Tylko rygorystyczne podejście pracowników do utrzymania czystości w salonie kosmetycznym jest w stanie uchronić klientów przed przenoszeniem się chorobotwórczych wirusów, bakterii oraz drobnoustrojów. Personel gabinetu, oprócz zapewniania wysokiej jakości usług, jest również zobowiązany do przestrzegania określonych wymogów sanitarnych. Pracownicy salonu kosmetycznego powinni dysponować szczegółową wiedzą w kwestii środków higieny i bezpieczeństwa, aby nie zaszkodzić zdrowiu klientów.
Zarówno salon kosmetyczny, jak i fryzjerski lub ten zajmujący się stylizacją paznokci należy traktować w taki sam sposób – jak gabinet zabiegowy, ponieważ we wszystkich tych miejscach dokonuje się zabiegów związanych z naruszeniem ciągłości tkanek (oczyszczanie twarzy, manicure czy piercing).
Czytaj więcej: Podstawowe środki higieny w gabinecie kosmetycznym
W dobie trwającej pandemii korzystanie z maseczek ochronnych to temat, który wciąż budzi liczne kontrowersje i zażarte dyskusje. Z pewnością nie pomaga w tym informacyjny chaos – wiele osób nadal żyje w przekonaniu, że to właśnie korzystanie z maseczki całkowicie chroni przed wirusem, jeszcze inni lekceważą wszelkie obostrzenia i nie zakładają masek nawet w przypadku wystąpienia objawów. Jak wygląda więc racjonalne podejście do tematu maseczek ochronnych? Czy można wykorzystać je do ochrony nie tylko swojego zdrowia, ale i zdrowia innych?
Czytaj więcej: Maseczki ochronne – jak chronić się w dobie pandemii?
Dezynfekcja w gabinetach lekarskich, przychodniach czy szpitalach jest obowiązkową czynnością w trosce o zdrowie pacjentów. Jest też na porządku dziennym w gabinetach kosmetycznych czy salonach fryzjerskich. Dziś jednak z dezynfekcją mamy do czynienia wszędzie, z powodu pandemii koronawirusa. Niemal w każdym miejscu publicznym znajdują się preparaty do dezynfekcji. Wszędzie też można je kupić do własnego użytku. Należy jednak pamiętać, że dezynfekcja pomaga zlikwidować większość drobnoustrojów, a nie wszystkie, a więc nie prowadzi do wyjałowienia. Wyjałowienie uzyskuje się podczas sterylizacji. Ponadto to nie to samo co odkażanie, które eliminuje większość bakterii i grzybów, ale nie wirusy.
Czytaj więcej: Dezynfekcja - podstawowa ochrona przed zarazkami
Dostępna w Polsce szczepionka na COVID-19 jest szczepionką genetyczną wyprodukowaną przez Pfizer i BioNTech, zawierającą w swoim składzie mRNA białka S SARS-CoV-2. Nosi nazwę Comirnaty. Preparat zawiera informację genetyczną w formie zamkniętego w liposomach mRNA. Szczepionka taka nie zawiera żywego wirusa, nie jest więc możliwe wywołanie choroby w taki sposób. Cząsteczki kwasu nukleinowego dostarczane do naszych komórek są jedynie informacją na temat „szczepionki”, która jest de facto produkowana przez nasz organizm, w zaszczepionych komórkach, w których produkowane są przez jakiś czas immunogenne, obce antygeny.
Czytaj więcej: Czym jest szczepionka na koronawirusa COVID-19?
Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny