ZAMKNIJ ZAMKNIJ

W organizmie kobiety w trakcie ciąży zachodzą duże zmiany, które są widoczne w różnych obszarach jej zdrowia. Zmienia się też jej ciśnienie tętnicze, mające ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania zarówno matki, jak też rozwoju maluszka. Mierzenie ciśnienia w ciąży powinno odbywać się przy każdej wizycie lekarskiej. Jakie jest dobre ciśnienie w ciąży, jakie są normy i kiedy jest ono podwyższone lub niepokojącą za niskie?

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi w ciąży? 

Norma ciśnienia w ciąży zmienia się wraz z kolejnym miesiącem. W pierwszych miesiącach nieznacznie się obniża. Kobiety mogą nawet nie dostrzec zmian. Pomiędzy 12. i 26. tygodniem ciąży będzie ono prawdopodobnie niższe o 5-10 mm Hg. Wynika to z powiększającego się łożyska, dojrzewającego w macicy dziecka i zwiększonego zapotrzebowania na krew, potrzebną do odżywiania. Ciśnienie w ciąży około 7. miesiąca wraca do normy, czyli wartości sprzed ciąży. A jakie powinno być ciśnienie krwi w ciąży? Przede wszystkim nie powinno przekraczać wartości 140/90 mm Hg.

Zdarzają się jednak przypadki, że ciśnienie w ciąży nie jest w normie. Wymaga to zwiększonej kontroli lekarza, ale też częstszych samodzielnych pomiarów. W tym celu pomoże Ci ciśnieniomierz automatyczny. Ponadto ginekolog zaleci zapewne więcej odpoczynku oraz unikania stresu, który jest często przyczyną niebezpiecznego wzrostu ciśnienia krwi w ciąży

 

Ciśnienie krwi w ciąży. Jak się zmienia? 

Organizm każdej kobiety jest inny, co utrudnia stwierdzenie, w jaki sposób zmieni się ciśnienie krwi w ciąży. Pomimo, że w pierwszych miesiącach ciśnienie w ciąży powinno się nieco obniżyć, u niektórych przyszłych mam wzrasta. Jeżeli ciśnienie rozkurczowe lub/i skurczowe jest wyższe, powyżej normy 140/90 mm Hg, to mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym. Ważne jest jednak, że do takiego stwierdzenia można dojść tylko przy regularnych pomiarach, wykonywanych jednorazowo dwukrotnie w odstępach czasowych co 6 godzin. W przypadku kobiet, które wcześniej nie zmagały się z problemem za wysokiego ciśnienia, a wystąpiło ono w trakcie ciąży, mówimy o nadciśnieniu indukowanym ciążą. Następstwem może być m.in. niedotlenienie płodu, dlatego przyszła mama i jej dziecko wymagają w tym czasie szczególnej opieki. 

ciśnienie w ciąży. Pomiar ciśnienia przez kobietę w ciąży

Mierzenie ciśnienia w ciąży 

Wiedząc, jakie powinno być ciśnienie w ciąży, należy sprawdzać, czy nasze wyniki mieszczą się w ustalonych normach. Mierzenie ciśnienia w ciąży odbywa się podczas każdej wizyty kontrolnej, a więc co ok. 4-5 tygodni. Kobieta może również kontrolować ciśnienie krwi w ciąży samodzielnie w domu. Jest to szczególnie zalecane przy ryzyku nadciśnienia lub niedociśnienia, bądź też już przy jego wystąpieniu. Jest to ważne, ponieważ znajomość wyników i zmian, zachodzących w obszarze układu sercowo-naczyniowego umożliwia odpowiednio wcześnie podjęcie właściwego leczenia. 

Aby wyniki były wiarygodne, zaleca się na 30 minut przed badaniem rezygnację z aktywności i wysiłku, a także napojów i posiłków. 10 minut wcześniej należy odpocząć i wyciszyć organizm. Badanie wykonywane jest na obu rękach, drugi pomiar na tej ręce, na której wynik był wyższy. Zawsze badanie odbywa się w pozycji siedzącej, a ramię powinno znajdować się na wysokości serca. 

 

Co to jest nadciśnienie tętnicze przewlekłe? 

Dobre ciśnienie w ciąży nigdy nie jest wyższe niż 140/90 mm Hg. To podstawowa norma ciśnienia tętniczego w ciąży. Są jednak kobiety, u których jeszcze przed ciążą lub do 20. tygodnia ciąży wykrywa się nadciśnienie tętnicze. Utrzymuje się ono na wysokim poziomie  jeszcze przez 6 tygodni po porodzie. Z łagodną postacią nadciśnienia mamy do czynienia w przypadku wartości niższych niż 160/ 110, ale wyższych niż 140/90 mm Hg. Przy ciśnieniu większym niż 160/ 110 mm Hg jest to nadciśnienie ciężkie. Jest to ciąża wysokiego ryzyka. Wśród następstw są przedwczesne oddzielenie się łożyska, wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrastania płodu i wcześniejszy poród. U kobiet, u których wykryte jest przewlekłe nadciśnienie tętnicze wykonuje się regularnie pomiary ciśnienia, a także analizę moczu w kierunku białkomoczu i ocenia się wzrastanie płodu w badaniu USG. 

 

Ciśnienie w ciąży powyżej 140/90 mm Hg – stan przedrzucawkowy 

Jest to stan, dotyczący ciśnienia powyżej 140/90 mm Hg, pojawiający się po raz pierwszy później niż w 20. tygodniu ciąży. Przy takim ciśnieniu krwi w ciąży jest wtedy również znamienny białkomocz, a więc utrata białka powyżej 300 mg na dobę. Jest to stan niebezpieczny zarówno dla kobiety, jak też jej dziecka. U przyszłej mamy istnieje ryzyko wystąpienia niewydolności krążenia i nerek, a także krwawień do ośrodkowego układu nerwowego i siatkówki. Wśród konsekwencji są też niedotlenienie wewnątrzmaciczne, ograniczenie wzrastania wewnątrzmacicznego i przedwczesne oddzielenie się łożyska. Stan przedrzucawkowy może mieć postać ciężką lub lekką. Zależy to od wysokości ciśnienia tętniczego w ciąży, jak również występowania nieprawidłowości występujących w innych narządach i wartości białkomoczu. 

 

Za niskie ciśnienie krwi w ciąży – normy 

Idealne ciśnienie w ciąży to wartości poniżej 140/90 mm Hg, ale też powyżej 90/60 mm Hg. Jeżeli jest ono niższe, to mamy do czynienia z za niskim ciśnieniem w ciąży. Czasami taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, innym razem niższe wartości pojawiają się tylko w niektórych okolicznościach, np. na skutek zmiany pozycji. Jest to często spotykana różnica  przy zmianie pozycji z siedzącej na leżącą. Dochodzi wtedy do nagromadzenia się krwi w dolnych obszarach ciała, odpływa ona od serca. Ciężarna przy niskim ciśnieniu tętniczym w ciąży może czuć się bardziej osłabiona. Istnieje też ryzyko niedotlenienia matki i płodu. 

młoda mam w ciąży regularnie mierzy ciśnienie

Objawy za niskiego ciśnienia w ciąży 

Niskie ciśnienie krwi w ciąży objawia się ogólnym osłabieniem organizmu i sennością. Kobieta może mieć bardziej nasilone poranne mdłości, a także odczuwać problemy z koncentracją. Niskiemu ciśnieniu towarzyszą ponadto zawroty i bóle głowy, a także szumy w uszach. W niektórych przypadkach dochodzi też do zasłabnięcia. Może to doprowadzić m.in. do kontuzji i poważnych urazów. 

Prawidłowe ciśnienie w ciąży powinno mieścić się w normach od 90/60 mm Hg do 140/90 mm Hg. Należy jednak wiedzieć, że w pierwszych tygodniach może być niższe o 5-10 mm Hg i jest to zjawisko normalne. Zdarza się jednak zarówno nadciśnienie tętnicze w ciąży, jak też niedociśnienie, które jest niebezpieczne dla matki i dziecka. Lekarz powinien kontrolować ciśnienie przy każdej wizycie, a u kobiet z ryzykiem wystąpienia nieprawidłowości zaleca się wykonywanie regularnych pomiarów także w domu.

baner artykul prawidlowe tetno

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny