ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Większość osób na co dzień odczuwa jakiś ból. Wpływ na to ma nieodpowiedni tryb życia – siedzący lub nadmierna praca fizyczna, a także stres. Ból może być spowodowany zarówno przeciążeniem, urazami, jak i stanem zapalnym czy procesem chorobowym toczącym się w danych tkankach. Najczęściej skarżymy się na bóle głowy, kręgosłupa i stawów. Kobiety zaś często cierpią podczas miesiączki. Istnieją różne sposoby na radzenie sobie z bólem, a mianowicie - tabletki, maści, masaże czy coraz popularniejsza elektrostymulacja.

Tabletki i maści – najczęściej stosowane rozwiązanie

Żyjemy w biegu. Nasz styl życia wymaga cały czas bycia w nienagannej formie – czy to w pracy, czy w domu. Każda, nawet drobna dolegliwość sprawia, że tracimy koncentrację i efektywność, nie mówiąc o bólu. Dzieciom w domu też niełatwo wytłumaczyć, że coś nas boli i chcemy odpocząć. Dlatego jak najszybciej chcemy pozbyć się dolegliwości i biegniemy do apteki, bo nie ma nic szybszego od tabletek lub maści. Niestety statystyki mówią sami za siebie – wiele ludzi nadużywa leków. Niestety popularne tabletki przeciwbólowe mogą uzależniać. Z czasem podstawowe dawki przestają działać i przez to łyka się coraz więcej i więcej tabletek. Nie prowadzi to do niczego dobrego.

Po pierwsze, jak każde leki, te przeciwbólowe pomagają ukoić ból, ale powodują skutki uboczne, które bywają naprawdę opłakane. Lepszym wyborem od tabletek są maści, którymi można pomagać sobie w bólach mięśni i stawów. Stosowane są miejscowo na skórę, więc działają od razu, podczas gdy tabletki najpierw trafiają do żołądka, gdzie muszą się najpierw rozpuścić, wchłonąć, a dopiero potem działają. Jednak zarówno maści, jak i tabletki są sposobami, które pomagają doraźnie. One tylko tłumią ból i to nie na zawsze, bo po pewnym czasie przestają działać i trzeba zażywać kolejne lub znowu się smarować. Tymczasem ból ma zawsze jakąś przyczynę i to z nią trzeba podjąć walkę.

 

Fizjoterapia i masaże – sposób na stawy i kręgosłup

Bóle stawów i kręgosłupa najczęściej dotykają osoby starsze, borykające się ze zwyrodnieniami i postępującym z wiekiem osłabieniem mięśni. Bóle takie dotyczą jednak też coraz młodszych osób w wyniku przepracowania, dźwigania ciężarów w pracy czy też siedzącego trybu życia. Również osoby trenujące na siłowni czy w inny sposób zmagają się z bólami, których przyczyną są urazy, naciągnięcia ścięgien czy nadwyrężenia. Bóle tego typu nasila też często stres, z powodu którego mięśnie cały czas są napięte.

Z pomocą przychodzi fizjoterapia i masaż. Fizjoterapia polega na wykonywaniu pod okiem specjalisty odpowiednich zabiegów i ćwiczeń rozluźniających napięcie mięśni i poprawiających ruchomość stawów. Masaże również mogą być wykonywane przez fizjoterapeutę lub wykwalifikowanego masażystę. W gabinetach znajdują się także różne urządzenia do masażu (da się je także kupić do domu). Są dostępne w sklepach medycznych lub sportowych. Masaż poprawia krążenie krwi, zmniejsza napięcie mięśni i w ten sposób łagodzi ból. Po masażu człowiek czuje się też zrelaksowany, odprężony i ma znacznie lepszy nastrój.

elektroterapia zabieg kredos

Elektrostymulator, czyli nowoczesny sposób na ból

Nowoczesnym sposobem na radzenie sobie z bólem jest elektrostymulacja. Polega ona na stymulowaniu mięśni za pomocą bodźców elektrycznych pochodzących ze specjalnego urządzenia zwanego elektrostymulatorem. Urządzenie to posiada elektrody, które dostarczają impulsów elektrycznych o niskiej częstotliwości do mięśnia. To wywołuje odruch kurczenia się mięśnia. Pozwala to na łagodzenie stanów zapalnych oraz wzmocnienie mięśnia, dzięki czemu zmniejsza się jego bolesność. Wyróżnia się elektrostymulatory EMS i TENS. Oba rodzaje aparatów działają podobnie – blokują przekazywanie sygnałów bólowych do mózgu, pobudzają produkcję hormonów szczęścia, endorfin oraz poprawiają krążenie krwi.

Aparaty EMS dodatkowo powodują zmniejszenie stanu zapalnego, przyspieszają gojenie się mięśnia po urazie i stymulują jego rozwój. Tutaj nasuwa się więc pytanie – który aparat będzie lepszy. Aparaty TENS stosowane są stricte do łagodzenia dolegliwości bólowych mięśni czy stawów. Paniom pomagają także przetrwać bolesne miesiączki, a niektóre kobiety stosują je także do łagodzenia bólów porodowych. Natomiast aparaty EMS są zazwyczaj stosowane w celu rozluźniania i wzmacniania mięśni, a także poprawy krążenia. Tego typu aparaty są zazwyczaj używane w rehabilitacji po urazach czy chorobach. Używają ich często również sportowcy. Są więc bardziej polecane niż TENS do łagodzenia bólu mięśniowego, ponieważ aparaty TENS tylko uśmierzają ból, a EMS nawet leczą i rehabilitują. Aparaty takie można spotkać w gabinetach fizjoterapeutycznych lub zakupić i używać w domu. W zależności od części ciała, da się znaleźć takie aparaty na plecy czy brzuch, szyję, kończyny, czy specjalne aparaty na miesiączkę dla kobiet. Aparaty są proste w użyciu i przechowywaniu. Łatwo je także przewozić, dzięki czemu można mieć je wszędzie ze sobą. Takie aparaty są o wiele lepszym, a przede wszystkim bezpieczniejszym sposobem na ból niż tabletki.

 

Kiedy z bólem do lekarza?

Ból oznacza, że w miejscu, które boli dzieje się coś złego. Przyczyna może być błaha (drobny uraz) lub poważniejsza – uraz wymagający interwencji lub choroba. Dlatego jeśli ból jest bardzo silny i nie mija mimo stosowania różnych metod, należy udać się do lekarza, aby znaleźć przyczynę bólu i zająć się jej leczeniem. Wiele nieleczonych urazów lub chorób potrafi się pogłębiać, co może skończyć się opłakanymi konsekwencjami.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny