ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Z pewnością wielu z nas każdego roku doświadcza przeziębienia, w którym to właśnie zalegająca wydzielina i trudny do odkrztuszenia kaszel, jest największą zmorą. To uporczywy, męczący kaszel, który nie daje zasnąć i nie pozwala normalnie funkcjonować. 

Jeszcze do niedawna głównym sposobem walki z nim, było stosowanie leków wykrztuśnych na kaszel mokry lub suchy. Dziś coraz częściej alternatywą dla leków lub uzupełnieniem terapii jest inhalacja. Zastosowanie jej niesie za sobą szereg korzyści i co istotne - skuteczności działania bez żadnych skutków ubocznych na nasz organizm. 

 

Co należy wiedzieć na temat kaszlu?

Kaszel jest niezwykle często pojawiającą się przypadłością, która najczęściej towarzyszy przeziębieniu. Może mieć on dwojaki charakter i występować jako kaszel mokry lub suchy. W większości przypadków jest tak, że ten suchy, trudny do odkrztuszenia przekształca się po kilku dniach w mokry i chory odkrztusza zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę. Niestety, ale zdarzają się i takie sytuacje, gdy ten suchy nie chce zmienić swojej postaci. Jest męczący, wykańczający, bardzo uciążliwy w przebiegu choroby. W takich przypadkach najlepiej sprawdza się inhalacja na kaszel, która jest jedną z najskuteczniejszych metod na złagodzenie dolegliwości i ich niemal całkowitą eliminację. Jej zadaniem jest odpowiednie nawilżenie śluzówki i ułatwienie wykrztuszania wydzieliny.

 

Domowa inhalacja - naturalne rozwiązania dla każdego

Zanim skorzystamy z inhalatora, doskonałym sposobem na walkę z kaszlem jest tak zwana domowa inhalacja. Doskonale sprawdza się tutaj preparat, w którego składzie znajduje się olejek eteryczny. Niezbędne w czasie walki z kaszlem są także napary z ziół, a więc wykorzystanie między innymi: rumianku, szałwii, igły sosnowej, liści rozmarynu, mięty, jak również tymianku czy też oregano. Taka mieszanka ziół działa na układ oddechowy doskonale, przede wszystkim wyzwalając odruch wykrztuśny, a do tego jednocześnie i zmniejszając stan zapalny. Doskonale sprawdzi się także i zastosowanie olejku do kąpieli. Pod wpływem gorącej wody i naparu z wybranego olejku, ten z pewnością okaże się być niezawodny na każdego rodzaju stan przeziębienia i męczący w tym kaszel. Można tutaj wybrać olejek miętowy, sosnowy, eukaliptusowy, a także tymiankowy lub terpentynowy. Czasami zwykłe, domowe sposoby są zdecydowanie lepszym wyborem, niż ,,faszerowanie się” lekami, które owszem działają, ale niosą przy tym szereg skutków ubocznych. W przypadku zaś zaawansowanej choroby, zastosowanie odpowiednich leków z wykorzystaniem inhalacji, zwiększa skuteczność i szybkość danej terapii, bez tak dużej ingerencji na organizm człowieka.

 

Wykorzystanie urządzeń do inhalacji

Od kilku już lat, inhalatory wykorzystywane są coraz częściej w leczeniu przeziębień i różnego rodzaju stanów zapalnych czy problemów z układem oddechowym. Czym takie urządzenia są? Jakie spełniają zadania i jak działają? Tego typu sprzęty, wykorzystywane są do zabiegów leczniczych, opierając swoją pracę na wdychaniu roztworów leków lub aerozoli. Stosując inhalację, wykorzystuje się do tego odpowiednie specyfiki, których to zadaniem jest rozkurczenie oskrzeli i tym samym pozbycie się z dróg oddechowych męczącej wydzieliny. 

 

Wybierając odpowiedni inhalator, należy zwrócić uwagę na kilka, jakże istotnych i ważnych kwestii. Najważniejszą jest to, aby tworzył on cząsteczki w zakresie 1 - 5 Um. Dzięki temu bowiem możliwe jest dotarcie leków do oskrzeli i płuc. Takie rozbicie leków w trakcie inhalacji chroni przed osadzaniem się ich w krtani i tchawicy, przez co nie docierałyby do miejsc, do których powinny trafić. Najlepsze z inhalatorów to takie, które opierają się na systemie pomiarowym Malvern MMD, jednak dużo częściej producenci korzystają z systemu API MMAD. W inhalatorach można stosować między innymi zwykły roztwór soli fizjologicznej, a także leki rozszerzające oskrzela, mukolityki, antybiotyki i glikokortykosteroidy. 

 bialy inhalator na niebieskim tle

Jakie choroby można leczyć inhatorami?

Wybierając inhalator na kaszel, można wykorzystać go w leczeniu różnego rodzaju przypadłości, schorzeń i stanów zapalnych. I tak okazują się być one doskonałe w takich chorobach, jak:

  • Astma
  • Katar
  • Kaszel
  • Zapalenie krtani, zatok, oskrzeli, płuc
  • Mukowiscydoza
  • Rozedma płuc
  • Grzybica układu oddechowego
  • POCHP - przewlekła obturacyjna choroba płuc

 

Odpowiednie rodzaje inhalatorów

Rynek ma nam do zaoferowania różnego rodzaju inhalatory. Wyróżnić możemy więc:

  • inhalatory ze sprężarką, czyli inhalatory ciśnieniowe MDI wymagają koordynacji wdechu z naciśnięciem pojemnika z lekiem. Nie są one dobrym wyborem dla dzieci czy osób starszych, bowiem wymagają nieco większej pracy i zaangażowania, a do tego i umiejętności wykonania jednocześnie dwóch czynności.
  • kieszonkowe inhalatory proszkowe DPI, czyli urządzenia do dawkowania odpowiednich leków, które są zdecydowanie lepszym wyborem, niż ciśnieniowe, przede wszystkim z racji tego, że nie wymagają aż takiej koordynacji, jak poprzednicy, a więc są one dużo łatwiejsze w obsłudze. 
  • pneumatyczne urządzenia inhalujące, czyli inhalatory, dzięki którym możliwa jest inhalacja płynu w postaci mgiełki, która trafia do górnych dróg oddechowych. Na inhalator nakładany jest nebulizator, który okazuje się być skutecznym rozwiązaniem w leczeniu wziewnym, dodatkowo zapewniając tlenoterapię i możliwość łączenia ze sobą leków. 
  • inhalatory z generatorem dźwięku, czyli inhalatory niezwykle proste, a jednocześnie bardzo skuteczne w użyciu. Działają poprzez aktywowanie ich oddechem. Nadają się one do leków, które można podać w formie roztworów, jednak bez możliwości podania antybiotyków. Takie sprawdzają się idealnie w przypadku małych dzieci. 

 

Wybór inhalatora dla dzieci

Bez wątpienia najczęściej wybieranymi produktami w tej kategorii są inhalatory dla dzieci, bowiem to właśnie mali pacjenci korzystają z nich najczęściej. Sięgając po takie, należy wziąć pod uwagę kilka zasadniczych kwestii. Co jest więc istotne? Na jakie elementy należy zwrócić uwagę?

  • możliwość tworzenia jak najmniejszych cząsteczek
  • regulacja czasu podawania leków
  • regulacja tempa podawania leków
  • możliwość zastosowania przerwy w działaniu inhalatora
  • głośność inhalatora
  • dodatkowe akcesoria

 dziecko inhalator

Działanie soli fizjologicznej

Najczęściej stosowanymi produktami, które wykorzystywane są w inhalacji stanowią fizjologiczne roztwory chlorku soli, hipertoniczne roztwory chlorku sody 3 i 6%, roztwory soli fizjologicznej z dodatkiem kwasu hialuronowego i tradycyjny roztwór soli fizjologicznej, a więc 0,9% roztwór chlorku sodu. Te sprawdzają się i przy katarze i przy kaszlu. 

 

Zadaniem soli fizjologicznych jest odpowiednie oczyszczenie, jak również i nawilżenie śluzówki nosa i dróg oddechowych. Te narażone są na zaburzenia funkcji w związku z wieloma czynnikami, w tym między innymi z przebywaniem w pomieszczeniach klimatyzowanych, nadmiernie ogrzewanych, a także i suchych, co nie jest obojętne dla pracy układu oddechowego. Kaszel staje się więc zmorą, z jaką trudno często jest sobie poradzić. Odpowiednie nawilżenie powietrza, a także inhalacje z soli fizjologicznej to doskonały sposób na to, by praca układu oddechowego była lepsza i mniej narażona na jakiekolwiek dysfunkcje.

 

Inhalatory sprawdzają się w trzech sytuacjach:

  • przy walce z początkową infekcją
  • przy terapii wspomagającej leczenie
  • przy poprawie prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego

 

Mając możliwość zastosowania inhalacji, jak najbardziej warto na to właśnie postawić. Terapia aerozolowa jest stosunkowo nowoczesną, ale przy tym jakże skuteczną metodą leczenia schorzeń dróg oddechowych. Dzięki niej można ochronić się przed podawaniem leków, które niosą za sobą skutki uboczne, ale i poprzez nią właśnie można odpowiednimi lekami zadziałać dokładnie tam, gdzie powinny być to wykorzystane.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny