Na różnego rodzaju bóle stawów i mięśni skarżą się przede wszystkim osoby starsze. Jednak coraz częściej narzekają na nie też młodsi ludzie. To wynik siedzącego trybu życia lub też przepracowania, zwłaszcza u osób pracujących fizycznie i dźwigających w pracy każdego dnia spore ciężary. Również osoby trenujące często doświadczają tego typu bólu wynikającego z mikro-urazów. Ból utrudnia normalne funkcjonowanie, więc osoby, których dotyka, szukają pomocy. Często sięgają po tabletki lub maści przeciwbólowe, które przynoszą jedynie chwilowe efekty. Tymczasem zbawienny na tego typu bóle jest zwykły masaż.
Ból pleców czy kolan – codzienność wielu osób
Bóle mięśniowo – szkieletowe – takim mianem określane są bóle różnych części ciała, dotykające niemal każdego człowieka w pewnych momentach życia. Bóle te potrafią utrudnić normalne funkcjonowanie, bo nie tylko sprawiają kłopoty z poruszaniem się, ale także przyczyniają się do problemów ze snem czy koncentracją. Człowiek doświadczający takich bóli jest zazwyczaj wiecznie zmęczony i łatwo go zdenerwować. Najczęściej bóle mięśniowo – szkieletowe dotyczą kręgosłupa, zwłaszcza lędźwiowego. Jednak często dotyczą także stawów, a szczególnie kolan i barków. Często bóle te mają związek z postępującymi zwyrodnieniami stawów, ale zwykle są efektem przeciążenia. W naszym kraju problemy z długotrwałymi i nawracającymi bólami kręgosłupa czy stawów ma do czynienia nawet 27% dorosłych osób. To więcej niż w całej Europie, gdyż średnia europejska to zaledwie 19%. Niektóre osoby nie decydują się na żaden sposób leczenia, uznając, że na to nic nie pomoże lub faszerują się lekami przeciwbólowymi. Takie leki jak ibuprofen tylko chwilowo przyniosą ulgę. Jeśli już więc leki, to najlepiej przeciwzapalne, od lekarza. Poza lekami sposobem na tego typu dolegliwości jest fizjoterapia, w tym masaż, który potrafi zdziałać cuda.
Czym jest masaż?
Skuteczność masażu jest potwierdzona badaniami. Klasyczny masaż został opracowany przez szwedzkiego lekarza Pera Henrika Linga, stąd bywa też nazywany masażem szwedzkim. Polega on na oddziaływaniu zarówno na powierzchniowe, jak i głębsze warstwy tkanek za pomocą dłoni i wykonywania nimi określonych czynności, takich jak gładzenie, uciskanie, ugniatanie, rozcieranie, oklepywanie czy przesuwanie. Ruchy wykonywane są wzdłuż włókien mięśniowych, w kierunku przepływu krwi i limfy. W zależności od części ciała, której masaż jest przeprowadzany, może on wyglądać inaczej. Najlepiej udać się na masaż do specjalisty, jakim jest masażysta, który dokładnie wie, jak należy go prawidłowo przeprowadzić. W profesjonalnych gabinetach fizjoterapeutycznych są także specjalne urządzenia do masażu różnych części ciała. Specyficznym rodzajem masażu jest masaż limfatyczny. Jego zadaniem jest pobudzenie nie tylko krążenia krwi, ale także limfy. Stosowany jest zazwyczaj nie tyle w leczeniu bólu, co do ogólnej poprawy samopoczucia, stanu zdrowia, stanu skóry czy nawet redukcji cellulitu. Pomaga także w likwidacji obrzęków. Masaż limfatyczny wykonywany jest za pomocą aparatu do masażu limfatycznego..
Jak działa masaż?
Przede wszystkim masaż poprawia krążenie krwi. Przyczynia się także do rozluźnienia napięcia mięśniowego, a to powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych. Początkowo masaż bolącego miejsca może być bolesny, ale warto znieść to dla późniejszych efektów. Oprócz samego działania przeciwbólowego, masaż pozytywnie działa także na psychikę. Żyjemy na co dzień w stresie. Stres i znerwicowanie przyczynia się do wielu dolegliwości, również bólowych. Same dolegliwości bólowe powodują dodatkowy stres, bo przecież gdy coś nas boli, boimy się, że to może być coś poważnego. Masaż relaksuje, rozluźnia, poprawia nastrój, a co za tym idzie samopoczucie. Oczywiście po jednym masażu efekty nie będą jeszcze tak mocno odczuwalne, ale po kilku razach na pewno będzie wyraźna poprawa.
Masaż w domu? To możliwe!
Wiadomo, że najlepsze efekty daje masaż wykonywany przez specjalistę. Doraźnie jednak może wykonać go nam inna osoba w domu. Poza tym, istnieje szereg różnorodnych urządzeń do masażu, zwanych inaczej masażerami, których można z powodzeniem używać w domu, nawet podczas pracy przy komputerze czy oglądania telewizji. W zależności od dotykających nas dolegliwości, możemy kupić i używać w domu takie urządzenia, jak masażer do karku , maty masujące, które można kłaść na fotel lub kanapę, poduszki masujące czy masażery do stóp. O stopach często zapominamy, a odczuwane przez nas bóle nóg w okolicach kostek czy łydek mogą być efektem zmęczenia stóp. Dotyka to często osoby, które dużo chodzą. Taki masaż relaksuje, wycisza, odpręża i jest dobrym sposobem również na walkę ze stresem. Masażer to bardzo dobry pomysł na prezent dla rodziców czy dziadków, którym przyda się najbardziej. W zależności od rodzaju masażerów, ich ceny kształtują się na poziomie od kilkudziesięciu, przez kilkaset, po kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych. Te najdroższe urządzenia jednak są na tyle zaawansowane, że spotykane są głównie w profesjonalnych gabinetach. Do użytku domowego zdecydowanie wystarczą tańsze.