ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Ciśnienie tętnicze krwi, jest to jeden z głównych parametrów, który odpowiada za główne funkcje życiowe. Określa ono siłę nacisku, jaką krew wywiera na naczynia krwionośne. Ciśnienie jest zmienne, w zależności od tego co robimy, jaka jest pora dnia, nasze samopoczucie. Inne będzie ciśnienie spoczynkowe, inne w momencie aktywności, inne po obudzeniu się, a jeszcze inne w ciągu dnia.

Ciśnienie krwi bez problemu można sprawdzić poprzez aparat do mierzenia ciśnienia. Ciśnieniomierz wskazuje wartości w minimetrach słupa rtęci, a więc w mmHg. Jakie są objawy wysokiego ciśnienia, a co wskazuje na niedociśnienie? Jak mierzyć ciśnienie? Czy zakup ciśnieniomierza jest niezbędny? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. 

 

Ciśnienie skurczowe i rozkurczowe - co to jest?

 

Ciśnienie tętnicze skurczowe, czyli SBP - Systolic Blood Pressure, jest to miara nacisku oddziaływania krwi na naczynia krwionośne w chwili, gdy następuje skurcz serca. Określone jest ono pierwszą liczba na wyświetlaczu ciśnieniomierza. Wynik wskazuje najwyższą wartość. Ciśnienie tętnicze rozkurczowe, czyli DBP - DIastolic Blood Pressure, jest to ciśnienie, które wywierane jest w trakcie rozkurczu serca. Określane jest ono drugą liczbą na wyświetlaczu ciśnieniomierza. Wynik wskazuje najniższą wartość. Zarówno ciśnienie skurczowe, jak również i ciśnienie rozkurczowe odgrywa niezwykle ważną rolę. Jest ono zależne między innymi od siły, z jaką serce pompuje krew z naczyń i od elastyczności ścian naczyń krwionośnych. 

 

Wiadomo, iż mierzenie ciśnienia ma bardzo duże znaczenie, bowiem dzięki temu parametrowi krew może zaopatrywać wszystkie komórki ciała w tlen, a więc w to, co jest najważniejsze. Jeśli jednak ciśnienie jest niskie, stan taki może doprowadzić do niedotlenienia organizmu, W przypadku zaś, gdy ciśnienie jest za wysokie, stan taki może spowodować uszkodzenie naczyń krwionośnych, ale również i występowanie różnego rodzaju powikłań.

 

pomiar cisnienia na ramieniu ze stetoskopem

 

Jakie są normy ciśnienia krwi?

 

Jednym z najważniejszych parametrów, na jaki należy zwrócić szczególną wagę jest ciśnienie tętnicze - normy. Prawidłowe ciśnienie krwi wynosi:

 

  • <120 i <80 mmHg i jest to ciśnienie optymalne
  • 120 - 129 i 80 - 84 mmHg i jest to ciśnienie prawidłowe
  • 130 - 139 i 85 - 89 mmHg i jest to ciśnienie prawidłowe wysokie

 

Wszelkie wartości, które nie znajdują się w powyższych normach, świadczą o nieprawidłowościach. Wykorzystując więc ciśnieniomierze, jakie dostępne są na rynku, bez problemu można wykonać pomiar, a następnie porównać go z tym, ile wynosi ciśnienie tętnicze norma. A jak wygląda ciśnienie u dziecka? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, w jakim jest ono wieku i tak:

 

  • 60 - 95/30 - 60 mmHg u noworodków
  • 90/60 mmHg u niemowląt
  • 95/60 mmHg u małych dzieci
  • 100/60 mmHg u dzieci w wieku szkolnym
  • 110/70 mmHg u młodzieży

 

Przy sprawdzaniu ciśnienia tętniczego krwi, istotne znaczenie mają jednak nie tyle co wartości, które są uśrednione, ale normy, które zależne są od siatek centylowych, dopasowanych do wieku i wzrostu dziecka. 

 

Jak mierzyć ciśnienie?

 

Tak naprawdę pomiar ciśnienia jest niezwykle istotny w przypadku podstawowych parametrów życiowych i warto go kontrolować, by w razie nieprawidłowości, móc zareagować. Poprzez ciśnieniomierz, a więc niezwykle proste w obsłudze urządzenie, wszystko jest niezwykle łatwe i szybkie w swoim działaniu. Jak mierzyć ciśnienie? Podstawą jest to, aby tuż przed dokonaniem pomiaru usiąść, zrelaksować się i uspokoić. Nie powinno się robić go tuż po aktywności fizycznej, nawet w formie spaceru. Dopiero po chwili odpoczynku, można wykonać pomiar ciśnienia. Istotne jest to, aby ramię nie było zaciśnięte poprzez ubranie, bowiem może to dać niewiarygodny wynik. Na ramię należy nałożyć rękaw do ciśnieniomierza, który to powinien odpowiednio przylegać do skóry. Doskonale sprawdzi się w tym działaniu ciśnieniomierz Omron, dlatego też jak najbardziej warto na niego postawić. Jakie ciśnienie jest niebezpieczne? Pomiary ciśnienia, które wynoszą powyżej 140/90 mmHg świadczą o wysokim ciśnieniu. Jeśli te wartości utrzymują się przez dłuższy czas, mówimy tutaj o nadciśnieniu tętniczym. Poprzez ciśnieniomierze Omron, można dokonywać regularnie pomiarów ciśnienia, mając ten parametr stale pod kontrolą. 

 

Czym jest nadciśnienie tętnicze krwi?

 

Największym problemem związanym z nadciśnieniem, są zbyt duże jego wartości. Co to jest nadciśnienie? Jest to schorzenie układu krążenia, które objawia się okresowym lub stałym podwyższonym ciśnieniem skurczowym i/lub rozkurczowym krwi. W wyniku takiego działania, może dojść do uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych, co wpłynąć może znacząco zarówno na zdrowie, jak również i w konsekwencji na życie osoby chorej. Nadciśnienie możemy podzielić na kilka rodzajów:

 

  • nadciśnienie tętnicze 1 stopnia ; 140/159 i/lub 90/00 mmHg
  • nadciśnienie tętnicze 2 stopnia - 160 - 179 i/lub 100-109 mmHg
  • nadciśnienie tętnicze 3 stopnia - >180 i/lub >110 mmHg
  • izolowane nadciśnienie tętnicze skurczowe - >140 i <90 mmHg

 

W większości przypadków nadciśnienie tętnicze jest związane z niezdrowym stylem życia, a więc nieodpowiednią dietą, brakiem aktywności fizycznej, niewystarczającą ilością snu, a do tego stresem i zbyt intensywnym życiem. Warto więc zmienić nieco codzienne funkcjonowanie, a wtedy z całą pewnością wszystko wróci do normy.

 

A jakie są objawy wysokiego ciśnienia? Nie ma niestety typowych badań, które sugerowałyby, że osoba chora zmaga się z nadciśnieniem. W związku z tym niestety bardzo często, z racji niewykonywania kontrolnych badań, problem zostaje wykryty stosunkowo późno. Objawy nadciśnienia pojawiają się w większości przypadków dopiero wtedy, gdy te wartości są bardzo wysokie. Do tych najczęściej występujących, zaliczyć można bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, a także potliwość, bezsenność czy uczucia gorąca. Może również być zauważona obniżona sprawność, zarówno psychiczna, jak również i fizyczna. Wszelkie więc objawy nadciśnienia tętniczego, należy jak najszybciej omówić z lekarzem. Jeśli diagnoza nie zostanie stosunkowo szybko postawiona, wysokie ciśnienie będzie powodowało w organizmie nieodwracalne zmiany, włącznie z uszkodzeniem narządów wewnętrznych. Nie ma więc wątpliwości, iż pomiar ciśnienia odgrywa niezwykle istotną rolę. I bez względu na to, czy pojawia się wysokie ciśnienie rozkurczowe, skurczowe czy obydwa, w żadnym wypadku nie można tego bagatelizować. 

 

Bez wątpienia ciśnienie odgrywa niezwykle ważną rolę. Oczywiście można zobaczyć zależność, która widoczna jest na płaszczyźnie pogoda a ciśnienie, stres a ciśnienie czy też niewyspanie i zmęczenie a ciśnienie. I o ile poprzez leki na nadciśnienie bez recepty można częściowo problem rozwiązać, to na pewno kluczowe znaczenie ma zmiana stylu życia, regularny pomiar ciśnienia, a do tego szybka diagnoza i skutecznie wprowadzone leczenie. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny