Kochasz ćwiczenia i pandemiczne ograniczenia w uprawianiu sportu mocno cię dotykają? Nie porzucaj treningów! Lepiej zorganizuj sobie domową siłownię. Odpowiednio przemyślana, nie zajmie wiele miejsca i zmieści się nawet w mieszkaniu w bloku. Niepotrzebne są liczne urządzenia do ćwiczeń. Zobacz, jaki sprzęt do siłowni zorganizowanej we własnych czterech kątach wybrać, by nie zagracić lokum i mieć sprzęt pozwalający ćwiczyć całe ciało.
Profesjonalne siłownie oferują multum sprzętu dedykowanego do rozmaitych ćwiczeń poszczególnych partii mięśni. Ich cena często zwala z nóg. Trudno się spodziewać, że każdy będzie mógł sobie pozwolić na zakup wszystkich urządzeń znanych z siłowni czy klubów fitness.
W dodatku ich ustawienie staje się problematyczne w pomieszczeniu, jakie większość ludzi może wygospodarować w domu czy mieszkaniu.
Atlas, wioślarz, platforma wibrująca… czy aby te wszystkie maszyny są niezbędne? Na szczęście, by wykonać dobry trening w domu, nie trzeba od razu kopiować całego wyposażenia siłowni. Zobaczcie, jakie sprzęty do siłowni koniecznie trzeba nabyć.
Wystrój pomieszczenia
Nie musisz od razu organizować kilkusetmetrowej przestrzeni. W odpowiednim wystroju domowej siłowni nie chodzi też o to, by na ścianach wieszać koniecznie grafiki przedstawiające sportowców czy zawody. Ważne za to jest odpowiednie oświetlenie i umieszczenie lustra, w którym można obserwować wykonywanie ćwiczeń. Istotnym jest także odpowiednia ilość tlenu w pomieszczeniu i bezpieczne, antypoślizgowe podłoże.
Uniwersalne sprzęty
By nie wydać majątku, a jednocześnie móc wykonywać odpowiedni trening, trzeba postawić na uniwersalne urządzenia. Jednym z najbardziej lubianych sprzętów, który pozwala na wykonanie wielu różnych ćwiczeń, jest przypominający czajnik ciężar, czyli kettle. Mając go w domowej siłowni, śmiało wykonasz martwy ciąg, poćwiczysz siady czy wyciskanie nad głowę. Kettle to także dobre urządzenie do brzuszków. Ciężar „czajnika” powinien być dopasowany do formy i rodzaju ćwiczeń, jakie najczęściej wykonujesz.
Maszyny na siłowni często dedykowane są poszczególnym partiom mięśni, które można na nich wypracować. Na szczęście oprócz niech jest jeszcze atlas treningowy. Atlasy to najważniejszy element wyposażenia profesjonalnej siłowni. Często „zdobią” również siłownie zewnętrzne. Jeżeli tylko masz miejsce, warto wstawić atlas do ćwiczeń do swojego domu. To urządzenie na siłownię pozwala na wykonanie wielu ćwiczeń i śmiało może zastąpić profesjonalne maszyny. Atlas do ćwiczeń w domu to naprawdę dobra inwestycja!
Warto również zaopatrzyć się w urządzenie do treningu cardio. Wybór jest spory i powinien być dostosowany do ilości miejsca oraz możliwości finansowych. Stepper do ćwiczeń, rowerek treningowy czy orbitrek to stosunkowo niedrogie sprzęty do domowej siłowni. W dodatku nie zajmują wiele miejsca i korzystać mogą z nich zarówno doświadczeni fani aktywności fizycznej, jak i początkujący. Kto ma więcej miejsca i może wydać nieco więcej, powinien zdecydować się na zakup bieżni (elektrycznej lub mechanicznej). Świetnie sprawdzi się także wioślarz magnetyczny. Wioślarz stymuluje większość mięśni ciała, wzmacnia układ krwionośny i oddechowy.
Do wykonywania wielu ćwiczeń wzmacniających całą sylwetkę, przyda się drążek. alternatywą dla niego może być stacja z poręczami do drabinki gimnastycznej. Mając już drążek, warto zainwestować w sprzęt, który uzupełni pakiet ćwiczeń podciągających. Tym urządzeniem są… niepozorne taśmy TRX. Praktycznie nie zajmują miejsca, są niedrogie i można wykorzystać je do ćwiczeń wielu partii ciała. Trening z taśmami doskonale wzmacnia i kształtuje sylwetkę całego ciała za pomocą różnych typów podciągania się!
Przyrządy do ćwiczeń w domu to także hantle. Są już prawie atrybutem stałych bywalców siłowni. Ich ogromnym plusem jest fakt, że można wykorzystać je do wypracowania wielu partii ciała. Przydadzą się do zrobienia rozpiętki, wyciskania, wiosłowania w opadzie, wykroków i przysiadów! Ich gabaryty i ciężar powinny być dostosowane do indywidualnych umiejętności i preferencji ćwiczącego.
Domowe wyposażenie siłowni nie może obyć się także bez dobrej maty do ćwiczeń. Mata macie nierówna i nie warto na niej oszczędzać. Mata lepszej jakości nie tylko posłuży na dłużej, ale i pomoże w uniknięciu wielu kontuzji. Im grubsza mata, tym lepsze ma właściwości amortyzujące. Mata to niezbędny element ćwiczeń rozciągających, praktyki jogi, ale także ćwiczeń wzmacniających brzuch i plecy.
Przydatne gadżety
Urządzenia do siłowni to nie jedyne sprzęty, jakie powinien mieć w domu każdy fan sportu. Bardzo przydają się także różnorakie gadżety, które pomagają w kontrolowaniu codziennego treningu. Pulsometr pozwala na mierzenie sił na zamiary i chroni przed przetrenowanie. Urządzenie pokazuje optymalne tempo ćwiczeń i w ten sposób chroni serce oraz pozwala na najbardziej efektywny trening.
Czujnik aktywności Beurer AS 80 Bluetooth pozwala na śledzenie aktywności, zarówno nocnej, jak i dziennej. Jest lekki i bardzo wygodny do noszenia. Pulsometr z pasem piersiowym Beurer PM 80 to niewielkich rozmiarów urządzenie, które działa jak osobisty monitoring EKG. Posiada funkcję indywidualnych treningów, automatycznie proponuje strefy treningowe, pokazuje nie tylko spalone kalorie, ale i spalanie tkanki tłuszczowej.