ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Dezynfekcja - podstawowa ochrona przed zarazkami

Dezynfekcja w gabinetach lekarskich, przychodniach czy szpitalach jest obowiązkową czynnością w trosce o zdrowie pacjentów. Jest też na porządku dziennym w gabinetach kosmetycznych czy salonach fryzjerskich. Dziś jednak z dezynfekcją mamy do czynienia wszędzie, z powodu pandemii koronawirusa. Niemal w każdym miejscu publicznym znajdują się preparaty do dezynfekcji. Wszędzie też można je kupić do własnego użytku. Należy jednak pamiętać, że dezynfekcja pomaga zlikwidować większość drobnoustrojów, a nie wszystkie, a więc nie prowadzi do wyjałowienia. Wyjałowienie uzyskuje się podczas sterylizacji. Ponadto to nie to samo co odkażanie, które eliminuje większość bakterii i grzybów, ale nie wirusy.

Rodzaje dezynfekcji

Dezynfekcję można podzielić ze względu na dezynfekowaną powierzchnię lub stosowaną metodę. Jeśli chodzi o powierzchnie, wyróżniamy dezynfekcję pomieszczeń (domowych i medycznych), dezynfekcję narzędzi, powierzchni mebli, stołów, podłóg, a w końcu dezynfekcję skóry i ran. Ze względu na stosowane metody, dezynfekcję dzielimy na fizyczną i chemiczną. Dezynfekcja fizyczna odbywa się zazwyczaj jednym z dwóch sposobów, a mianowicie przy użyciu pary wodnej nagrzanej do temperatury 100 – 105 stopni, pod normalnym lub większym ciśnieniem lub promieni UV o długości 256 nm. Pierwszy sposób jest stosowany zazwyczaj do dezynfekcji sprzętu oraz wyposażenia sanitarnego, natomiast promieniowanie jest wykorzystywane do dezynfekowania powierzchni (meble, podłoga), a także powietrza. Fizyczna dezynfekcja odbywa się przy pomocy specjalnych urządzeń do dezynfekcji. Dezynfekcja chemiczna zaś polega na użyciu konkretnej substancji chemicznej. Najczęściej są to alkohole, ale mogą to być też związki metali ciężkich, aldehydy, fenole, związki halogenoforowe, barwnik fiolet krystaliczny, pochodne etakrydyny (rivanol na rany), utleniacze (woda utleniona, a więc podstawowa substancja do dezynfekcji ran), nadmanganiany, kwasy, zasady oraz tenzydy, czyli substancje powierzchniowo czynne. Należą do nich na przykład mydła, żele, szampony itp. Oczywiście należy pamiętać o tym, że inne preparaty służą do dezynfekcji powierzchni, a inne do skóry, więc nie należy dezynfekować rąk preparatem przeznaczonym do dezynfekcji innych powierzchni i sprzętów. Oprócz płynów do dezynfekcji, stosować można także chusteczki nasączone substancją dezynfekującą. Istnieje jeszcze metoda termiczno – chemiczna, która polega na użyciu chemicznej substancji w połączeniu z wysoką temperaturą. Do tej metody zaliczyć można na przykład wygotowanie czy sparzenie wrzątkiem.

 

Dezynfekcja w gabinetach medycznych

Zastanawiasz się, dlaczego wciąż czekasz na wejście do gabinetu dentysty, mimo że poprzedni pacjent już wyszedł? W każdym gabinecie, a szczególnie takim, gdzie wykonuje się inwazyjne zabiegi, konieczna jest dezynfekcja sprzętu po każdym pacjencie. Przez zranienia najłatwiej zarazki wnikają do ciała. Wystarczy nawet małe ukłucie niesterylną igłą. Dlatego dezynfekcja, a także wyrzucenie wszelkich zużytych materiałów jednorazowych, to obowiązkowa czynność przed przyjęciem kolejnego pacjenta. Lekarz po każdym pacjencie musi także zmienić rękawiczki i zdezynfekować dłonie. Gabinety lekarskie kojarzą się nam ze specyficznym zapachem. Pochodzi on ze środków stosowanych do dezynfekcji całych pomieszczeń. Dezynfekcja skóry pacjenta jest także niezbędna przed wykonaniem każdego nakłucia czy nacięcia.

dezynfekcja gabinetu lekarskiego kredos

 

Dezynfekcja rąk – codzienność w dobie koronawirusa

W ostatnim czasie codziennością nas wszystkich stała się dezynfekcja dłoni. Preparaty dostępne są wszędzie. Jednak warto pamiętać, że nie tylko koronawirus nam zagraża. Dezynfekcja pomaga nam pozbyć się także wielu innych zarazków, które zbieramy na dłonie dotykając różnych rzeczy, nie tylko w miejscach publicznych, ale i we własnym domu. Myjemy ręce przed jedzeniem czy po załatwieniu potrzeby w toalecie, ale to nie sprawia, że pozbywamy się wszystkich zarazków. Dlatego właśnie w takich przypadkach zawsze powinniśmy dezynfekować ręce, a nie tylko myć je wodą z mydłem. Dezynfekcja rąk jest także bardzo istotna przed kontaktem z niemowlęciem lub osobą chorą. W ich przypadku zakażenie się czymś od nas może grozić poważnymi konsekwencjami. Tak samo jeśli odwiedzamy osobę chorą, to po wyjściu od niej również powinniśmy zdezynfekować dłonie, zwłaszcza jeśli osoba ta choruje w wyniku zakażenia wirusem lub bakterią. Inaczej nieco ma się sprawa dezynfekcji ran. Do tego służą specjalne preparaty, takie jak woda utleniona, rivanol czy jodyna. Po dezynfekcji należy założyć opatrunek, aby nie doszło do ponownego zanieczyszczenia rany.

dezynfekcja rak kredos 

Dezynfekcja w domu

Sprzątamy w domu niemal na okrągło. Zwłaszcza w łazience i kuchni, gdzie bakterii jest najwięcej, a powinno być jak najmniej. Samo mycie wodą ze zwykłym płynem do mycia nie pozwala na pozbycie się zarazków w stu procentach. Dlatego warto regularnie dezynfekować wannę, toaletę czy umywalkę w łazience, a także blaty, stoły i zlew w kuchni. W kuchni dezynfekcji wymagają także wszelkie narzędzia, które mają kontakt z żywnością, takie jak talerze, sztućce, miski, a przede wszystkim deski do krojenia. Zazwyczaj są one drewniane, a zarazki wnikają w nie bardzo głęboko. Należy je regularnie, porządnie wyparzać, a także co jakiś czas wymieniać na nowe. Dezynfekować warto także pomieszczenia, w których przebywała chora osoba oraz rzeczy, których używała. Rzeczy używane przez niemowlęta i osoby starsze także powinny być regularnie dezynfekowane. W przypadku niemowląt na szczególną uwagę zasługują gryzaki, smoczki czy zabawki do kąpieli. Nie należy także zapominać o regularnym praniu pościeli, a także ubrań, zwłaszcza po osobie chorej. Podłogi i dywany również należy porządnie myć i dezynfekować, szczególnie gdy w domu jest małe dziecko, które na podłodze spędza dużo czasu.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny