ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Systematyczne pomiary ciśnienia w domu (lub w aptece) to konieczność dla chorych z problemami kardiologicznymi. Ale na nic sumienne mierzenie ciśnienia, jeśli sam pomiar będzie źle przeprowadzony. Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie w domu lub w aptece? Oto kilka wskazówek.

Zadbaj o miejsce i czas pomiaru ciśnienia

Zanim sięgniesz po aparat, usiądź na pięć minut, nawet, jeśli nie czujesz się zmęczony. Żeby pomiar był rzetelny, trzeba zadbać o swój komfort: temperatura w pomieszczeniu nie może być ani za wysoka ani za niska, nie może być w nim głośno. Krzesło, na którym siedzisz, stół, o który się opierasz, muszą być wygodne. Nie powinno rozmawiać się przed i w trakcie pomiaru – to bardzo ważne, zadbaj więc o to, żeby nikt ci nie przeszkadzał.

Mierz ciśnienie zawsze o podobnej porze i tak często, jak zalecił to lekarz.

 

Właściwa pozycja podczas pomiaru ciśnienia

Wbrew pozorom to, jaką pozycję przyjmiesz podczas pomiaru ma ogromne znaczenie. Jak więc prawidłowo usiąść, żeby pomiar ciśnienia był prawidłowy? Oto zalecenia:

Uwaga! Konieczny drugi pomiar. Po wykonaniu jednego pomiaru odczekaj co najmniej minutę i zmierz ciśnienie po raz kolejny. Takie są zalecenia kardiologów.

starszy mezczyzna wykonujacy prawidlowy pomiar cisnienia cisnieniomierzem

Gdzie zapisywać wyniki pomiaru ciśnienia?

 Zaprzyjaźnij się z dzienniczkiem do pomiaru ciśnienia. Możesz zapytać o niego w aptece lub u lekarza. Ważne jest, żeby zapisywać dane systematycznie i żeby zabrać go na wizytę u lekarza.

Zamiast dzienniczków czy notesów możesz wybrać aplikację na telefon i tam zamieszczać pomiary. To wygodne rozwiązanie, bo nie trzeba dodatkowych akcesoriów – telefon niemal zawsze mamy przy sobie, łatwo go użyć i trudno zapomnieć wybierając się do lekarza.

Co zapisać? Datę, godzinę i wyniki pierwszego i drugiego pomiaru.

 

Jaki ciśnieniomierz wybrać?

 Do wyboru są trzy podstawowe typy ciśnieniomierzy:

Najpopularniejsze do domowego użytku są proste w obsłudze ciśnieniomierze automatyczne. Kupując ciśnieniomierz, trzeba zadbać o odpowiednią wielkość rękawa, ponieważ ma to ogromne znaczenie dla jakości wyniku. Mankiet nie może być ani za duży, ani za ciasny. Dostępne są mankiety o różnych średnicach, od dużych, dla osób otyłych czy np. kulturystów po dziecięce, można więc dobrać odpowiedni. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Ciśnieniomierz, jak każde urządzenie, wymaga serwisu i przeglądów – trzeba robić je regularnie.

 

Samodzielny pomiar ciśnienia jest bezcennym źródłem informacji o tym, czy leki działają, czy nie ma niepokojących skoków czy zmian ciśnienia. Systematyczne pomiary muszą stać się nawykiem każdego chorego na nadciśnienie tętnicze i inne choroby układu krążenia czy metaboliczne. Także osoby zdrowe powinny systematycznie, kilka razy w roku mierzyć ciśnienie. Warto robić to prawidłowo i przy pomocy dobrego, certyfikowanego sprzętu. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny