Kolorowe taśmy naklejone na ciało przestają być już wyłącznie domeną sportowców. Kinesiotaping jest coraz bardziej popularny wśród osób przechodzących rekonwalescencję po urazach mięśni, cierpiących na przewlekłe bóle kręgosłupa czy walczących z wadami postawy.
Kinesiotaping - co to jest?
Kinesiotaping to inaczej plastrowanie dynamiczne. Polega ono na oklejaniu ciała plastrami, które właściwości są podobne do ludzkiej skóry.
Są one przyklejane w specyficzny sposób, tworząc pofałdowania powierzchni. Zwiększana jest w ten sposób przestrzeń pomiędzy skórą właściwą, a powięzią.
Powięź jest wielowymiarową tkanką miękką, otaczającą mięśnie, kości oraz narządy człowieka.
Odpowiada za ostateczną strukturę i wygląd ciała. Skóra właściwa to natomiast warstwa skóry pod naskórkiem, w której znajdują się zakończenia nerwowe i liczne naczynia krwionośne. Zastosowanie plastra dynamicznego usprawnia krążenie krwi oraz limfy, aktywując proces samoleczenia poprzez delikatne naciąganie skóry.
Co daje kinesiotaping?
Działanie plastrów dynamicznych jest wielokierunkowe i może być stosowane w leczeniu wielu przypadłości.
Głównym efektem korzystania z kinesiotapingu jest zmniejszenie lub nawet całkowita likwidacja bólu. Odpowiednio naklejony plaster jest w stanie uśmierzyć nawet dolegliwości pooperacyjne, dzięki czemu pacjent nie musi zażywać obciążających organizm leków.
Taśma kinezjologiczna wspomaga przepływ krwi oraz limfy, dlatego z powodzeniem można wykorzystywać ją w leczeniu chorób układu krążenia.
Plastry dynamiczne usprawniają także przemieszczanie się mięśni względem powięzi, co jest szczególnie istotne w trakcie wykonywania treningu. Regulują one także napięcie mięśni i wzmacniają ich siłę, a także wspierają proces ich regeneracji. Właściwości te sprawiają, że taśmy kinezjologiczne są bardzo popularne wśród sportowców.
Poza uśmierzaniem bólu plastry dynamiczne pozytywnie wpływają też na urodę. Ich regularne stosowanie może bowiem zapobiec zmarszczkom, a także zredukować cienie pod oczami czy zmiany skórne. Chronią one także przed powstawaniem rozstępów, dlatego są szczególnie polecane kobietom w ciąży.
Czy kolory taśm kinezjologicznych mają znaczenie?
Na rynku występują plastry dynamiczne w bardzo zróżnicowanych barwach. Ich kolor nie wskazuje jednak na specyficzne właściwości, a jest jedynie aspektem estetycznym.
Wyraziste, neonowe taśmy kinezjologiczne są najczęściej wybierane przez dzieci bądź sportowców. Plastry w neutralnych barwach cieszą się większą popularnością wśród osób, którym zależy na dopasowaniu koloru taśmy do codziennego ubioru.
Istnieje jednak szereg innych właściwości plastrów dynamicznych, na które należy zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu.
Jaką taśmę kinezjologiczną wybrać?
W zależności od celu, jaki chce osiągnąć pacjent, stosowana jest taśma o określonej rozciągliwości, gramaturze oraz specyficznych cechach materiału.
Rozciągliwość materiału taśmy kinezjologicznej
Plastry dynamiczne tworzone są z materiałów o zróżnicowanej rozciągliwości.
Taśmy o rozciągliwości 130-140% wykonywane są najczęściej z bawełny. Stosuje się je głównie do leczenia chronicznego bólu stawów i mięśni, spowodowanego urazami, zwyrodnieniami lub przeciążeniami. Dobrym wyborem jest wówczas taśma kinezjologiczna Speed Economic 5E.
Rozwiązaniem dla osób aktywnych fizycznie będą plastry dynamiczne o rozciągliwości 180%, wyprodukowane z wiskozy. Materiał ten cechuje się znacznie większą elastycznością niż bawełna, a ponadto jest bardziej odporna na wilgoć oraz pot. Dzięki temu plaster może być z powodzeniem wykorzystywany przez pływaków, osoby uprawiające sporty zimowe czy biegaczy. Rozciągliwość materiału jest zapewniona bez udziału lateksu, który często powoduje reakcje alergiczne. Przykładem tego typu taśmy jest Action Premium 5E.
Elastyczność na poziomie 200% można osiągnąć poprzez wykorzystanie do produkcji taśmy mieszanki nylonu i lycry. Plaster dynamiczny rozciąga się wówczas nie tylko wzdłuż swojej długości, ale we wszystkie cztery strony. Z takich rozwiązań korzystają przede wszystkim siatkarze, lekkoatleci czy tancerze. Właściwości materiałów pozwalają bowiem na leczenie dolegliwości bólowych bez rezygnacji z codziennych aktywności. Dobrym wyborem będzie w tym przypadku taśma Energy Premium 5E.
Gramatura materiału
Przed zakupem taśmy kinezjologicznej warto zwrócić także uwagę na jej gramaturę. Gramatura to inaczej waga metra kwadratowego materiału. Im jest ona niższa, tym cieńszy jest materiał.
Najczęściej spotykana w asortymencie plastrów dynamicznych wartość gramatury to 160 g/m2. Większa waga materiału stosowana jest w produkcji taśm dedykowanych osobom trenującym sztuki walki. Gęsty splot nici nadaje plastrom wyjątkowe właściwości wspomagające i stabilizacyjne, które są niezwykle istotne przy tego typu aktywnościach. Przykładem takiej taśmy jest Power Premium 5E o gramaturze 200 g/m2.
Kto może naklejać taśmy kinezjologiczne?
Naklejenie plastra dynamicznego może odbyć się w warunkach domowych, niemniej jednak konieczne jest do tego posiadanie odpowiedniej wiedzy. Ułatwieniem aplikacji może być wybór czerwonej taśmy Speed Economic 5E, którą pocięto na 25 cm kawałki, gotowe do oderwania i naklejenia na skórę.
Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak wizyta u fizjoterapeuty. Poza naklejeniem taśmy kinezjologicznej w profesjonalny sposób, oceni on także stan skóry pacjenta oraz możliwość wystąpienia ewentualnych reakcji alergicznych na klej.
Jak długo nosić taśmy kinezjologiczne?
Plastry dynamiczne utrzymują się na skórze maksymalnie od 5 do 7 dni. Sygnałem, że czas je zdjąć jest odklejanie końcówek taśmy od skóry.
Niemniej jednak trwałość plastra zależna jest od wykorzystanego materiału i jego parametrów. Bardzo ważnym aspektem jest także odpowiednie przygotowanie skóry do naklejenia taśmy. Powinna być ona sucha, odtłuszczona i pozbawiona owłosienia.
Podsumowanie
Taśmy kinezjologiczne to bardzo ciekawa alternatywa dla osób zmagających się z chronicznym bólem. Ich zewnętrzne zastosowanie pozwala uniknąć codziennej dawki leków przeciwbólowych. Zróżnicowana oferta taśm daje możliwość wyboru plastra dynamicznego, który dopasuje się do codziennych potrzeb każdego pacjenta.