Cukrzyca w ciąży
Cukrzyca ciążowa to przypadłość bardzo wielu kobiet. Pojawia się ona nagle i niespodziewanie, w drugim trymestrze ciąży. Dotyka średnio co dziesiątą kobietę. Przyczyną jej występowania są zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu. U większości kobiet mija ona po porodzie, jednak zwiększa też i ryzyko pojawienia się jej w kolejnej ciąży, a także i zachorowania na cukrzycę typu II. Skąd dokładnie bierze się wysoki poziom cukru? Jakie są kryteria rozpoznania cukrzycy u kobiet w ciąży? I co ważne - jak wygląda już samo rozpoznanie cukrzycy i jej leczenie?
Cukrzyca a ciąża - czyli co należy o niej wiedzieć?
Cukrzyca ciążowa dotyka bardzo dużego odsetka kobiet w ciąży. Jej zdiagnozowanie i odpowiednie leczenie jest niezwykle ważne, gdyż nieodpowiednie podejście do tego problemu, może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Wysokie cukry są groźne zarówno dla samej mamy, jak również i dla rozwijającego się w jej łonie dziecka. Najczęściej pojawiającymi się problemami są więc przedwczesny poród, przerost mięśnia sercowego, a nawet i niedojrzałość niektórych układów u rozwijającego się płodu. W skrajnych przypadkach dochodzi także do zgonu wewnątrzmacicznego. Co więcej, kobiety chorujące na cukrzycę ciążową, muszą liczyć się także z dłuższym i cięższym porodem, co jest spowodowane zazwyczaj zwiększoną masę urodzeniową dziecka. Kluczowe znaczenia ma znalezienie przyczyny problemu, regularne mierzenie poziomu cukru oraz stosowanie się do rad lekarza diabetologa zajmującego się dogłębnie cukrzycą u kobiet w ciąży.
Jakie są przyczyny cukrzycy ciążowej?
Nie ma konkretnych przyczyn jej występowania. Są jednak przesłanki, które zwiększają prawdopodobieństwo jej pojawienia się. Co więc można do nich zaliczyć? Są to na pewno nadwaga i otyłość kobiety ciężarnej, ciąża po 35 roku życia, nadciśnienie tętnicze, a także zespół policystycznych jajników. Bardzo często cukrzyca ciążowa występuje w rodzinach, w których przypadki tej choroby również były wcześniej wykryte. W gruncie rzeczy trudno jest więc się przed tym uchronić. Najważniejsze jest jednak to, aby doszło do szybkiego rozpoznania cukrzycy i stosownego podejścia do jej leczenia.
Cukrzyca - kryteria rozpoznania
W leczeniu cukrzycy kluczowe znaczenie ma szybkie jej rozpoznanie. To odgrywa tak naprawdę priorytetową rolę. Co więc może nas niepokoić? Co może świadczyć, że to właśnie my zmagamy się z tym problemem? Głównymi objawami są między innymi ciągłe pragnienie i częste oddawanie moczu. U większości kobiet pojawiają się także zawroty głowy, chroniczne zmęczenie, mdłości, jak również i zaburzenia widzenia. Bardzo często też niepokojące są częste infekcje między innymi pęcherza, pochwy, jak również i skóry. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi - należy działać od razu. I szybciej zostanie ona wykryta, tym mniejsze będzie powodować szkody dla organizmu matki i dla rozwoju płodu.
Cukrzyca - rozpoznanie:
- test na poziom glukozy we krwi między 5 a 8 tygodniem ciąży
Tutaj sprawdza się, czy mama nie boryka się z cukrzycą, będąc nieświadomą swojej choroby. Na tym etapie bowiem nie ma jeszcze mowy o tak zwanej cukrzycy ciążowej. Jeśli wynik jest zawyżony, jest to choroba, której podłożem nie jest ciąża.
- test na poziom glukozy we krwi między 24 a 28 tygodniem ciąży
Tutaj wykonuje się test obciążenia glukozą. Najpierw pobierana jest krew na czczo, a następnie po godzinie po wypiciu 50 g glukozy. Jeśli poziom nie przekracza 140 mg%, problem nie występuje. Jeśli wynik sięga między 140 - 180 mg%, wówczas należy wykonać tak zwany test diabetologiczny, gdzie podawana jest dawka 75 g glukozy, a następnie pobierana jest krew po dwóch godzinach od wypicia roztworu. Jeśli test taki potwierdzi cukrzycę, wówczas kobieta musi znaleźć się pod opieką poradni diabetologicznej lub szpitala, w którym specjalnością jest właśnie cukrzyca w ciąży.
Kryteria cukrzycy pozwalają szybko i bezboleśnie wykryć taką przypadłość u kobiet w ciąży, wybierając odpowiedni sposób leczenia, polegający przede wszystkim na zmianie stylu życia i postawieniu na zbilansowaną, zdrową dietę.
Mierzenie cukru i sposoby leczenia cukrzycy w ciąży
Kluczowe znaczenie ma stosowanie się do zasad, jakie określone są przez specjalistów diabetologów. Jeśli będą one zachowane, zarówno samej matce, jak również i jej dziecku nie grozi żadne niebezpieczeństwo. Co odgrywa więc tutaj kluczową rolę?
Najważniejsze rzeczy, o jakich należy pamiętać:
- unikamy słodyczy i cukru, tłustego mięsa, białego pieczywa, a także miodu, tłustego mleka i produktów mlecznych, a także niektórych z owoców.
- stawiamy na różnorodne, kolorowe i pełnowartościowe warzywa, ciemne pieczywo, ryby, chude mięso i chudy nabiał
- jemy regularnie, co 3 - 4 godziny w małych ilościach, co wpłynie prawidłowo na poziom cukru we krwi, ale i na utrzymanie odpowiedniej masy ciała.
- wybieramy aktywność fizyczną na miarę swoich możliwości i zaawansowania ciąży. Choć skakanie w ciąży nie jest polecane, to jednak istnieje wiele innych metod bycia aktywną każdego dnia.
Cukrzyca ciążowa a poród
Jak wygląda poród z cukrzycą ciążową? Wiele kobiet mających ten problem, zastanawia się nad kwestią samego już rozwiązania. Cukrzyca ciążowa a poród naturalny czy może cukrzyca ciążowa a cesarskie cięcie?
W gruncie rzeczy cukrzyca w ciąży nie jest powodem do tego, by przeprowadzać cesarskie cięcie, chyba że stan zdrowia kobiety lub zbyt duża wielkość płodu nie pozwalają na odbycie porodu naturalnego. W każdym więc przypadku przyszła mama jest traktowana indywidualnie i u każdej ten ostatni moment ciąży i samego rozwiązania może wyglądać inaczej. Czy kobieta musi się do porodu specjalnie przygotować? Nie. Konieczne jednak oprócz standardów, jakie włożyć powinna do torby do szpitala, niezbędny jest także glukometr, peny z insuliną, a także dzienniczek samokontroli. Oczywiście w każdym przypadku możemy znaleźć zarówno zalety cesarki, jak również porodu naturalnego i tak samo ich wady. Z pewnością lekarz prowadzący wie, jakie rozwiązanie zastosować, aby to okazało się być bezpieczne. Jedno jest pewne - cukrzyca ciężarnych a poród nie jest żadną przypadłością, by trzeba było postępować w jakikolwiek sposób inaczej, niż przy braku tej choroby.
Za niski cukier - czyli o co tutaj chodzi?
U kobiety w ciąży, która zmaga się z problemem cukrzycy ciążowej, pojawić może się niska glukoza. Co oznacza więc brak cukru w organizmie? Dlaczego niedobór glukozy we krwi staje się nagle problemem?
Niski poziom glukozy we krwi nazywany jest inaczej hipoglikemią lub inaczej jako niedocukrzenie krwi. Pojawia się w momencie, gdy występuje w organizmie niski cukier we krwi. Jeśli jest nieleczony, może prowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet i życia osoby borykającej się z tą przypadłością. Stan ten sprawia, że mózg nie otrzymuje takiej ilości glukozy, by mógł on prawidłowo funkcjonować. Za mało cukru we krwi może powodować groźne powikłania, a w najgorszych przypadkach nawet śpiączkę. Taki stan rzeczy może pojawić się w chwili, gdy kobieta przyjmuje nadmiar insuliny, powodując niebezpieczne dla zdrowia i życia swojego oraz dziecka objawy i ich powikłania. Glukoza poniżej normy może także być związana z niewłaściwie dobraną dietą, nadmierną aktywnością fizyczną czy też uporczywymi biegunkami i wymiotami. Tak więc, jak nadmiar glukozy nie jest bezpieczny, tak również i niedobor cukru w organizmie może okazać się bardzo poważny w konsekwencjach.
Jedno jest pewne - zajście w ciążę to często bardzo skomplikowana procedura. Badamy swoje ciało i obserwujemy je. Jeśli jest taka potrzeba, patrzymy, kiedy pojawi się pozytywny test owulacyjny. Następnie oczekujemy na termin najbliższej miesiączki, a gdy ta się nie pojawia, wybieramy najlepszy produkt określający czułość testu ciążowego 25 mlu ml. Jest. Jesteśmy w upragnionej ciąży. I wszystko przebiega książkowo, aż do momentu, gdy padnie diagnoza - cukrzyca ciążowa. Musimy być przygotowane, że dosięga ona sporego odsetka kobiet. Podchodząc do tematu racjonalnie i zdroworozsądkowo, z pewnością nie będzie ona taka straszna, jakby mogło się wydawać. Potrzeba odpowiedniego podejścia, dobrego specjalisty i zdrowego stylu życia, a z pewnością upragniony finał będzie miał szczęśliwe zakończenie.