Czytaj więcej: Czym jest badanie KTG i w jakim celu się je wykonuje?
Czytaj więcej: KTG - jedno z niezbędnych badań w trakcie ciąży
Czytaj więcej: Diagnostyka kardiologiczna u kobiet w ciąży- czyli badanie EKG u przyszłej mamy
Czytaj więcej: Cukrzyca ciążowa a cukrzyca w ciąży czyli czy jedno i drugie oznacza to samo?
Czytaj więcej: Dieta przy cukrzycy ciążowej. Jak leczyć cukrzycę w ciąży.
Podczas ciąży zachodzi wiele zmian w organizmie kobiety. Jedną z nich jest szybsze bicie serca spowodowane rozszerzeniem naczyń krwionośnych oraz znacznym wzrostem objętości krwi. Wysoki puls w ciąży jest często objawem niepokojącym przyszłe mamy i skłania je do poszukiwania odpowiedzi na nurtujące je pytania – jaki puls w ciąży jest prawidłowy? Jak obniżyć puls w ciąży?
Norma pulsu w ciąży jest wyższa od prawidłowego pulsu dorosłego człowieka o około 10 – 20 procent i może przekroczyć 80 uderzeń na minutę. W niektórych wypadkach osiąga nawet wartość 90, a nawet 100 uderzeń serca.
Przeprowadzenie testu ciążowego to dla wielu kobiet nie lada wyzwanie, które wiąże się z silnymi emocjami i uzasadnionym niepokojem. Wiedza o jego właściwym przeprowadzeniu – w tym czasie, w którym przyniesie on wiarygodne wyniki, pozwala podejść do tematu z opanowaniem, dzięki któremu można będzie wykluczyć ewentualną pomyłkę. Jak działa test ciążowy? Jak i kiedy go wykonać? Kiedy możliwe jest uzyskanie wyniku fałszywie pozytywnego?
Testy ciążowe pozwalają uzyskać wynik z dokładnością nawet 99%. Są niedrogie i dostępne, przez co pozwalają szybko i skutecznie zdiagnozować ciąże w domowym zaciszu już na jej wczesnym etapie. Oferowane na rynku opcje to warianty płytkowe, strumieniowe i paskowe.
Czytaj więcej: Detektor tętna płodu – kiedy warto się na niego zdecydować?
Detektor tętna płodu to urządzenie medyczne, które na podstawie badania pracy serca dziecka umożliwia ocenę jego dobrostanu w łonie matki. Oprócz rozwiązań profesjonalnych, dedykowanych do użytku klinicznego i ambulatoryjnego, na rynku dostępne są również detektory możliwe do wykorzystania w warunkach domowych przez przyszłych rodziców, takie jak EcoSound.
Detektory tętna płodu bywają zamiennie nazywane aparatami KTG (kardiotokograficznymi), jednak w przeciwieństwie do tych drugich, nie wszystkie detektory posiadają możliwość pomiaru skurczów macicy matki. Domowe detektory tętna monitorują jedynie czynność serca dziecka, dlatego często zyskują miano uproszczonego KTG.
Cukrzyca ciążowa to przypadłość bardzo wielu kobiet. Pojawia się ona nagle i niespodziewanie, w drugim trymestrze ciąży. Dotyka średnio co dziesiątą kobietę. Przyczyną jej występowania są zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu. U większości kobiet mija ona po porodzie, jednak zwiększa też i ryzyko pojawienia się jej w kolejnej ciąży, a także i zachorowania na cukrzycę typu II. Skąd dokładnie bierze się wysoki poziom cukru? Jakie są kryteria rozpoznania cukrzycy u kobiet w ciąży? I co ważne - jak wygląda już samo rozpoznanie cukrzycy i jej leczenie?
Monitorowanie tętna rozwijającego się dziecka za pomocą detektora tętna płodu lub KTG to jeden z najważniejszych wskaźników prawidłowego rozwoju maleństwa. Urządzenie do pomiaru tętna płodu każda przyszła mama może mieć w zasięgu ręki, by w zaciszu domowym kontrolować stan dziecka zawsze wtedy, gdy odczuwa taką potrzebę. Dostępność KTG jest trudniejsza (urządzenia do kardiotokografii znajdują się w przychodniach i szpitalach), a wskazania do jej przeprowadzenia ustala lekarz.
Czytaj więcej: Badanie glukozy w ciąży. Wszystko, co powinna wiedzieć przyszła mama
Czytaj więcej: Ciśnienie w ciąży. Jakie powinno być ciśnienie krwi w ciąży?
Czytaj więcej: EKG w ciąży. Czy EKG w ciąży jest bezpieczne?
Czytaj więcej: Echo serca płodu podstawowym badaniem prenatalnym
Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny