ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Najpierw zawodowi sportowcy, potem amatorzy, a w końcu nawet kontuzjowani seniorzy. Kinesiotaping od ponad dekady jest jedną z popularniejszych metod  leczenia bólu mięśni, zmniejszania obrzęków, stabilizacji stawów, łagodzenia skurczy, a nawet wygładzania zmarszczek. Na czym polega? Kto jeszcze może sięgać po taśmy kinezjologiczne?

Po raz pierwszy pojawił się na olimpiadzie w Seulu w 1988 roku, ale szerokiej publiczności dał się poznać dopiero na olimpiadzie w Pekinie w 2008 roku. To właśnie wówczas stosowano tę metodę u licznych sportowców. Kinesiotaping (Kinesiology Taping) znany jest także pod nazwą plastrowanie dynamiczne. Metodę tę na nowo przedstawił światu japoński terapeuta Kenzo Kase w latach 70. XX wieku. Samo plastrowanie było znane w Azji już wcześniej, ale to właśnie on opracował plastry kinezjologiczne, które nie tylko nie ograniczają ruchów i wspomagają mięśnie oraz stawy, ale także działają prozdrowotnie na układ limfatyczny.

 

Taśma kinezjologiczna – co to?

Taśmy kinezjologiczne produkuje się z mieszanki  bawełny oraz kleju akrylowego. Wymyślone przez Kase tejpy na plecy, tapy na kolano, tejpy na kostki, tapy na bark i inne części ciała mają cechy bardzo zbliżone do ludzkiej skóry. Jakie są zatem plastry kinezjologiczne, które wymyślił Japończyk? Są elastyczne, oddychają, więc przepuszczają powietrze oraz wilgoć. Co ważne, a po przyklejeniu nie odczuwa się dyskomfortu związanego z ich obecnością. Można je wielokrotnie przyklejać i odklejać.

tape2

Taśmy kinezjologiczne – skąd się wzięły

Japoński terapeuta jest chiropraktykiem, czyli w swoich metodach nie może używać środków farmakologicznych. Właśnie dlatego postanowił stworzyć metodę leczenia bólu, która obędzie się bez leków przeciwbólowych. Z jego obserwacji wynikało, że utrzymywanie mięśni w ruchu dobrze wpływa na ich regenerację oraz łagodzenie bólu. Jak to wygląda w praktyce? W bolesnym miejscu Kase nakleja specjalne, elastyczne plastry, które mają być tymczasową „drugą skórą”.

 

Jak działają tejpy?

Według pomysłodawcy, właściwie umiejscowiony i zamocowany plaster, oddziałuje na umieszczone pod skórą receptory bólu, co wpływa na poziom odczuwania bólu. Istotne jest to, że odpowiednio dobrana elastyczność plastra nie ogranicza jednocześnie swobody ruchów mięśni. Właśnie takie parametry mają znaczny wpływ na proces leczenia nadwyrężonych mięśni czy zwyrodniałych stawów.

Bardzo ciekawe jest to, że plastry kinezjologiczne działają w zasadzie natychmiast po ich naklejeniu. Z tego powodu tak bardzo kochają je sportowcy. Nawet tuż po kontuzji, mogą wrócić do gry, jeżeli tylko zostanie im wykonany taping stawu skokowego, taping kostki, taping barku, taping kolana lub innej poszkodowanej części ciała.

tape3

Wpływ Kinesiotapingu na organizm

Tejpy do plastrowania dynamicznego mają różnoraki wpływ na ciało człowieka. Najistotniejszym jest oczywiście natychmiastowe działanie przeciwbólowe. Właściwie naklejona taśma stymuluje włókna mielinowe A-beta (biorące udział w przewodzeniu informacji o bólu), przez co zmniejsza cię odczuwanie bólu, a wrażliwość układu sensomotorycznego znacznie się obniża.

Kinesiotaping przyczyna się również do zmniejszenia stanu zapalnego. Właściwie zamocowane plastry stabilizujące odbarczają powstały w wyniku urazu zastój limfy. Lepsze ukrwienie przyczynia się do szybszej regeneracji organizmu.

Plastrowanie dynamiczne (jeżeli zostanie prawidłowo wykonane) oddziałuje także na różne funkcje mięśni - np. rozluźnienie zbyt napiętego mięśnia, bądź wspomaganie jego pracy w przypadku osłabienia. Specyficzne naklejenie taśmy może stymulować napięcie mięśniowe lub dawać efekt rozluźnienia. Wszystko zależy od kierunku przyklejenia taśm.

Zmiana równowagi w obrębie różnych grup mięśni, wpływa pozytywnie na odczucia ruchu, a przez to poprawia funkcjonowanie stawów.

 

Taping – komu pomaga

Plastry kinezjologiczne sprawdzą się w bardzo wielu dolegliwościach. Najczęściej wskazaniem do zastosowania kinesiotapingu są:

  • Kontuzje związane z naderwaniem mięśnia i skręceniem stawu (np. taping kostki czy taping stopy),
  • Ból kręgosłupa i kończyn (np. tejpowanie kolana, tapy na bark i szyi, taśma kinezjologiczna na plecy),
  • Bolesne zwyrodnienia,
  • Obrzęki limfatyczne (taping limfatyczny),
  • Porażenie nerwu twarzowego,
  • Obniżone napięcie mięśniowe,
  • Rozległe krwiaki po urazach
  • Terapia blizn,
  • Wady ustawienia stóp.

 

Kinesiotaping co oznaczają kolory

W sklepach można znaleźć taśmy do kinesiotapingu w przeróżnych kolorach (np. taśma kinezjologiczna Speed Economic 5E – fioletowa, taśma kinezjologiczna Speed Economic 5E– żółta czy taśma kinezjologiczna Speed Economic 5E  - różowa).  Czy te barwy mają znaczenie? Otóż nie. To tylko kwestia designu. Każda z nich ma dokładnie takie same właściwości terapeutyczne.

 

Kinesiology tape jak naklejać

Taping jak naklejać” – to jedna z częściej wpisywanych w wyszukiwarkę fraz. Wiele osób myśli, że może samodzielnie stosować kinesiotaping. Niestety, choć technika wygląda na prostą, lepiej zaufać specjalistom. Plastrowanie dynamiczne wymaga wiedzy i praktyki. Od sposobu i miejsca przyklejenia zależą właściwości terapeutyczne taśmy. Źle umiejscowiona może narobić więcej szkód niż pożytku.

 

Taśmy kinezjologiczne -  opinie

Kinesiotaping to metoda, której warto spróbować. Jest nieinwazyjna, bezpieczna, tania i bardzo skuteczna. O jej popularności świadczyć może chociażby liczna sportowców (zawodowych i amatorskich), którzy z dumą plastrują swoje ciało. Taśmy i plastry do kinesiotapingu to jeden z najczęściej kupowanych przedmiotów w sklepach medycznych!

Plastry kinesiotaping - gdzie kupić

Plastry do kinesiotapingu można kupić w dobrych sklepach sportowych i medycznych. W naszej ofercie znajdziecie szeroki wybór najlepszej jakości plastrów.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny