ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Inhalatory znajdują się w wyposażeniu coraz większej ilości rodziców małych dzieci, którzy w ten sposób chcą uchronić swoje pociechy przed zagrożeniami z zewnątrz, jakie mogą zaszkodzić słabemu jeszcze układowi oddechowemu malucha. Dzieci jednak niechętnie korzystają z tych urządzeń, na co wpływ mają towarzyszący temu dyskomfort, nieznane im zjawisko oraz hałas generowany przez niektóre inhalatory. Na rynku dostępne są jednak urządzenia dedykowane specjalnie dla dzieci, to ciche inhalatory o niskim poziomie hałasu. 

Zalety inhalacji 

Inhalacja jest zabiegiem medycznym, który polega na dostarczeniu do organizmu roztworów leków, aerozoli i par wód mineralnym przy pomocy specjalnego urządzenia – inhalatora lub nebulizatora. Inhalacja jest skuteczna w leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Stosuje się ją w okresie wzmożonego ryzyka zachorowania, czyli jesienią i wiosną. Wykorzystywana jest w leczeniu przeziębienia, a także w celach profilaktycznych, aby zapobiegać jego wystąpieniu. Inhalacje przynoszą ponadto ulgę alergikom i astmatykom. Dużą zaletą tej metody leczenia jest brak obciążenia żołądka i przewodu pokarmowego, co pojawia się często przy leczeniu farmakologicznym. Ponadto inhalatory są łatwe w użytkowaniu i ogólnodostępne dla każdego. Przy ich pomocy możliwe jest rozrzedzenie zalegającej w oskrzelach wydzieliny i śluzu. Sprzyja to odkrztuszaniu oraz złagodzeniu bólu. 

 

Nebulizacja, a inhalacja. Poznaj różnice 

Zanim zdecydujesz się na cichy inhalator dla swojego dziecka, powinieneś poznać różnice pomiędzy inhalatorem a nebulizatorem. Oba pojęcia są często ze sobą utożsamiane i stosowane zamiennie, podczas gdy urządzenia mają nieco inne przeznaczenie. Nebulizator jest rodzajem inhalatora, a więc inhalacja jest pojęciem zdecydowanie szerszym. Nebulizator wykorzystujemy m.in. w profilaktyce, antybiotykoterapii oraz leczeniu chorób układu oddechowego. Przy jego pomocy możemy podawać leki w postaci aerozoli, które są lepiej przyswajalne przez organizm oraz trafiają bezpośrednio w źródło problemu. Jest to bardzo dobra metoda podawania leków dzieciom, ponieważ nie obciążamy tym samym żołądka. Unikamy też problemów z przekonaniem dziecka do połknięcia tabletki czy wypicia nie najlepszego w smaku syropu. Inhalacje są również stosowane np. dla oczyszczenia dróg oddechowych przy pomocy soli fizjologicznej.

 

Dlaczego poziom hałasu ma tak duże znaczenie? 

Dla dzieci każde nowe urządzenie pojawiające się w domu jest obce, co może wzbudzać u nich zarówno ciekawość, jak też niepokój. Inhalatory i nebulizatory pracują z różnym poziomem hałasu. Głośniejsze modele mogą generować dźwięk nawet powyżej 60 dB. Cichy inhalator będzie zdecydowanie bardziej przyjazny maluchowi, szczególnie jeżeli nie najlepiej znosi on nowe dźwięki. Należy zadbać o jak najlepsze warunki do inhalacji, szczególnie na początku, kiedy dziecko dopiero zapoznaje się z nieznanym jeszcze zjawiskiem. Musi przyzwyczaić się do wdychania aerozoli przez maseczkę, co jest już  stosunkowo trudnym dla niego zadaniem. Bardzo cichy inhalator pomoże mu szybciej przystosować się do nowej sytuacji, zaakceptować ją i zrozumieć, że inhalacja pomoże mu lepiej oddychać, szybciej wyzdrowieć i uniknąć nieprzyjemnego przeziębienia. 

dziecko podczas inhalacji w lozku

Wielkość wytwarzanych cząsteczek 

Decydując się na cichy nebulizator, należy jeszcze zwrócić uwagę na  inne parametry urządzenia, które mają znaczenie dla funkcjonalności i skuteczności jego działania. Bardzo ważna jest wielkość wytwarzanych cząsteczek. Od tego zależy, w którym miejscu wchłonięty zostanie podawany lek. To przekłada się z kolei na skuteczność terapii. Jeżeli mają zostać wchłonięte w górnych drogach oddechowych np. nosie, gardle, to cząsteczki powinny mieć wielkość > 8 μm. Do wchłaniania w tchawicy i dużych oskrzelach dojdzie w przypadku cząsteczek o wielkości 5 – 8 μm. W oskrzelach i oskrzelikach wchłaniane są cząsteczki 2 – 5 μm, z kolei w pęcherzykach płucnych 0,5 – 3 μm. 

 

Cichy inhalator i nebulizator, czyli poziom hałasu 

O głośności urządzenia decyduje kompresor. To właśnie on generuje dźwięk, który jest przez nas słyszany. Im pracuje on ciszej, tym większy komfort dla dziecka. Niektóre maluchy boją się głośnych dźwięków, szczególnie nieznanym i nowym dla nich. Cichy inhalator tłokowy pomoże więc skuteczniej przeprowadzić inhalację i przyzwyczaić malucha do częstszych zabiegów. W przypadku osób dorosłych inhalator może generować dźwięk nawet na poziomie 60 dB. Dla dzieci jest to za wysoki poziom hałasu. Dla maluchów poleca się więc bardzo cichy inhalator, wytwarzający dźwięk o sile poniżej 40 dB. Niektórzy rodzice decydują się na zastosowanie dłuższego przewodu, który zwiększy odległość kompresora od dziecka. Przy cichym inhalatorze taka metoda może spowodować, że dziecko nie będzie słyszało dźwięku praktycznie w ogóle. 

 

Cichy inhalator z pracą ciągłą 

Inhalatory oferują różne tryby pracy. Najlepszym wyborem dla dzieci będzie cichy inhalator z pracą ciągłą. Niektóre modele mogą pracować tylko przez 10 minut. Po tym czasie należy je wyłączyć np. na 20 minut i dopiero po upływie tego czasu możemy z nich skorzystać ponownie. Praca ciągła jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla rodziców kilku dzieci, kiedy inhalacja jest przeprowadzana najpierw przy jednym, a potem przy drugim maluchu. W takich rodzinach choroby zazwyczaj dotykają wszystkich domowników w jednym czasie. Z inhalatora z pracą ciągłą może korzystać cała rodzina bez konieczności robienia wymaganych przerw w pracy urządzenia. 

Cichy inhalator dla dzieci to zarówno komfort dla malucha, jak również duże ułatwienie dla rodzica. Przy mniejszym hałasie minimalizujemy strach, jaki może pojawić się szczególnie u najmłodszych dzieci, które odczuwają lęk przed hałasem i nieznanymi im dźwiękami. Przeprowadzenie inhalacji przy dużym poziomie hałasu może być utrudnione, dlatego warto zwrócić uwagę na to, o jakiej sile jest wytwarzany dźwięk. Ponadto pod uwagę bierzemy wielkość wytwarzanych cząsteczek, a także pracę ciągłą inhalatora. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny