ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Naturalne metody obniżania ciśnienia, mogą wspomóc leczenie, a nawet okazać się wystarczające i skutecznie zastąpić leki. Co zatem jest dobre na wysokie ciśnienie?

Wielu Polaków boryka się z problemem jakim jest nadciśnienie tętnicze. Stąd też większość z nich, zanim skontaktują się z lekarzem próbują w sposób niefarmakologiczny obniżyć ciśnienie. Nie można zapominać, że pomoc lekarza może okazać się nieodzowna i w przypadku podejrzewania u siebie nadciśnienia tętniczego, należy umówić się na wizytę. 

Nadciśnienie tętnicze to poważne schorzenie, mogące mieć konsekwencję dla serca oraz nerek. Dlaczego zatem pomimo postępu medycyny wciąż tylu ludzi cierpi na tę chorobę? Podstawowym problem zdaje się być brak objawów towarzyszących nadciśnieniu tętniczemu. Wielu ludzi ignoruje niecharakterystyczne symptomy kliniczne, do których należą: bóle okolicy potylicznej, zawroty głowy, objawy naczynioruchowe, czy krwawienia z nosa. Stąd, traktując wspomniane dolegliwości, jako tymczasowy problem, nie mający wyraźnej przyczyny, nie decydują się na konsultacje z lekarzem rodzinnym.

co podnosi cisnienie

Zdiagnozowane nadciśnienie - co robić? 

Jeśli lekarz postawi rozpoznanie nadciśnienie tętniczego, z pewnością doradzi pacjentowi co (poza ewentualnym przyjmowaniem leków) może on zrobić by obniżyć ciśnienie. Oto jakie rady dotyczące zmniejszenia ciśnienia krwi, za pewne usłyszymy podczas takiej wizyty:

 

1.Proszę unikać stresu

Nie ulega wątpliwości, że unikanie stresu pomoże zmniejszyć ciśnienie. W jego niwelowaniu każdemu pomaga co innego. Niektórym służy kontrola oddechu, inni relaksują się przy ulubionej muzyce, a jeszcze inni starają się poukładać listę priorytetów i nie dawać się wyprowadzić z równowagi przez nie istotne sprawy. Czasami w relaksie pomagają herbaty ziołowe (np.: herbata lipowa, z dziurawca), naturalnie obniżające ciśnienie.

 

2. Należy zweryfikować dietę

Co jest dobre na wysokie ciśnienie? Jedzenie ryb z kwasami omega-3 i owoców oraz warzyw zawierających potas. Odpowiednia dieta przyczynia się do naturalnego obniżenia ciśnienia tętniczego. Zamiast kawy lub coli, warto zdecydować się na sok pomidorowy, a tłuste mięso wieprzowe, zastąpić pstrągiem, łososiem lub tuńczykiem. Nie bez znaczenia jest również unikanie dań zawierających dużo soli.  Sól z pewnością nie jest sprzymierzeńcem w walce o zmniejszenie ciśnienia krwi. Dla nie mogących wyobrazić sobie nieprzyprawionych potraw, poleca się zastępowanie soli innymi przyprawami. W obniżeniu ciśnienia krwi pomocna okazuje się gorzka czekolada oraz kakao.

 

3. Aktywność fizyczna jest dobra dla walczących z wysokim ciśnieniem

Spacer, krótki bieg, regularne wizyty na siłowni, albo pływanie- te wszystkie czynności sprawią, że serce staje się mocniejsze. Dobrze znoszące obciążenie serce  to lepsze krążenie, co przekłada się na zmniejszenie ciśnienia krwi. Wysiłek fizyczny pozwala na walkę z otyłością i lepsze dotlenienie komórek, poza tym to idealny sposób aby zadbać o samego siebie i zniwelować stres.

 

4. Zaleca się zachowanie balansu pomiędzy pracą a odpoczynkiem

Prawie każdy z nas musi pracować i prawie każda praca w jakimś stopniu naraża nas na stres. Ważne żeby nie zapominać o relaksie. Należy pielęgnować codzienne rytuały, na przykład: dać sobie czas na spokojne zjedzenie posiłku w pracy, wygospodarować chwilę w rozkładzie dnia na wypicie herbaty, albo odprężającą kąpiel. Jeżeli to możliwe powinniśmy dążyć do tego, żeby po wyjściu z pracy, nie myśleć o niej również w domu.  Zależność między wysokością ciśnienia, a poziomem stresu wydaje się być wprost proporcjonalna. Mniej stresu równa się zmniejszenie ciśnienia krwi.

cisnienie dieta uzywki

5. Odstawienie używek skutkuje obniżeniem ciśnienia krwi

Spożywanie dużej ilości alkoholu i palenie papierosów, z pewnością nie pomogą w walce o zdrowie. Nikotyna zwiększa częstotliwość i intensywność skurczów serca. Co znaczy, że na obwód wypompowywane jest więcej krwi niż u osoby nie palącej. Miłośnicy kawy powinni postarać się przekonać do bezkofeinowych odpowiedników, lub zmienić proporcje kawy do mleka, na rzecz mleka. Co się tyczy, alkoholu, to dozwolone jest wypicie kieliszka czerwonego wina. Powszechnie mówi się o tym, że to właśnie czerwone wino sprzyja obniżaniu ciśnienia krwi. To prawda, należy pamiętać jednak, żeby stosować te kuracje z umiarem.

 

6. Proszę dbać o prawidłowy sen i właściwy rytm dnia i nocy

Podczas snu, ciśnienie w naturalny sposób ulega obniżeniu. Prawidłowy sen musi nie tylko trwać odpowiednio długo, ale wymaga również sprzyjających warunków. Wygodny materac, cisza i przyjazne otoczenie pozwolą na wyspanie się. Spanie nie powinno być zakłócane obecnością światła, ani irytującymi dźwiękami. Nagłe wybudzenie skutkuje wręcz podwyższeniem ciśnienia tętniczego!  Każdy człowiek może mieć indywidualne zapotrzebowanie na sen. Niektórym wystarcza sześć godzin, a inni potrzebują aż ośmiu. Istotne, żeby starać się zasypiać codziennie o tej samej porze.

 

Pamiętajmy, żeby dbać o siebie i obserwować się pod kątem wystąpienia objawów świadczących o nadciśnieniu tętniczym. Najgorsze co można zrobić to ignorancja. Powyższe zalecenia poza obniżeniem ciśnienia, przydają się również tym, którzy po prostu chcą prowadzić higieniczny tryb życia.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny