną z metod ich leczenia jest inhalacja specjalistycznym aparatem. Inhalatory są przeznaczone do podawania środka leczniczego, który wchłania się w konkretnych obszarach układu oddechowego, co jest uzależnione od wielkości cząsteczek. Najbardziej wszechstronnym modelem jest nebulizator z regulacją cząsteczek, czyli możliwością zmiany ich wielkości.
Co oznacza wielkość cząsteczek w nebulizatorze?
Główną zaletą inhalatorów jest ich zdolność do podawania leku bezpośrednio do miejsca, które zostało zainfekowane i jest przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. Środek leczniczy może być dostarczony zarówno do nosa i gardła, jak również oskrzeli, oskrzelików i płuc. O tym, gdzie zostanie wchłonięty, decyduje w znacznym stopniu wielkość cząsteczek. Nebulizator zawiera konkretne oznaczenie MMD, które informuje nas o wielkości cząsteczek, na jakie został rozbity lek podczas inhalacji. Im cząsteczka jest mniejsza, tym ma większy zasięg i może dotrzeć do odleglejszych obszarów układu oddechowego. Cząsteczki w rozmiarach powyżej 8 μm będą wchłaniały się w krtani i tchawicy, nieco mniejsze, czyli od 5 μm, zostaną dostarczone do oskrzeli i płuc. Inhalator z regulacją wielkości cząsteczek jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na ustawienie rozmiarów cząsteczek, które są dopasowane do rodzaju schorzenia oraz miejsca, gdzie powinien zostać wchłonięty lek. Poszczególne modele różnią się zakresem regulacji. Dobry inhalator z regulacją cząsteczek wytwarza je w rozmiarach minimum 1-5 μm.
Jak prawidłowo podawać lek?
Aby inhalacja była możliwie jak najbardziej skuteczna, a potencjał urządzenia w pełni wykorzystany, trzeba posiadać podstawową wiedzę z zakresu funkcjonowania ludzkiego układu oddechowego. Pęcherzyki płucne i oskrzelowe działają jak gąbka, czyli bardzo szybko chłoną wszystko to, co znajdzie się w pobliżu, jak jest też w przypadku środków leczniczych. Żeby jednak do tego doszło, muszą się otworzyć, co trwa ok. 4 minut. Rozpoczynając inhalację, można na początku podawać choremu sól fizjologiczną, a dopiero potem środek leczniczy. Dzięki temu unikamy strat leku, który przez pierwsze minuty może nie być efektywnie wchłaniany. Nebulizator z regulacją cząsteczek używamy jednorazowo ok. 10 minut przy aplikacji leku i maksymalnie 20 minut z użyciem soli fizjologicznej. Pęcherzyki płucne i oskrzelowe bardzo dobrze chłoną substancje, ale mają też ograniczoną pojemność. Są w stanie ją osiągnąć w ciągu 10 minut, stąd zalecenia inhalacji właśnie przez taki czas. Dłuższa inhalacja nie będzie skuteczniejsza, ponieważ lek może nie być już wchłaniany.
Inhalator z regulacją wielkości cząsteczek, a szybkość podawania leku
Inhalator z regulacją cząsteczek charakteryzuje się też innymi ważnymi parametrami. Wśród nich jest szybkość podawania leku, a więc wydajność urządzenia. Jeżeli inhalacje wykonujemy u dzieci, to warto jest zdecydować się na aparat o dużej szybkości podawania leku. Możemy wtedy maksymalnie ograniczyć czas sesji i pozwolić zniecierpliwionemu dziecku na zabawę. Trzeba jednak pamiętać, że optymalny czas trwania inhalacji to 10 minut. Do szybkości podawania leku dostosowujemy stopień rozcieńczenia leku. Jeżeli nasz nebulizator z regulacją cząsteczek jest szybki, to zaleca się rozłożenie podawania leku tak, aby cały proces trwał ok. 10 minut.
Nowoczesne inhalatory wyposażone są w filtry, które minimalizują straty podawanego leku. Lek z wydychanego powietrza wraca do pojemniczka, po czym może być ponownie wykorzystany. W ten sposób organizm jest w stanie przyjąć nawet 3 razy więcej środka leczniczego.
Terapia aerozolowa. Rodzaje leków
Inhalator z regulacją cząsteczek ma bardzo wszechstronne zastosowanie, ponieważ z jego wykorzystaniem można podawać praktycznie każdy lek, jaki jest dostępny w formie aerozolu. Sprawdzi się więc bardzo dobrze przy leczeniu antybiotykami, czyli przy chorobach o podłożu bakteryjnym. Trzeba wiedzieć, że przy infekcjach wirusowych nie stosuje się antybiotyków, ponieważ nie działają, a jedynie przyczyniają się do osłabienia układu odpornościowego człowieka. Nebulizator z regulacją cząsteczek znalazł swoje zastosowanie także przy leczeniu sterydami, przyjmowaniu leków rozszerzających oskrzela czy też hamujących transport przezbłonowy jonów sodu.
Inhalatory są przydatne także przy zwykłych infekcjach, którym towarzyszą katar i kaszel, odczuwalny ból zatok i gardła. Wtedy należy użyć soli fizjologicznej o właściwościach nawilżających. Zapobiega ona wysuszaniu się śluzówki oraz wspomaga usuwanie zalegającej wydzieliny. Ma też działanie odkrztuszające, dlatego przyda się do złagodzenia objawów suchego kaszlu.
Wskazania do nebulizacji
Inhalatorem z regulacją wielkości cząsteczek możemy leczyć choroby oskrzeli i płuc. Wykorzystuje się go przy przewlekłych i nawracających zapaleniach oskrzeli, astmie oskrzelowej, mukowiscydozie, zakażeniach grzybiczych układu oddechowego, a także stanach po zapaleniu płuc. Nebulizator znalazł swoje zastosowanie także przy chorobach górnych dróg oddechowych. Inhalacje są wyjątkowo skuteczne przy przewlekłym nieżycie gardła i nosa oraz stanach zapalnych gardła, nosa i krtani. Warto wdrożyć inhalacje w proces leczenia również przy nawracających i przewlekłych stanach zapalnych zatok przynosowych. Polecane są alergikom, którzy na szczególnie duży dyskomfort są narażeni w okresie wiosny i lata. Nebulizator z regulacją cząsteczek przyda się ponadto osobom po operacjach związanych z układem oddechowym, jak np. usunięcie polipów czy resekcja przegrody nosa.
Możliwość regulacji wielkości cząsteczek jest bardzo dużym udogodnieniem dla osób, które wykorzystują inhalator zarówno w celach profilaktycznych, jak również leczniczych. Każdy lek oraz schorzenie wymagają wchłaniania środka w określonym obszarze układu oddechowego. Jest to możliwe tylko przy odpowiedniej wielkości cząsteczek. Inhalator z regulacją wielkości cząsteczek będzie też bardzo dobrym rodzinnym aparatem leczniczym, z którego każdy będzie mógł korzystać zgodnie z własnymi potrzebami.