ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Z wysokim ciśnieniem zmaga się szerokie grono współczesnego społeczeństwa, jest to następstwo zarówno chorób układu sercowo-naczyniowego, jak również czynników zewnętrznych, w tym stresu, aktywności fizycznej, temperatury otoczenia czy też adrenaliny. Wysokie ciśnienie jest niebezpieczne dla naszego zdrowia i może skutkować poważnymi powikłaniami ze strony serca i układu krążenia. Warto więc wiedzieć, jak naturalnie obniżyć ciśnienie, korzystając z ogólnodostępnych metod. 

Produkty na obniżenie ciśnienia krwi – owoce i warzywa 

Bardzo duże znaczenie dla ciśnienia krwi ma nasza dieta. Wiele osób zastanawia się, jakie produkty pomagają na obniżenie ciśnienia krwi i które warto wdrożyć do swojego codziennego jadłospisu. Bardzo dużą grupą takich produktów są warzywa i owoce. W przypadku nieznacznie podwyższonego ciśnienia można sięgnąć po rodzynki. Wykazują one zdolność do jego obniżania, zarówno wartości skurczowej, jak również rozkurczowej. Można je traktować jako przekąskę lub dodawać do owsianki, ciasta czy zdrowych deserów. Są ponadto źródłem cennego dla organizmu człowieka błonnika i potasu. Niższe ciśnienie obserwuje się u osób, które stosują dietę bogatą w azotany. Wśród nich jest dorodny burak. Ma on pozytywny wpływ na naturalne obniżenie ciśnienia krwi. Można go spożywać w formie soków, smoothie i koktajli, jak również dodawać do sałatek i dań głównych, również jako dodatek do obiadu. Burak wykazuje zdolność do podwyższania poziomu tlenku azotu we krwi, co przekłada się na rozszerzanie naczyń krwionośnych, a więc w efekcie do obniżenia ciśnienia tętniczego. 

Zastanawiając się, jak obniżyć wysokie ciśnienie domowymi sposobami, można też urozmaicić sobie dietę, szczególnie latem, owocami jagodowymi. Jak wynika z jednego z badań, jedząc 100 g owoców jagodowych dziennie, możemy obniżyć ciśnienie krwi nawet o 7,3 mmHg. 

Nie tylko owoce i warzywa są produktami na obniżenie ciśnienia krwi. Podobne działanie wykazują m.in. gorzka czekolada, siemię lniane i jajka. Jeżeli więc zmagasz się z wysokim ciśnieniem, te produkty powinny znaleźć się w Twojej diecie. 

Jak naturalnie obniżyć ciśnienie krwi ziołami i naparami? 

Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia kojarzymy też z ziołami i naparami, które mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie w wielu aspektach. Na krążenie bardzo dobrze działa herbatka z głogu. Jest to roślina o właściwościach rozkurczowych, ale też uspokajających i moczopędnych. Głóg jest ponadto składnikiem wielu środków na problemy z krążeniem. Jeżeli dodatkowo jesteś osobą nadpobudliwą, słabo odporną na stres i szybko się denerwującą, co sprawia, że wzrasta Twoje ciśnienie tętnicze, to sięgnij po szyszki chmielu. Są polecane wszystkim osobom nerwowym i potrzebującym uspokajającego wsparcia. Wśród produktów na obniżenie ciśnienia krwi jest też ruta. Jej działanie skoncentrowane jest na poprawie elastyczności naczyń krwionośnych. Działa ponadto rozkurczowo i uspokajająco. Dobrze sprawdzi się także napar z jemioły, który jest stosowany m.in. w produktach leczniczych na nadciśnienie tętnicze i zaburzenia rytmu serca. 

pomiar cisnieniomierzem zegarowym na ramieniu pacjenta

Obniżenie ciśnienia krwi aktywnością fizyczną 

Prawdą jest, że po wysiłku fizycznym, mamy podwyższone ciśnienie. Zatem jak naturalnie obniżyć ciśnienie, będąc aktywnym? Organizm lepiej funkcjonuje, gdy jest dotleniony. Z tego powodu zaleca się codziennie przynajmniej 30-minutowy spacer. Serce dzięki temu będzie sprawniej pompować krew, co przekłada się na skuteczniejsze dotlenienie komórek ciała. Podczas spaceru oddychaj głęboko i kontroluj swój oddech. To pozwoli Ci się odstresować i uspokoić. W tym przypadku ważna jest regularność. Możesz dowolnie zmieniać aktywność   i urozmaicać sobie treningi. Jeżeli Twój stan zdrowia na to pozwala, biegaj, pływaj i przekonaj się do wycieczek rowerowych. Świetną aktywnością, angażującą całe ciało jest nordic walking, który mogą uprawiać także seniorzy.  

Alkohol i papierosy, a ciśnienie tętnicze 

Palenie tytoniu wyraźnie zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Osoby palące znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Rzucenie palenia jest dla nich jedną z najskuteczniejszych metod naturalnego obniżenia ciśnienia krwi. Problem jest większy, kiedy dodatkowo unikamy sportu i aktywności oraz nie zwracamy uwagi na dietę i produkty, które trafiają na nasz talerz. Jeżeli zmagasz się z nadciśnieniem, Twoim pierwszym nowym nawykiem niech będzie rzucenie palenia. 

A czy alkohol również utrudnia utrzymanie prawidłowego poziomu ciśnienia krwi? Jak wynika z badań przeprowadzonych w jednym z bostońskich szpitali, umiarkowane ilości alkoholu mogą nawet obniżyć ciśnienie i okazać się skuteczniejszą metodą, niż całkowita rezygnacja z picia alkoholu. Trzeba jednak wiedzieć, że badanie uwzględniało małe ilości alkoholu, a także należy mieć świadomość, że alkohol szkodzi naszemu zdrowiu i nie jest dobrą praktyką picie go zbyt często.  

Co jeszcze pomaga na zbicie ciśnienia? Może muzyka?  

To jedna z najbardziej zaskakujących metod naturalnego obniżenia ciśnienia krwi. Włoscy naukowcy z Uniwersytetu we Florencji przeprowadzili badanie, w którym udział wzięło 48 pacjentów z nieznacznie podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Byli oni w wieku od 45 do 70 lat. Zostali podzieleni na dwie grupy, z czego pierwsza codziennie przez 30 minut słuchała różnych gatunków muzyki – klasycznej, hinduskiej i celtyckiej. Dodatkowo przy muzyce wykonywali proste ćwiczenia oddechowe. Druga grupa nie miała w tym czasie styczności z muzyką. Wyniki wykazały, że grupa słuchająca regularnie muzyki mogła pochwalić się niższym ciśnieniem krwi, niż było to przed badaniem. Co więcej, jest to bardzo przyjemny sposób spędzania czasu wolnego, bardzo dobrze odpręża i relaksuje. 

 

Wiedząc, co pomaga na zbicie ciśnienia, możemy w naturalny sposób regulować poziom ciśnienia tętniczego oraz wspomagać leczenie, które zalecił lekarz. W tym celu bardzo dobrze sprawdza się dieta bogata w buraki, rodzynki, jajka, zioła i napary roślinne, a także regularna aktywność fizyczna i relaksacyjna muzyka. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny