ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Zdiagnozowanie cukrzycy ciążowej nie jest miłą informacją dla przyszłej mamy. Wielka niewiadoma, natłok informacji, skutki cukrzycy ciążowej dla dziecka. Mimo że może być niebezpieczna dla mamy i dla rozwijającego się płodu, to najważniejsze są w tym wszystkim zdrowy rozsądek oraz bilansowana dieta. Co więc jeść? Czego unikać? Jak komponować posiłki?

 

10 istotnych informacji dla diety w ciąży cukrzycowej

W leczeniu cukrzycy w ciąży kluczowe znaczenie ma odpowiednia dieta i to właśnie na niej należy skupić się w pierwszej kolejności. Jeśli nie przynosi efektów, dopiero wtedy należy wdrożyć leczenie insuliną.

  • odpowiednia ilość kalorii

W diecie cukrzycowej nie chodzi o sposób na schudnięcie czy nabranie jak najmniejszej ilości kilogramów. Tutaj kluczowe znaczenie ma przede wszystkim odpowiednia ilość kalorii, adekwatna do zapotrzebowania energetycznego kobiety w ciąży. Do każdej z pań zmagającej się z cukrzycą ciążową, wyliczenia te będą inne, ze względu na inną wagę, wzrost czy aktywność fizyczną. Istotne znaczenie ma to, by nie jeść mniej, niż jest to potrzebne, gdyż znacząco sprzyja to rozwojowi tego schorzenia i negatywnym skutkom cukrzycy ciążowej, która może być problemem i dla mamy i dla rozwijającego się płodu.

  • 4 - 5 posiłków dziennie

Niezwykle ważna jest regularność posiłków. Nie powinno się jeść dużo, a rzadko, ale mniej, a często. Średnio kobieta w ciąży powinna zjadać około 4 - 5 posiłków dziennie, w odstępach po około 3 godziny między posiłkami. W ten sposób nie doprowadzi organizmu do głodu i jednocześnie nie spowoduje wzrostu stężenia glukozy we krwi.

  • większa ilość biała

Białko w diecie odgrywa bardzo ważną rolę, w czasie ciąży szczególną. Blisko 30% diety powinno stanowić właśnie białko, w postaci ryb i mięsa. Nie zaleca spożywania się więcej, niż 1,9g białka na każdy kilogram masy ciała.

  • unikanie cukrów prostych

Cukry proste w diecie każdego z nas wyrządzają więcej szkody, niż pożytku, dlatego też należy je jak najbardziej eliminować. Będąc w ciąży, na pewno dieta cukrzyków powinna zawierać jak najmniejsze, wręcz zerowe ilości tych właśnie składników. Stanowcze więc nie należy powiedzieć słodyczom, napojom gazowanym czy wszelkim produktom słodzonym. 

  • składniki bogatoresztkowe

Zaleca się stosowanie diety bogatoresztkowej. Co więc ją stanowi? Z pewnością wszystko to, co znajduje się w jarzynach, częściowo w owocach, a także w produktach zbożowych. Ich rolą jest hamowanie nadmiernego wchłaniania glukozy. 

  • zdrowe tłuszcze

Tłuszcze w każdej diecie odgrywają bardzo ważną rolę i na pewno ciąża cukrzycowa wymaga odpowiedniego ich przyjmowania. W diecie tłuszcze stanowić powinny około 20 - 30%. Warto więc tutaj postawić na orzechy, awokado czy na przykład na oliwę z oliwek. 

  • owoce w umiarkowanych ilościach

Choć w owocach jest mnóstwo witamin i każdy z nas uwielbia je na potęgę, to jednak mimo wszystko w ich składzie znajdują się duże ilości cukrów prostych, dlatego też kobiety zmagające się z cukrzycą w ciąży, muszą z nich w dużej mierze zrezygnować, ograniczając się jedynie do minimum. 

  • mniej pełnotłustych produktów mlecznych

Produkty te na pewno nie służą walce z cukrzycą w ciąży, dlatego też wszelkie pełnotłuste produkty mleczne, sery podpuszczkowe, śmietany, masła, margaryny należy jak najbardziej ograniczać, a najlepiej całkowicie eliminować. 

  • ograniczona ilość soli

Dzienna dawka soli nie powinna być większa, niż 6 gramów na dzień. Zatrzymuje ona wodę w organizmie i działa negatywnie na organizm człowieka, na wielu płaszczyznach. Należy pamiętać, że sól jest nie tylko w czystym produkcie, ale zawarta jest ona w mięsie, w wędlinach, w sosach czy gotowych daniach.

  • odpowiednie zamienniki

I oczywiście istotne znaczenie mają zamienniki. To, co jest zakazane, można zamieniać produktami, jakie w diecie mogą się znaleźć. Będzie to na przykład: pełnoziarniste pieczywo, chude produkty mleczne, chude mięso, drób, chude wędliny, oleje roślinne i warzywa.

 iStock 502789332

Insulinoterapia w ciąży - czy jest to bezpieczne?

Jeżeli zastosowana, odpowiednio ułożona przez specjalistów dieta nie przynosi pożądanych efektów, wówczas niezbędne jest zastosowanie insulinoterapii. Kiedy jest to wskazane? Gdy mimo stosowania diety, poziom cukru z cukrzycą ciążową rano przekracza 90 mg%, a po posiłkach 120 mg/%. Należy zdać sobie tutaj sprawę z jednego - insulina jest całkowicie bezpieczna i nieszkodliwa dla płodu. Przez łożysko przenika zaledwie 1- 3%. Odpowiednie dawki nie zagrażają ani matce, ani też dziecku. W zależności od indywidualnych zapotrzebowań, zastrzyki z insuliną należy przyjmować od 4 do 7 razy dziennie. Preparat z wykorzystaniem tak zwanych penów wstrzykuje się w ramię, w uda lub w pośladki. Istotne znaczenie ma to, kiedy powinna być ona przyjmowana. U jednych zaleca się podawanie jej tylko na noc, u innych przed posiłkami. 

 

Aktywność fizyczna w ciąży

W czasie ciąży, szczególnie, gdy u kobiety zdiagnozowana jest cukrzyca ciążowa, bardzo istotne znaczenie ma aktywność fizyczna. Regularność w jej uprawianiu odgrywa bardzo ważną rolę, bowiem przyczynia się ona między innymi do spalania glukozy, zmniejszenia insulinoodporności tkanek, jak również i zwiększenia ich wrażliwości na insulinę. Może więc spacer, joga, pilates lub inne przyjemności? Grunt to zachować rozsądek, słuchać swojego ciała i stawiać na aktywne spędzanie czasu adekwatnie do swoich możliwości. 

 

Korzystanie z glukometru

Cukrzyca w ciąży wymaga obecności glukometru. Samokontrola glikemiczna odgrywa bardzo ważną rolę. Urządzenie takie pozwala wykonywać dokładne pomiary stężenia glukozy we krwi. Te należy wykonywać cztery razy dziennie - rano, przed śniadaniem, a następnie minimum godzinę przed spożywanym posiłkiem. Korzystanie z glukometru jest niezwykle proste. Igłą należy przekłuć palec, a następnie kroplę krwi umieścić na pasku pomiarowym. Wynik widoczny jest po kilku sekundach.

Wszelkie objawy cukrzycy ciążowej powinny być od razu konsultowane z lekarzem. W przypadku bowiem tego schorzenia, im szybciej rozpocznie się leczenie, tym mniejsze to wywoła konsekwencje. Na pewno częste wizyty u lekarza stanowią tutaj priorytet. Do około 34 tygodnia należy należy to robić średnio co dwa tygodnie, po 36 tygodniu ciąży, co tydzień. Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do poważnych dysfunkcji płodu, a nawet śmierci, dlatego też odpowiednie podejście do niej - odgrywa priorytetowe znaczenie.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny