ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Dezynfekcja to zabieg, na który - szczególnie w dobie wciąż trwającej pandemii - powinno kłaść się olbrzymi nacisk. O procesie tym powinien pamiętać absolutnie każdy, niezależnie od profesji lub stylu życia, jaki prowadzi. Szczególnie istotna jest dezynfekcja gabinetów lekarskich, gdyż to właśnie dzięki niej przestrzeń lekarska staje się bezpieczna i komfortowa zarówno dla pacjenta, jak i samego lekarza. O czym należy pamiętać i jakie środki wybrać w przypadku dezynfekcji placówek medycznych?

Dezynfekcja – na czym polega?

Choć proces dezynfekcji to dość szerokie pojęcie, warto wiedzieć, iż obejmuje on wszystkie działania prowadzące do odkażania – trwałego niszczenia drobnoustrojów oraz ich przetrwalników, które znajdują się na przedmiotach i powierzchniach użytkowych.

Dezynfekcja, często mylona z antyseptyką (postępowaniem odkażającym i niszczącym drobnoustroje na skórze i w zakażonych ranach) dotyczy jedynie odkażania przedmiotów i przestrzeni. Co istotne, proces ten nie zawsze gwarantuje pozbycia się absolutnie wszystkich bakterii, grzybów czy wirusów. Skuteczność działań dezynfekcyjnych zależy bowiem od wielu czynników – kluczowym jest wybór sposobu dezynfekcji.

 

Rodzaje dezynfekcji

W celu przeprowadzania procesu dezynfekcji istnieje możliwość wyboru spośród trzech metod. Każda z nich opiera się na wykorzystaniu innych środków i to właśnie od nich zależy, w jakich warunkach działanie dezynfekcyjne będzie najbardziej efektywne.

 

Dezynfekcja chemiczna

W przypadku owej dezynfekcji, czynnikiem dezynfekującym jest substancja aktywna chemicznie. Skuteczność dezynfekcji chemicznej szacuje się na około 80%, gdyż pomimo tego, iż można stosować ją natychmiastowo, nie niszczy ona wszystkich bakteryjnych form przetrwalnikowych. Wykorzystuje roztwory takich substancji chemicznych jak związki chloru, fenolowe czy alkohole. Pomimo swoich wad, dezynfekcja chemiczna to wciąż jedna z najpopularniejszych form dezynfekcyjnych. Przed jej zastosowaniem należy sprawdzić, czy środki chemiczne na pewno nie uszkodzą powierzchni.

 asysten dezynfekuje sprzet dentystyczny

Dezynfekcja chemiczno-termiczna

Wykorzystanie tej metody dezynfekcji jest najmniej inwazyjne, a to za sprawą stosowania środków chemicznych o wyjątkowo niskich stężeniach oraz wody, której temperatura osiąga maksymalnie 60°C. Metoda chemiczno-termiczna najczęściej stosowana jest wtedy, gdy prawdopodobieństwo uszkodzenia powierzchni dezynfekcją fizyczną lub chemiczną jest zbyt wysokie, wiążąc się z ryzykiem uszkodzenia odkażanych przedmiotów.

 

Dezynfekcja fizyczna

Dezynfekcja fizyczna to obecnie najszybsza i najbezpieczniejsza metoda odkażania, która jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku dezynfekcji przestrzeni medycznych. Występuje ona pod postacią lamp bakteriobójczych, sterylizatorów powietrza czy szczególnie skutecznego ozonowania. Ozon zwalcza bowiem organizmy zarówno jednokomórkowe, jak i wielokomórkowe. Dezynfekcja fizyczna może opierać się także na odkażaniu za pomocą promieni UV o długości fali 256nm, które niszczą drobnoustroje zarówno w powietrzu, jak i na powierzchniach.

 

Skuteczność dezynfekcji – od czego zależy?

Na efektywność dezynfekcji wpływa wiele czynników, o których należy pamiętać. Składa się na nie przede wszystkim rodzaj drobnoustrojów, gdyż każda grupa drobnoustrojowa może wykazywać inną aktywność fizjologiczną, nierzadko odporną na dany proces odkażania. Ważna jest także ilość bakterii na powierzchni, jak również czas działania stosowanej metody odkażania. Dłuższy proces dezynfekcyjny i wyższe stężenie preparatu zwiększa prawdopodobieństwo zlikwidowania wszystkich bakterii lub wirusów. Dodatkowo warto pamiętać o warunkach środowiskowych i panujących w nich temperaturach oraz wilgotności.

 

Dezynfekcja placówek medycznych

O szczególnym zachowaniu wysokiego poziomu higieny i regularnej dezynfekcji należy dbać przede wszystkim w takich miejscach jak placówki medyczne. W dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wymogi sanitarne zostały podwyższone, przede wszystkim przez wzgląd na wzmocnienie bezpieczeństwa lekarzy i pacjentów oraz zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa.

 lekarz myje rece

Najważniejsze środki higieny w gabinecie lekarskim

Wybieranie skutecznej metody dezynfekcji to absolutna podstawa w codziennym funkcjonowaniu gabinetów lekarskich lub szpitali, umożliwiająca szybszy i bezpieczniejszy przebieg leczenia. Jednym z warunków przeprowadzenia badania czy zabiegu jest uprzednia dezynfekcja rąk, do czego z pewnością przysłuży się preparat AHD 1000, wysokoskuteczny płyn o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym. Oprócz etanolu, płyn zawiera substancje pielęgnujące skórę, a dodatkowym atutem jest natychmiastowa dezynfekcja o przedłużonym, ponad trzygodzinnym działaniu. W przypadku dezynfekcji powierzchni, mebli i sprzętu medycznego, odpowiednim wyborem będzie niewymagający rozcieńczania UMVIR+ 600. Preparat wykazuje działania o charakterze nie tylko bakteriobójczym, ale także grzybobójczym i drożdżobójczym. Przetestowany płyn posiada lekki, niedrażniący zapach, a samo użytkowanie ułatwia forma spryskiwacza. Z kolei wirusobójcze działanie oferuje Jotosept 5l, środek na bazie alkoholu etylowego oraz alkoholu izopropylowego, skutecznie eliminujący bakterie i wirusy. Świetnie nada się do dezynfekcji uchwytów, balustrad lub klamek. Co ważne, najlepszą skuteczność osiąga na osuszonych powierzchniach, gdyż kontakt z wodą może osłabić jego działanie.

 

Dezynfekcja gabinetu lekarskiego – co wybrać?

W przypadku dezynfekcji pomieszczeń medycznych warto postawić na sprawdzone i skuteczne rozwiązania, które zapewnią najwyższy poziom higieny i bezpieczeństwa. Jednym z najlepszych sprzętów dezynfekujących nie tylko duże powierzchnie, ale i powietrze jest, samojezdne urządzenie, które wykazuje działania wirusobójcze i bakteriobójcze za pomocą ultrafioletowego światła o niezwykle krótkim czasie naświetlania. Urządzenie wyposażono w funkcję identyfikacji pomieszczeń, system bezpieczeństwa, a nawet miniaturowe czujniki ruchu (PIR). Odkażanie płaskich powierzchni w postaci ścian czy podłóg z pewnością ułatwi UVC MED Area, niezwykle proste w obsłudze, wydajne urządzenie niszczące grzyby, pleśń czy wirusy, w tym koronawirusa – wszystko to za sprawą działania ultrafioletowego światła typu C (UV-C). Dzięki regulowanemu modułowi lampy, urządzenie można wykorzystać do dezynfekcji na różnych wysokościach. W kwestii oczyszczania powietrza jednym z najlepszych wyborów jest UVC MED Overhead 110 o imponującej mocy 130W. Mechanizm urządzenia również wykorzystuje inaktywujące wszelkie wirusy, ultrafioletowe światło typu C, a funkcja cyrkulacji przepływowej z łatwością oczyszcza powietrze, nie stanowiąc żadnego zagrożenia dla człowieka.

 

Podsumowanie

Odkażanie rąk, narzędzi medycznych oraz wszelkich powierzchni to jeden z najważniejszych zabiegów, które zapewniają odpowiednią higienę pracy w gabinecie lekarskim. Warto pamiętać, iż skuteczność przeprowadzonej dezynfekcji opiera się przede wszystkim na rodzaju drobnoustrojów oraz na dobraniu odpowiednich środków odkażających. Aktualny wybór urządzeń dezynfekujących z pewnością pomaga w tworzeniu bezpiecznej i sterylnej przestrzeni, przypominając iż na czymś tak cennym jak zdrowie nie warto oszczędzać.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny