ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Jak działa test ciążowy?

Przeprowadzenie testu ciążowego to dla wielu kobiet nie lada wyzwanie, które wiąże się z silnymi emocjami i uzasadnionym niepokojem. Wiedza o jego właściwym przeprowadzeniu – w tym czasie, w którym przyniesie on wiarygodne wyniki, pozwala podejść do tematu z opanowaniem, dzięki któremu można będzie wykluczyć ewentualną pomyłkę. Jak działa test ciążowy? Jak i kiedy go wykonać? Kiedy możliwe jest uzyskanie wyniku fałszywie pozytywnego?

 

Mechanizm działania testu ciążowego

Testy ciążowe pozwalają uzyskać wynik z dokładnością nawet 99%. Są niedrogie i dostępne, przez co pozwalają szybko i skutecznie zdiagnozować ciąże w domowym zaciszu już na jej wczesnym etapie. Oferowane na rynku opcje to warianty płytkowe, strumieniowe i paskowe.

Najczulsze testy pozwalają uzyskać wiarygodny wynik w zaledwie 7 dni po zapłodnieniu. Bez względu jednak na wybór metody do użytku domowego czy laboratoryjnego, testy ciążowe opierają się na oznaczeniu hormonu gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG). Jest to hormon produkowany i wydzielany przez zarodek już na wczesnych etapach rozwoju, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w śluzówce macicy. Z czasem hormon ten wydziela łożysko. Jego zadaniem jest pobudzanie ciałka żółtego do produkcji progesteronu – kobiecego hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży. Jego obecność można odkryć w moczu ciężarnej kobiety już w 7-8 dniu po zapłodnieniu, dlatego też testy ciążowe wykonywane w domu, opierają się właśnie na oznaczeniu beta HCG w próbce moczu.

 

Test ciążowy krok po kroku

W zależności od wyboru testu ciążowego, jego wykonanie może być nieco odmienne. Płytkowy test ciążowy wymaga naniesienia z pomocą pipetki próbki moczu na pole testowe (trzeba oddać próbkę moczu do pojemniczka i pobrać ją pipetką). W teście tym już po kilku minutach można odczytać wynik. W przypadku strumieniowych testów, należy końcówkę testu zanurzyć należy pod strumieniem moczu przez kilka sekund, z kolei w paskowym wariancie pasek testowy należy zanurzyć w naczyniu z moczem, aby uzyskać informację o ciąży lub jej braku.

Odczyt wyniku zależy od instrukcji podanych przez producenta na opakowaniu wybranego testu ciążowego. Należy kierować się poleceniami i odczekać określony czas. Najczęściej na testach ciążowych znajdziemy dwa pola – kontrolne i diagnostyczne. Jeżeli w polu kontrolnym nie pojawi się kreska, oznacza to, iż należy test wykonać ponownie (korzystając z nowego zestawu), gdyż został on wykonany nieprawidłowo. W przypadku pojawienia się kreski wyłącznie w polu kontrolnym, wynik jest negatywny – brak ciąży, jeżeli zobaczymy na teście dwie kreseczki – mamy wynik pozytywny, czyli ciążę. Odcień i intensywność zabarwienia drugiej kreski nie ma znaczenia, nawet blada i lekko widoczna oznacza wynik pozytywny. Podczas przeprowadzania testu warto zweryfikować jego termin ważności, a także oceniać wynik w określonym czasie – zbyt wczesna lub zbyt późna interpretacja może dać bowiem wynik fałszywie dodatni lub fałszywie ujemny.

kobieta trzyma test ciazowy 

Kiedy jest najlepszy czas na test ciążowy?

Aby wynik domowego testu ciążowego był wiarygodny nie należy się spieszyć. Zbyt szybko przeprowadzone testy mogą przynieść wynik fałszywie ujemny. Test ciążowy w warunkach domowych najlepiej wykonać po upływie 7 dni od potencjalnego momentu zapłodnienia. Pamiętać należy przy tym, iż moment zapłodnienia to nie chwila odbycia stosunku, dlatego warto dać sobie margines kilku dni. Najbardziej wiarygodnym momentem, który pozwoli uzyskać miarodajny wynik jest dzień spodziewanej miesiączki. W tym wypadku najlepszą porą na wykonania testu jest ranek – poranny mocz ma najwyższe stężenie hormonu gonadotropiny kosmówkowej.

Warto pamiętać, że w zależności od czułości testu ciążowego wiarygodny wynik można uzyskać nawet po około 14 dniach od zapłodnienia, dlatego w razie niepewności, po uzyskaniu w pierwszym teście wyniku ujemnego, warto wykonać go ponownie za kilka dni.

 

Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego

Zdarzają się sytuacje, w których wynik testu ciążowego jest dodatni, gdy tak naprawdę nie doszło do zapłodnienia. Fałszywie dodatni wynik może mieć miejsce w kilku sytuacjach. Szczególnymi przypadkami takiego stanu rzeczy jest niedawne poronienie lub rozwój ciąży pozamacicznej. Bywają również sytuacje, w których wynik ten pojawia się gdy kobieta przyjmuje leki psychotropowe i przeciwpsychotyczne, silne środki przeciwbólowe, zastrzyki hormonalne, leki antyhistaminowe bądź preparaty wspierające płodność.

Nierzadko fałszywie pozytywny wynik testu ciążowego możemy odnotować gdy kobieta zmaga się z chorobami tarczycy bądź nerek, ma torbiele na jajnikach lub cierpi na chorobę nowotworowa. Organizm może tak również zareagować wchodząc w stan menopauzy.

test ciazowy rossmax

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny