ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Chrapanie partnera nie daje Ci spać? A może to właśnie Ty borykasz się z uciążliwym chrapaniem podczas snu? Podpowiemy Ci jak znaleźć przyczynę problemu i jak ją skutecznie zwalczyć. Może to już dobry moment, aby wypróbować maskę i opaskę przeciwko chrapaniu?

Chrapanie to problem, który znany jest od wieków, najczęściej dotyczy on mężczyzn po 50 roku życia i kobiet po okresie menopauzy. Szacuje się, że nawet 45 % Polaków może chrapać podczas snu! Długotrwałe i regularne chrapanie może powodować niewyspanie i uczucie ciągłego zmęczenia. Nie lekceważmy tego. Chrapanie połączone z bezdechem (przerwa w oddychaniu) może stanowić już poważny zdrowotny problem, który trzeba skonsultować z lekarzem specjalistą, w tym przypadku z laryngologiem. W większości przypadków chrapanie nie stanowi jednak zagrożenia dla zdrowia, jest raczej dyskomfortem uciążliwym dla nas samych i dla najbliższego otoczenia.

 

Sprawdzone domowe sposoby na chrapanie

Najczęstszymi przyczynami chrapania są złe nawyki. Wystarczy je zmienić lub choć częściowo zmodyfikować, a problem powinien zniknąć.

  • W pierwszej kolejności sprawdźcie w jakiej pozycji śpicie. Jeżeli śpicie na wznak, czyli na plecach - musicie zmienić przyzwyczajenia. Taka pozycja podczas snu tylko potęguje chrapanie. Połóżcie się na boku, to powinno pomóc.
  • Ważna jest również poduszka, na której śpicie. Najlepszym wyborem jest poduszka anatomiczna, która wspiera naturalne, anatomiczne ułożenie głowy, szyi i kręgosłupa. W takiej pozycji organizm najlepiej wypoczywa, sen jest bardziej efektywny, a chrapanie znika.
  • Niedoleczony katar, zapalenie zatok czy infekcje górnych dróg oddechowych to również przyczyna chrapania! Dlaczego? Ponieważ zazwyczaj śpicie (świadomie lub nie) z otwartą buzią. Wyleczcie uciążliwe, przedłużające się infekcje, a chrapanie również powinno minąć.
  • Zadbajcie o swoją dietę- osoby z nadwagą częściej i głośniej chrapią. Zrzucenie kilku zbędnych kilogramów oraz regularne ćwiczenia poprawą samopoczucie i jakość snu. Pomogą też pozbyć się chrapania, w końcu szczuplejsza szyja to mniejszy ucisk na drogi oddechowe.
  • Ograniczcie, a najlepiej całkowicie wyeliminujcie palenie papierosów oraz picie alkoholu, szczególnie wieczorami. Używki mają negatywny wpływ na nasz organizm, powodując m.in. podrażnienie gardła, obrzęk śluzówki czy wiotczenie mięśni gardła i języka, a to niestety sprzyja chrapaniu.
  • Przed snem odpowiednio przygotujcie sypialnię, wywietrzcie ją, a zimą stosujcie nawilżacz powietrza. Optymalna temperatura, w której organizm najlepiej wypoczywa to 18-21 stopni Celsjusza, a nawilżenie powinno sięgać 40-60 %. Odpowiednia temperatura i wilgotność zapobiega wysuszaniu błony śluzowej, która jest częstą przyczyną chrapania.

kobieta zatykajaca nos mezczyznie ktory chrapie

Medycyna i akcesoria ze sklepu medycznego skutecznie walczą z chrapaniem

 Jeżeli domowe sposoby pomagające zredukować chrapanie nie rozwiązały problemu, z pomocą przychodzą środki medyczne dostępne bez recepty oraz gadżety ze sklepu medycznego. W aptekach kupić można specjalny spray oraz plastry na chrapanie.

  • Spray podaje się do nosa. Jego zadaniem jest nawilżenie i zmiękczenie błony śluzowej oraz poprawienie napięcia tkanek gardła. Dzięki temu usuwa on odgłos chrapania. Aby efekt był zauważalny, a właściwie słyszalny, trzeba go stosować regularnie, zazwyczaj co wieczór przed pójściem spać.
  • Dla osób borykających się z problemem chrapania dostępne są także plastry na nos. Plastry są elastyczne, dzięki czemu delikatnie podnoszą nozdrza, rozszerzając kanały nosowe. Plaster ułatwia oddychanie, eliminując przy tym chrapanie.

Sklepy medyczne sprzedają maski, opaski i urządzenia przeciw chrapaniu. Są to skuteczne środki, które dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii, pomagają położyć kres tej nieprzyjemnej dolegliwości. Opaski wykonane są z elastycznego materiału, zazwyczaj posiadają regulację na rzep, dzięki czemu są łatwe i wygodne w użyciu. Są dwa typy takich opasek: zakładane na podbródek oraz mocowane na piersi i plecach.

  • Opaska przeciw chrapaniu, którą zakłada się na podbródek, działa poprzez wspieranie żuchwy i języka. Mechanizm tego typu zapobiega niedrożności dróg oddechowych. Opaskę zakłada się bezpośrednio przed snem, zaczynając od brody, przekładając przez uszy, a następnie zaczepiając rzep u góry i z tyłu głowy.
  • Opaska przeciw chrapaniu Beurer SL 40 poprzez elektrostymulację zapobiega chrapaniu zależnemu od ułożenia ciała podczas snu. Przeznaczona jest dla umiarkowanie i mocno chrapiących osób. Opaska mocowana jest na piersi i plecach. Zapobiega chrapaniu w pozycji leżącej, dzięki wykrywaniu pozycji za pomocą czujnika położenia. Natychmiast zniechęca do leżenia na plecach poprzez elektrostymulację. Jej intensywność jest regulowana, zapobiega przyzwyczajeniu się i ignorowaniu impulsu przez chrapiącego.
  • Maska przeciwko chrapaniu SL 60 firmy Beurer została wykonana w oparciu o innowacyjną technologię, która w czasie rzeczywistym wykrywa chrapanie i natychmiast reaguje wysyłając subtelne impulsy wibracyjne, które wpływają na udrożnienie dróg oddechowych, tym samym niemal natychmiast niwelując chrapanie. Dzięki możliwości połączenia maski z darmową aplikacją „Beurer SleepQuiet” użytkownik zyskuje szereg dodatkowych funkcji oraz wgląd w pełną analizę rejestrowanych przez urządzenie danych dotyczących np. częstotliwości chrapania.
  • Urządzenie zapobiegające chrapaniu SL 70 firmy Beurer to bezinwazyjna i innowacyjna metoda terapii. Urządzenie natychmiast wykrywa chrapanie kiedy tylko się pojawi, a następnie niweluje je za pomocą wibracji oraz emisji dźwięku. Łatwą obsługę urządzenia gwarantuje intuicyjna bezpłatna aplikacja „Beurer SleepQuiet”, która pozwala na utworzenie dziennika snu oraz jego analizy, wyłaniając dzięki temu ewentualne czynniki powodujące zaburzenia snu i chrapanie.

Jak widzicie, chrapanie można skutecznie wyeliminować. Zacznijcie od domowych sposobów – zmieńcie swoje nawyki dotyczące spania, aktywności czy używek. Jeżeli to nie pomoże, macie jeszcze do dyspozycji środki medyczne i akcesoria, które z pewnością zniwelują problem. Pamiętajcie jednak, że jeżeli chrapanie połączone jest z bezdechem, to najlepiej skonsultować problem z laryngologiem. W tym przypadku specjalistyczne badania i leczenie może okazać się niezbędne.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny