ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Już co trzeci Polak ma podwyższone ciśnienie, jednak wielu z nas nie ma świadomości, że w naszych organizmach zachodzą niepokojące zmiany, mające związek z układem krążenia. Przyczyn nadciśnienia jest wiele, w tym również wszechobecny stres. Wysokie ciśnienie spowodowane stresem to bardzo często pojawiające się zjawisko we współczesnym społeczeństwie. Jak sobie radzić z tym problemem i czy można nauczyć się panować nad stresem?

Czym właściwie jest stres? 

Stres jest naturalną reakcją organizmu człowieka, która występuje, kiedy dochodzi do zakłócenia jego równowagi. Może też pojawić się w momencie wzmożonego obciążenia, kiedy odczuwamy problemy ze znalezieniem sposobu na problematyczną i trudną dla nas sytuację. Wydarzenia, które wywołują stres, nazywamy stresorami. Mogą mieć charakter fizyczny, jak np. choroby, katastrofy naturalne czy też hałas i zbyt duża liczba osób w naszym otoczeniu. Są również stresory społeczne, do których zaliczamy ciążę, utratę bliskiej osoby, trudności w znalezieniu pracy czy też ważny egzamin. 

Każdy człowiek ma inny poziom odporności na stres. Są tacy, którzy bardzo dobrze radzą sobie w stresujących sytuacjach. Potrafią zapanować nad reakcją swojego organizmu, co dobrze wpływa na ich zdrowie i samopoczucie. Niektórzy jednak są niezwykle podatni na stresory. Obserwujemy wtedy m.in. wpływ stresu na ciśnienie tętnicze, które wzrasta i osiąga wysokie wartości. Ponadto osoba w takiej sytuacji może się nadmiernie pocić, odczuwać nudności, bóle głowy, co skutkuje nawet zasłabnięciem. 

Stres towarzyszy nam każdego dnia, jest wszechobecny i bardzo mocno oddziałuje na nasz organizm. Może być zagrożeniem dla naszego zdrowia, ponieważ istnieje silna zależność pomiędzy stresem, a wysokim ciśnieniem krwi, a także układem nerwowym. 

stres zwiazany z wychowywaniem dzieci i praca w domu

Wysokie ciśnienie spowodowane stresem i inne reakcje organizmu 

Trzeba wiedzieć, że stres niekoniecznie jest złym zjawiskiem. Potrafi nas zmotywować do działania i często nam pomaga. Problemem jest jednak sytuacja, kiedy stres przejmuje kontrolę nad naszym organizmem i ciałem. Nie jesteśmy w stanie samodzielnie podjąć żadnej decyzji i tym samym przestajemy racjonalnie myśleć. Wpływ stresu na ciśnienie tętnicze jest bardzo duży. Kiedy znajdujemy się w stresującej dla nas sytuacji, nasz oddech przyśpiesza, występuje kołatanie serca, puls się zwiększa, a ciśnienie tętnicze  podnosi się. Nasza reakcja może być bardzo agresywna, niektórzy wybuchają złością, inni płaczem, nie panują nad swoimi ruchami lub doznają paraliżującego bezruchu. 

W skrajnych przypadkach stres wywołuje nawet stany depresyjne. Ponadto towarzyszą mu bóle i zawroty głowy, a w uszach może być słyszalny szum. Przy przewlekłym stresie nie tylko mamy do czynienia z ciągłym podwyższonym ciśnieniem, ale również zaburzeniami snu. Niektóre osoby zajadają stres, co prowadzi do otyłości. Są też takie przypadki, kiedy stres jest przyczyną nałogów.

 

Konsekwencje przewlekłego stresu 

Jak stres wpływa na ciśnienie oraz inne układy i narządy naszego ciała? Im dłużej się utrzymuje i częściej się pojawia, tym większe ryzyko wystąpienia powikłań i konsekwencji zdrowotnych. Stres jest jedną z przyczyn chorób układu krążenia, do których zaliczamy m.in. miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, a nawet zawał serca. Osoby słabo odporne na stres skarżą się ponadto na przewlekły ból kręgosłupa. Nie najlepiej wpływa on też na nasz układ trawienny. Pojawiają się problemy z trawieniem, co powoduje niechęć do jedzenia lub też zaleganie resztek w organizmie, co przekłada się na nagromadzenie w nim toksyn. Stres ma też związek z problemami neurologicznymi, szczególnie z migrenowymi bólami głowy. Z powodu stresu na żołądku mogą pojawić się wrzody, stan cery może się pogorszyć, a włosy nadmiernie wypadać. Do chorób, które są następstwem przewlekłego stresu, zaliczamy również cukrzycę i osteoporozę. 

Stres, a wysokie ciśnienie. Jak zadbać o serce? 

Wysokie ciśnienie spowodowane stresem, jeżeli nie towarzyszą mu żadne inne problemy zdrowotne, można obniżyć zmianą nawyków. Przede wszystkim warto jest stosować odpowiednią dietę, jeść regularnie, mniej, a częściej, ok. 4-5 razy dziennie. Wybieramy produkty, zawierające witaminy antyoksydacyjne, czyli A, C i E, które neutralizują wolne rodniki. Znajdziemy je w dużej ilości m.in. w papryce, dyni, sałacie, kapuście i pomidorach. Są obecne ponadto w rybach, serach i olejach roślinnych. Zależność nadciśnienia tętniczego a stresu jest duża, jednak można sobie z jej skutkami poradzić, zwiększając aktywność fizyczną. Wysiłek fizyczny ma dobroczynny wpływ na serce, usprawnia jego pracę, pomaga lepiej dotlenić komórki organizmu. Nie musi być to intensywny trening biegowy czy też codzienne ćwiczenia na siłowni. Dobrym pomysłem jest długi spacer, pływanie czy jazda na rowerze. Postaraj się ponadto zapanować nad stresem. Jak stres wpływa na ciśnienie? Powoduje, że organizm wydziela hormony kory nadnerczy i adrenalinę. Determinują one pracę układu krążenia, powodują przyspieszenie akcji serca i zwężenie naczyń krwionośnych. Zdystansuj się do sytuacji, na które nie masz wpływu i więcej odpoczywaj. 

 

Jak pokonać stres? 

Dla niektórych to sztuka i umiejętność, której zazdroszczą innym. Są jednak metody, które pozwolą Ci uporać się ze stresem i jednocześnie uniknąć zdrowotnych konsekwencji, jakie są z tym związane. Bardzo dobrze sprawdzają się ćwiczenia oddechowe. Przez kilka minut koncentrujemy się tylko na wdechu i wydechu, oddychamy powoli, głęboko i równomiernie. Kiedy nabieramy powietrze, unosimy brzuch, wdech powinien wychodzić z przepony. Poznaj lepiej swoje ciało, aby wiedzieć, kiedy Twoje mięśnie się napinają. Dzieje się tak właśnie wtedy, kiedy pojawia się stres. Staramy się je wtedy rozluźnić, dzięki czemu uspokajamy cały organizm, dając mu sygnał, że nie musi podejmować walki. Wszystko co powinieneś wiedzieć o ciśnieniu krwi czytaj tutaj.

Wpływ stresu na ciśnienie tętnicze jest tak duże, że w obu przypadkach stosuje się podobne metody. Wśród nich jest aktywność fizyczna, która pomaga zarówno w obniżeniu ciśnienia, jak też w rozluźnieniu ciała i zrelaksowaniu organizmu. 

Wysokie ciśnienie spowodowane stresem możemy obniżyć w naturalny sposób. Są jednak przypadki, kiedy problem jest na tyle duży, że konieczne jest wsparcie profesjonalisty. Dotyczy to osób, które na skutek stresu doznały zaburzeń pracy wielu narządów i układów w organizmie. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny