ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Jak wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej aż 50-70% Polaków reaguje na zmiany atmosferyczne. Są oni wyjątkowo wrażliwi na bodźce pogodowe, które negatywnie wpływają nie tylko na ich samopoczucie, ale też zdrowie. Istnieje duża zależność pomiędzy niskim ciśnieniem atmosferycznym a samopoczuciem człowieka, jednak również wysokie ciśnienie może uprzykrzyć życie niektórym osobom.

Wielu ludzi uważa się za meteopatów 

Wszyscy jesteśmy w mniejszym lub większym stopniu podatni na zmiany środowiskowe i pogodowe. Niektórzy odczuwają je bardziej, inni mniej, organizm może, jednak nie musi wysyłać sygnały, że nie najlepiej czuje się w takich warunkach. Taką reakcję organizmu na nagłe zmiany pogody nazywamy meteopatią. Większość Polaków deklaruje, że w czasie zmian pogodowych nie czują się najlepiej, uważając się tym samym za meteopatów. Wśród uciążliwych objawów w takich przypadkach są m.in. bóle głowy, senność, ogólne osłabienie organizmu, trudności z koncentracją oraz bóle mięśni i stawów. Szczególnie dużą zależność dostrzegamy pomiędzy ciśnieniem a samopoczuciem. To właśnie ten czynnik jest najczęściej wymieniany przez meteopatów jako ten, o najsilniejszym działaniu i wpływie na ich organizm. 

Grupą szczególnie narażoną na nadwrażliwość pogodową są seniorzy, którzy silniej odczuwają wszelkie dolegliwości i zmiany w organizmie. Większą zależność pomiędzy ciśnieniem atmosferycznym a samopoczuciem człowieka obserwujemy też u kobiet, co warunkuje wrażliwy układ hormonalny. Nie bez znaczenia są też stany, towarzyszące nam na co dzień. Zmiany pogodowe będą bardziej odczuwały osoby zestresowane, przemęczone, a także żyjące w dużym mieście i prowadzące bardzo intensywny tryb życia.  

Ciśnienie atmosferyczne a samopoczucie człowieka 

Zmiany pogody są sygnalizowane m.in. przez podwyższenie lub obniżenie się ciśnienia atmosferycznego. Nagłe zmiany powyżej 8 hPa na dobę są szczególnie odczuwalne przez osoby wrażliwe na  wahania pogodowe, mogą być one nawet niebezpieczne dla ich zdrowia. Jak wynika ze statystyk, w takich dniach dochodzi do większej ilości zawałów serca, a także notowanych jest więcej przypadków migotania przedsionków. Ciśnienie atmosferyczne warunkuje samopoczucie człowieka, przez co przyczynia się też do pogorszenia jego nastroju. W małżeństwach pojawia się więcej kłótni, a dzieci są bardziej rozkojarzone oraz negatywnie zmienia się ich zachowanie. Z obserwacji wynika też, że zmiany ciśnienia atmosferycznego przyczyniają się do zwiększonej ilości samobójstw.  

Niskie ciśnienie atmosferyczne a samopoczucie 

Niskie ciśnienie ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Kiedy się obniża, zmniejsza się również ilość tlenu w powietrzu. To powoduje, że mamy do niego ograniczony dostęp i w organizmie pojawia się deficyt. Tlen powinien łatwo przenikać z pęcherzyków płucnych do krwi , w takich okolicznościach jego transport jest ograniczony. Ilość tlenu w powietrzu warunkuje nasz oddech, jeżeli jest go mniej, to nasz oddech jest głębszy. W ten sposób organizm próbuje uzupełnić niedobory. To wymusza na sercu intensywniejszą pracę, ponieważ jest ono narażone na zdecydowanie większe obciążenie, niż w normalnych warunkach. Na niskie ciśnienie powinny uważać szczególnie osoby, zmagające się z problemami krążeniowo-sercowymi. Niskie ciśnienie ma ponadto szczególne znaczenie dla samopoczucia mężczyzn. Organizm produkuje mniejszą ilość testosteronu, co przekłada się też na mniejszą ilość spermy. Dla panów może być to powód do irytacji, a także pogorszenia nastroju. 

anemometr na niebieskim tle

Wysokie ciśnienie atmosferyczne. Jak reaguje organizm? 

Wysokie ciśnienie atmosferyczne również negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. W tym czasie dochodzi do zwiększonego ciśnienia tętniczego krwi, a także jej krzepliwości. To powoduje zarówno bóle głowy, jak również problemy z układem krążenia. Meteopaci czują się wtedy rozdrażnieni, senni i bardziej zmęczeni. Wysokiemu ciśnieniu atmosferycznemu towarzyszą też inne warunki pogodowe, które potęgują nieprzyjemne dolegliwości. Latem przy wysokim ciśnieniu dni są upalne, z kolei zimą mroźne, jednak bez opadów. Osoby wrażliwe na takie wahania mogą być rozkojarzone i mieć kłopoty z koncentracją. 

Reakcja organizmu na zmiany pogodowe 

Ciśnienie atmosferyczne warunkuje też wpływ na zdrowie człowieka i odczuwanie dolegliwości związanych z konkretnymi chorobami. Przy nagłych zmianach warunków atmosferycznych osoby cierpiące  na choroby układu oddechowego i układu krążenia mogą dostrzec nasilenie się objawów. Meteopaci z kolei w bardzo różny sposób reagują na wzrost i obniżenie się ciśnienia atmosferycznego. Zdecydowana większość z nich skarży się na osłabienie organizmu oraz senność. Samopoczucie się pogarsza, co ma też wpływ na ich efektywność i wydajność. Takie osoby mogą wykazywać niechęć do czynności, które wcześniej sprawiały im przyjemność, takich jak aktywność fizyczna, spacery czy spotkanie z przyjaciółmi. W pracy dostrzegać mogą zaburzenia koncentracji, trudniej jest się im skupić na wyznaczonych zadaniach. Często występują ponadto bóle mięśni, stawów i kości oraz wahania nastroju. 

kobieta spiaca w lozku

Skuteczne sposoby na zmiany pogody 

Przede wszystkim ważne są pozytywne nastawienie oraz świadomość, że to ciśnienie atmosferyczne wpływa negatywnie na nasze samopoczucie i nie mamy na to wpływu. Warto jest wtedy podjąć wyzwanie i pomimo braku chęci na trening czy motywacji do wstania z łóżka, pójść pobiegać czy  zmusić się do spaceru. Aktywność fizyczna i świeże powietrze pozytywnie wpływają na nasz nastrój, poprawiając nasze samopoczucie. 

Aby uniknąć wpływu ciśnienia na nasze samopoczucie, powinno się jeść produkty bogate w witaminę B, żelazo i magnez. Mają one znaczący wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, co przekłada się na nasz stan i zdrowie psychiczne. Wspierają one pracę układu immunologicznego i mózgu. Ponadto ułatwiają utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. W tym czasie warto ponadto zadbać o dłuższy i efektywniejszy sen, więcej odpoczywać, unikać stresujących sytuacji i sprawiać sobie więcej przyjemności. 

Pogoda potrafi nie tylko pokrzyżować nam plany, ale też zepsuć dobry humor. Ponadto zmiany ciśnienia atmosferycznego mogą niekorzystnie wpływać na stan naszego zdrowia. Warto więc obserwować zmiany pogodowe, aby móc odpowiednio wcześnie się do nich przygotować i na nie zareagować. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny