ZAMKNIJ ZAMKNIJ

KTG jest jednym z badań wykonywanych u kobiet w ciąży. Jeszcze do niedawna, świadczone było jedynie w placówkach medycznych, dziś można takie badanie przeprowadzić także i w przestrzeni domowej. Choć KTG nie jest przeprowadzane tak często jak USG, to jednak w szczególnych przypadkach należy je wykonywać, nie tylko w czasie samego porodu. Czym jest KTG? Jak wygląda badanie? Jak działa aparat KTG? Tym tematem postaramy się zająć dogłębniej, starając się zebrać w jednej pigułce całą wiedzę na temat właśnie tej formy badania.

Czym jest KTG?

Skrót KTG odnosi się do badania określanego mianem kardiotokografii. Polega ono między innymi na monitorowaniu serca płodu, przy jednoczesnym zapisie czynności skurczowej mięśnia macicy, a więc na KTG składają się dwa badania: tokografia i kardiografia. Przy badaniu czynności skurczowej macicy, wykorzystać można czujnik zewnętrzny, który umieszcza się na brzuchu lub wewnętrznie za pomocą cewnika. Sama zaś rejestracja czynności serca płodu, wykorzystuje elektrokardiograf lub sondę ultrasonograficzną

 

Jak wygląda badanie KTG?

Badanie KTG trwa około 30 minut, w niektórych przypadkach do godziny, a w czasie porodu, gdy sytuacja jest nieklarowna, kobieta musi być podłączona pod KTG przez cały czas trwania porodu. W trakcie samego badania zaleca się, aby kobieta w ciąży leżała na lewym boku. Dlaczego? W takiej pozycji nie uciska ona żyły głównej. Kiedy takie badanie powinno być przeprowadzone? Jeśli pojawiają się przesłanki do jego wykonania, pierwsze KTG odbywa się w okolicach 25 tygodnia ciąży. Jeśli wskazań nie ma, w terminie planowanego porodu, a także w podczas samej już akcji porodowej. 

 

Jakie są wskazania do przeprowadzenia badania KTG?

Istnieją przesłanki do wykonania badania KTG wcześniej, niż w terminie zbliżonego porodu. O jakich więc sytuacjach jest mowa? Kiedy należy takie KTG wykonywać? Zaleca się przeprowadzenie takich badań przy różnego rodzaju dolegliwościach, jak również i chorobach, z jakimi przyszła mama się zmaga. Do najczęściej pojawiających się stanów zaliczyć można między innymi:

  • Bóle brzucha długo trwające lub powtarzające się
  • Krwawienie z pochwy
  • Nadciśnienie tętnicze ciążowe
  • Problemy z nerkami
  • Konflikt serologiczny
  • Uraz brzucha w czasie ciąży
  • Ciążą przenoszona 
  • Płód, u którego stwierdzono hipotrofię 

bialy stroj kobieta badanie ekg szpital

Badanie KTG  - co pozwala sprawdzić?

Wykonując badanie KTG można sprawdzić czy płód żyje, czy jest dobrze dotleniony i czy w wyniku różnego rodzaju sytuacji, nie doszło do niedotlenienia łożyska. Badanie KTG daje możliwość sprawdzenia, jak szybko bije serce dziecka, jaka jest częstość jego akcji. Ile więc wynosi tętno płodu? Określa się, iż normą jest 110 - 150 uderzeń na minutę. Jeśli czynność serca przekracza 150 uderzeń, mówimy o tachykardii, a jeśli jest mniejsza, niż 110 uderzeń, mówimy i bradykardii. Co jest przyczyną arytmii serca płodu? W przypadku tachykardii dotyczy to przede wszystkim infekcji wewnątrzmacicznej lub choroby infekcyjnej przyszłej mamy. W przypadku zaś bradykardii, przyczyną jest niedotlenienie płodu. Ponadto, zapis badania KTG pozwala także zwrócić uwagę na oscylacje, a więc wahania częstotliwości akcji serca. Prawidłowa zmienność powinna wynosić od 6 - 25 uderzeń na minutę. 

 

W jaki sposób działa aparat KTG?

Aparat KTG składa się z monitora, jak również i podłączonych do niego dwóch pelot. Jedna z nich mierzy czynność serca dziecka, z kolei druga czynność skurczową macicy. Jeśli ciąża jest mnoga, wykorzystuje się większą ilość pelot. 

 

Na co zwrócić uwagę kupując aparat KTG? Który sprzęt okaże się być dobrym wyborem? Najważniejsze elementy, to:

  • Zakres monitorowania parametrów płodu
  • Ekran dotykowy LCD, który jest intuicyjny i łatwy w obsłudze
  • Długi okres gwarancyjny
  • Atrakcyjna cena
  • Możliwość zapisu danych na różnych nośnikach
  • Głowica do ciąży bliźniaczej
  • Wbudowany akumulator
  • Najwyższej jakości oprogramowanie

 

Wśród polecanych produktów, jakie znajdują się w ofercie sklepu medycznego Kredos, z pewnością na uwagę zasługują aparaty KTG firmy medical ECONET. Są one dostępne w bardzo atrakcyjnej cenie, cieszą się dobrą opinią klientów i są niezawodnymi sprzętami na długie lata.

 

Wykorzystywanie detektorów tętna płodu

Z racji tego, że badanie takie nie jest wykonywane często, a w wielu przypadkach praktycznie tylko przy porodzie, na rynku istnieją rozwiązania, dzięki którym przyszłe mamy mogą samodzielnie dokonywać badania. W tym też celu wykorzystuje się tak zwane detektory tętna płodu, dzięki którym można odsłuchiwać pracę serca płodu. Jest to szczególnie przydatne urządzenie w momencie, gdy pojawiają się obawy, że z ciążą dzieje się coś złego. Mając pod kontrolą ten parametr, stan psychiczny każdej przyszłej mamy, może być znacząco poprawiony.

 

Oczywiście kluczowe pytanie, jakie zadaje sobie większość kobiet w ciąży - czy detektory tętna płodu są bezpieczne? Jak najbardziej tak. Wykorzystują one efekt Dopplera, gdzie natężenie fali ultradźwiękowej jest po prostu nieszkodliwe, zarówno dla samej matki, jak również i dla jej dziecka. Oczywiście kluczowe przy tym znaczenie ma fakt, aby wybierać jedynie urządzenie medyczne, które są ściśle określone przez UE i posiadają one oznaczenia CE. Taki sprzęt musi spełniać normy zgodne z obowiązującą dyrektywą medyczną 93/42/EEC. 

 

W jaki sposób używać detektory tętna płodu? Urządzenia takie są bardzo proste w obsłudze. Można wykorzystywać je już od 10 tygodnia ciąży. Stanowią one uproszczoną wersję KTG, jaka wykonywana jest w gabinetach ginekologicznych i w szpitalach. Dzięki nim można mierzyć zarówno tętno płodu, jak również i tętno kobiety w ciąży. W takim detektorze znajduje się wbudowany piezoelektryk, który w momencie znalezienia się w zewnętrznym polu elektrycznym, ulega deformacji. Z kolei sonda, która umieszczona jest w urządzeniu, działa w dwóch kierunkach, tym samym i odbierając fale dźwiękowe i wysyłając ultradźwięki. 

 

Wśród polecanych na rynku produktów, na pewno warto zwrócić uwagę między innymi na detektor tętna płodu Sonoline C i detektor tętna płodu Sonoline B, które to oferowane są przez markę Contec. Pierwszy model doskonale sprawdza się w warunkach domowych, jako domowe ktg. Pozwala określać wartości tętna, ale także odsłuchiwanie bicia serca. Drugi może być wykorzystywany i w szpitalach i na własny użytek. W przypadku, gdy kobieta w ciąży obawia się o stan zdrowia swojego dziecka i nie potrafi normalnie przy tym funkcjonować, z całą pewnością taki detektor tętna płodu to obowiązkowy do zakupu gadżet dla każdej kobiety ciężarnej. 

 

Bez wątpienia  KTG jest niezwykle prostym badaniem, dzięki któremu lekarz może otrzymać szereg informacji o stanie zdrowia rozwijającego się w łonie matki płodu. Co więcej, zapis kardiotokograficzny pozwala również spojrzeć na prawidłowość lub nieprawidłowość akcji porodowej. Kardiotokografia jest bezinwazyjna, bezbolesna, a przy tym bardzo skuteczna w swoim działaniu. Z odpowiednim aparatem KTG szybko i dokładnie można ocenić to wszystko, czego lekarz potrzebuje do oceny płodu czy oceny akcji porodowej. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny