ZAMKNIJ ZAMKNIJ

USG serca płodu wykonuje się w celu oceny anatomii serca i układu naczyniowego dziecka, które rozwija się w brzuchu matki. Pozwala on na wykrycie wad genetycznych, które występują u 1 na 100 noworodków. Są przypadki, kiedy konieczne jest przeprowadzenie operacji zaraz po narodzinach. Dzięki badaniu echo serca płodu możliwe jest wykrycie aż 90% wad wrodzonych dotyczących serca i naczyń wielkich. Jest to badanie nieinwazyjne i bezpieczne zarówno dla dziecka, jak też dla matki. Wykonywane jest w szczególnych przypadkach, jednak każda przyszła mama może się na nie zdecydować. Jak wygląda echo serca płodu i kiedy należy je przeprowadzić?


Co to jest echo serca płodu?

Echo serca płodu jest specjalistycznym badaniem obrazowym, które wykonuje się w technice badania USG. Badanie USG płodu towarzyszy przyszłej mamie przez cały okres trwania ciąży, jest przeprowadzane kilka razy w kolejno występujących po sobie trymestrach. Badanie serca płodu wykonuje kardiolog prenatalny, są do niego potrzebne zarówno specjalistyczna wiedza, jak również odpowiedni sprzęt. USG serca płodu służy ocenie jego budowy. W ten sposób sprawdzane są też tętno i przepływ krwi. Składową badania jest Doppler, który umożliwia zdiagnozowanie ewentualnych wad rozwojowych związanych z sercem, zastawkami oraz przepływem krwi. Jeżeli wady zostaną rozpoznane jeszcze w łonie matki, to możliwe jest odpowiednio wcześniej rozpoczęcie leczenia, a także ustalenia planu, który ma zapobiec rozwojowi nieprawidłowości. Dlatego tak ważne jest, aby przyszli rodzice zdecydowali się na echo serca dziecka w ciąży.

 

Echo płodu pomaga w wykryciu wad genetycznych 

Kobieta, która dowiaduje się, że jest w ciąży, bardzo często zmienia swój styl życia. Jest świadoma, że to, co je i jakich aktywności się podejmuje, ma wpływ nie tylko na jej zdrowie, ale też zdrowie jej rozwijającego się dziecka. Nie na wszystko jednak przyszła mama ma wpływ i nie wszystkie zmiany, jakie zachodzą w płodzie są od niej zależne. 10% wad serca u dzieci to defekty genetyczne, jednak pozostałe 90% ma nieznane źródło, co znacznie utrudnia leczenie. Z tego powodu zaleca się wykonywanie echo serca dziecka w ciąży. Nieprawidłowy wynik badania musi zostać poddany szczegółowej analizie. Dzięki temu możliwe jest ustalenie planu leczenia, a także przeprowadzenie specjalistycznych badań, jak np. badania kariotypu. USG serca płodu pozwala wykryć m.in. wady serca i zastawek serca, a także zaburzenia rytmu serca u płodu. 

 

Na czym polega badanie echo serca płodu?

Zanim przyszła mama podda się badaniu, powinna wiedzieć, jak wygląda echo serca płodu, dzięki czemu będzie spokojniejsza o swojego maluszka. Jest to badanie bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne, nie wywołuje żadnych negatywnych skutków u matki i dziecka. Jest podobne do zwykłego badania USG, jakie jest regularnie przeprowadzane podczas wizyt u ginekologa w trakcie trwania całej ciąży. W większości przypadków USG serca płodu wykonywane jest przez powłoki brzuszne. Na brzuch lekarz nakłada specjalny żel, którego zadaniem jest zwiększenie przepływu ultradźwięków. Następnie przykłada do brzucha głowicę, przesuwając ją po nim, co pozwala na uzyskanie obrazu serca i klatki piersiowej dziecka. Nowoczesne urządzenia do USG posiadają również funkcję kolorowego obrazowania, dzięki czemu możliwe jest jeszcze dokładniejsze przyjrzenie się przepływowi krwi. 

 

Wskazania do badania echo serca płodu. Kiedy wykonywać echo serca płodu?  

Badanie echo serca płodu jest wykonywane w szczególnych przypadkach, które dotyczyć mogą zarówno matki, jak też dziecka. Najczęściej wskazaniem do badania jest ryzyko wystąpienia wad serca u maluszka. Lekarz może podejrzewać, że jego układ krążenia nie rozwija się i nie pracuje prawidłowo, a praca serca jest wyraźnie zaburzona. Badanie serca płodu zaleca się, jeżeli kobieta ukończyła 35. rok życia, choruje na cukrzycę ciążową lub zmaga się z chorobami tkanki łącznej. Należy się jemu poddać, jeżeli kobieta w ciąży spożywała alkohol, zażywa leki przeciwkonwulsyjne i doustne przeciwtrądzikowe. Wskazaniem są też wady serca występujące w rodzinie oraz choroby związane z układem sercowo-naczyniowym u wcześniej urodzonych dzieci. Do badania kwalifikuje się również kobieta, u której wcześniej dochodziło do samoistnego poronienia. Jest ponadto wykorzystywane w trakcie prowadzenia ciąży po zapłodnieniu in vitro. Nie należy też bagatelizować infekcji, które pojawiły się w I trymestrze, tj. opryszczka, różyczka, parwowiroza, cytomegalia czy toksoplazmoza. 

Echo serca płodu lekarz może zlecić również w przypadku, kiedy u dziecka wykrył przezierność karkową lub nieprawidłowy kariotyp. Wskazania do badania dotyczą ponadto wad genetycznych, obrzęku uogólnionego, nieprawidłowo rozwiniętego przewodu żyły oraz nieprawidłowości w wynikach badań serca. 

 

W którym tygodniu wykonać echo serca płodu? 

W którym tygodniu echo serca płodu powinno zostać wykonane, jeżeli zaleci je lekarz? Najczęściej jest ono wykonywane pomiędzy 19 a 24 tygodniem ciąży, kiedy struktury serca są już dobrze widoczne. Zdarzają się jednak przypadki, że USG serca płodu zaleca się wykonać zdecydowanie wcześniej, czyli po 11 tygodniu ciąży. Przeprowadza się je po wykryciu patologii u płodu podczas pierwszego badania USG. Może ona dotyczyć m.in. zaburzeń rytmu serca, nieprawidłowego jego położenia lub też zwiększonej przezierności karku. 

 

Ile trwa badanie echo serca płodu?

Badanie wykonywane jest przez specjalistę kardiologa i trwa od 20 do 60 minut, w zależności od używanego sprzętu, jak również niepokojących zmian, jakie lekarz dostrzega w trakcie jego trwania. Kobiecie w tym czasie nie towarzyszy żaden dyskomfort, a dziecko nie jest narażone na nieprzyjemne doświadczenia. 

Badanie serca płodu dla wielu rodziców jest szansą na wdrożenie odpowiedniego leczenia jeszcze nienarodzonego dziecka w celu zahamowania rozwoju wad czy też zmniejszenia ewentualnych powikłań. Ponadto jest to również okazja do oswojenia się z trudną sytuacją, a w niektórych przypadkach przywrócenie spokoju optymistyczną dla rodziców diagnozą. Nie każde badanie serca płodu musi oznaczać wadę u dziecka. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny