ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Nadciśnienie występuje u co trzeciego Polaka, z czego połowa jest nieświadoma swojej choroby. Pomiary powinno się wykonywać regularnie, o czym należy szczególnie  pamiętać w starszym wieku, kiedy ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego jest podwyższone. Szczególnie niebezpieczne jest ciśnienie 180 na 120, a nawet wyższe, które jest najwyższym stopniem zaawansowania problemu.

Czym jest nadciśnienie tętnicze? 

Ciśnieniem tętniczym określamy siłę, z jaką krew oddziałuje na naczynia i jest to ściśle powiązane z pracą serca. Kiedy serce się kurczy i wtłacza krew do naczyń, ciśnienie jest wyższe, przy rozkurczu jest ono niższe. Ciśnienie tętnicze regulowane jest przez cały czas przez nasz organizm, w czym uczestniczą m.in. nerki i układ neurohormonalny. O prawidłowości ciśnienia tętniczego decyduje w znacznym stopniu ośrodkowy układ nerwowy. Można to dostrzec w zmianach, jakie zachodzą w wartościach ciśnienia w trakcie spoczynku, stresu czy wysiłku fizycznego. O nadciśnieniu tętniczym możemy mówić, kiedy wysokość ciśnienia skurczowego wynosi powyżej 140 mmHg i/lub ciśnienia rozkurczowego powyżej 90 mmHg. Przykładem jest ciśnienie 180 na 100, ale również ciśnienie 180 na 80, czyli z podwyższoną tylko jedną wartością. 

Mierzenie ciśnienia ciśnieniomierzem elektronicznym przez starszą osobę

Ciśnienie 180 na 110 to nadciśnienie III stopnia 

Optymalne ciśnienie krwi to ok. 120/80 mmHg. Zaliczamy do niego też wartości, które dla ciśnienia skurczowego wynoszą 120-129 mmHg, a rozkurczowego 80-84 mmHg. Prawidłowym, jednak już wysokim jest ciśnienie skurczowe 130-139 mmHg i rozkurczowe 85-89 mmHg. Przy wyższych wartościach występuje już nadciśnienie tętnicze, które dzielimy na trzy poziomy zaawansowania. Nadciśnienie I stopnia  to takie, którego ciśnienie skurczowe wynosi 140-159 mmHg, a rozkurczowe 90-99 mmHg. Przy II stopniu będziemy mieć do czynienia z ciśnieniem skurczowym 160-179 mmHg i rozkurczowym 100-109 mmHg. Najpoważniejsze będzie ciśnienie 180 na 110 i wyższe. W takim przypadku zaleca się natychmiastowe wezwanie pogotowia, szczególnie jeżeli towarzyszącymi objawami są ból w klatce piersiowej, duszności i problemy z oddychaniem, a także drgawki.

 

Jakie są przyczyny wysokiego ciśnienia krwi 180 na 120? 

Ciśnienie krwi 180 na 120 jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia, dlatego powinno się je skonsultować z lekarzem. Czasami dochodzi do niego stopniowo. Początkowo ciśnienie wzrasta do nieco niższych wartości, nie wysyłając tym samym żadnych niepokojących sygnałów. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie kontrolować ciśnienie krwi, mierząc je domowym ciśnieniomierzem

Wyróżnić możemy nadciśnienie pierwotne, pojawiające się bez żadnej konkretnej przyczyny. Istnieją podejrzenia, że na taki stan pacjenta wpływ mają czynniki środowiskowe i genetyczne. Dochodzi do zaburzeń mechanizmów, uczestniczących w regulacji ciśnienia tętniczego. Jeżeli występują inne dolegliwości, zwiększające ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, wtedy mamy do czynienia z nadciśnieniem wtórnym. Do takiego stanu przyczyniają się m.in. choroby nerek i tętnic nerkowych, zespół Conna i Cushinga oraz zwężenie aorty. Ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia 180 na 110 zwiększają otyłość i nadwaga, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, spożywanie dużej ilości alkoholu, tłuszczów zwierzęcych i soli. Wszystko, co musisz wiedzieć o ciśnieniu krwi - czytaj tutaj

 

Co oznacza podwyższone tylko ciśnienie skurczowe? 

Czasami obserwujemy podwyższone tylko ciśnienie skurczowe, czyli „górne”. Przykładem jest ciśnienie 180 na 80, gdzie pierwsze jest za wysokie, a drugie mieści się w normie. Takie zjawisko możemy obserwować często u osób w podeszłym wieku. Świadczy to o izolowanym skurczowym nadciśnieniu tętniczym. Nie należy lekceważyć takiego stanu, ponieważ jest on równie niebezpieczny jak podwyższone ciśnienie obu wartości. W takim przypadku również podejmowane jest leczenie, polegające na przyjmowaniu leków oraz zmianie codziennych nawyków. 

Diagnostyka i leczenie nadciśnienia. Pomiar ciśnienia w w domu.

Diagnostyka i leczenie nadciśnienia 

W rozpoznaniu nadciśnienia wykorzystuje się przede wszystkim pomiary ciśnienia, które muszą być wykonywane regularnie, tylko wtedy wyniki i diagnoza będą wiarygodne. Lekarz powinien również uwzględnić wszelkie czynniki, które mogą negatywnie wpływać na wynik badania. Zaliczamy do nich palenie papierosów czy nadmierny stres. Oprócz tego, że pomiar zostaje wykonany w gabinecie, pacjent powinien regularnie mierzyć ciśnienie w domu i zapisywać wyniki. U pacjentów z rozpoznanym nadciśnieniem wykonuje się ponadto badanie echokardiograficzne serca, dzięki czemu można precyzyjnie określić stan serca. Lekarz zleca ponadto badania laboratoryjne. 

Co robić przy ciśnieniu 180/120? Jeżeli wystąpiło ono pierwszy raz, zaleca się powtórne wykonanie pomiary po upływie ok. 15 minut. W tym czasie należy się wyciszyć i uspokoić, opanować nerwy i towarzyszący stres. Odpoczywamy w pozycji siedzącej. Jeżeli kolejny wynik jest już niższy, dla pewności, że ciśnienie się obniża, wykonujemy badanie po kolejnych 15 minutach. Jeżeli pozostaje ciśnienie 180 na 120 i jednocześnie odczuwamy ból w klatce piersiowej oraz duszności, to koniecznie należy wezwać pogotowie

W trakcie leczenia nadciśnienia tętniczego pacjent pozostaje pod stałą kontrolą lekarza. Przy zaawansowanym stadium choroby, a więc m.in. ciśnieniu krwi 180 na 120 stosuje się leczenie farmakologiczne. Pacjent przyjmuje zapisane przez lekarza leki, które mają na celu obniżenie wysokiego ciśnienia. Ważna jest też zmiana codziennych nawyków i stylu życia. Wskazane są ruch i czas spędzany na świeżym powietrzu. Pacjent powinien zrezygnować z używek, jeżeli dotychczas z nich korzystał, a osoby otyłe wdrożyć dietę, umożliwiającą pozbycie się nadmiernych kilogramów. Należy zminimalizować czynniki, zwiększające ryzyko nadciśnienia tętniczego

Ciśnienie krwi 180 na 120 stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, dlatego nie należy go bagatelizować. Długo utrzymujące się nadciśnienie tętnicze wymaga konsultacji z lekarzem, a III stopień nadciśnienia z towarzyszącym bólem w klatce piersiowej i dusznościami, natychmiastowej interwencji specjalisty. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny