ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Problem chrapania w czasie snu znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Jest on bardzo uciążliwy nie tylko dla osoby, która chrapie, ale także dla pozostałych domowników, śpiących w bliskim otoczeniu tej osoby. Na nic szturchanie, gwizdanie czy przebudzanie chrapiącego - po zmianie pozycji i krótkiej przerwie, problem znów powraca. Masz dosyć nieprzespanych nocy? Dowiedz się, jak pozbyć się chrapania. Chrapanie - co to takiego i co je powoduje?

Chrapanie to nic innego jak dźwięk wydawany podczas spania. Dźwięk ten powstaje na skutek drgań mięśni podniebienia miękkiego i gardła, w momencie gdy przechodzi przez nie wydychane powietrze. Są osoby, które chrapią bezwzględnie zawsze podczas snu.

Niektórzy zaś chrapią okazjonalnie - zazwyczaj po wyraźnym zmęczeniu, wypiciu alkoholu przed snem bądź na skutek intensywnego wysiłku fizycznego. Chrapanie samo w sobie nie jest jednostką chorobową, ale jest niebezpieczne dla osoby obciążonej tym problemem, ponieważ w trakcie snu, u osób chrapiących pojawia się bezdech senny. W momencie wystąpienia bezdechu pojawia się problem z nabraniem powietrza do płuc, co w niektórych sytuacjach skutkuje duszeniem się w trakcie spania.

 

Jakie są przyczyny chrapania?

  • niedrożność nosa;
  • otyłość;
  • przerost migdałków;
  • obniżone napięcie mięśni gardła i języka;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • menopauza;
  • alergie;
  • palenie papierosów;
  • infekcje układu oddechowego.

 

Sposoby na pozbycie się chrapania

W internecie znaleźć można mnóstwo porad dotyczących sposobów na pozbycie się chrapania. Osoby borykające się z tym problemem zapewne przetestowały już większość z nich. W zależności od przyczyny chrapania, sposoby na walkę z nim będą się od siebie różniły. Jeśli powodem jest palenie, to najskuteczniejszym sposobem będzie rzucenie tego nałogu. Jeśli zaś przyczyną chrapania jest otyłość, kluczem do komfortowego snu jest zrzucenie zbędnych kilogramów. Co jednak zrobić, jeśli źródło chrapania leży zupełnie gdzieś indziej?

 

7 sposobów na pozbycie się chrapania:

  • spożywanie lekkostrawnej kolacji przed snem;
  • regularne inhalacje;
  • spanie w pozycji „na boku”;
  • zażywanie gorących kąpieli;
  • montaż w domu nawilżacza powietrza;
  • stosowanie sprayu do nosa z roztworem soli morskiej;
  • trening mięśni żuchwy.

Pamiętajmy jednak, że powyższe sposoby nie leczą chrapania, a jedynie zmniejszają jego intensywność.

 

Maski i urządzenia zapobiegające chrapaniu - w co warto zainwestować?

Rozwój technologii sprawił, że na rynku pojawiły się produkty niwelujące szereg naszych problemów. Do jednych z takich produktów zaliczają się np. urządzenia zapobiegające chrapaniu. Ten, kto wie, jak uciążliwe jest spanie przy osobie chrapiącej i odczuł skutki, jakie niesie to za sobą, z pewnością uzna te urządzenia za rewelacyjny postęp nauki.

bandaz anty chrapanie 

Jakie urządzenia zapobiegają chrapaniu?

  • Maska przeciwko chrapaniu - wykrywa chrapanie w czasie rzeczywistym i natychmiast reaguje, wysyłając impulsy wibracyjne. Te zaś wpływają na udrożnienie dróg oddechowych, eliminując chrapanie.
  • Opaska przeciw chrapaniu - sprawdzi się u osób, które chrapią podczas spania na plecach. Opaska umieszczana jest na klatce piersiowej, a na plecach znajduje się czujnik położenia. Gdy tylko chrapiący położy się na plecach, czujnik aktywuje się i za pomocą elektrostymulacji sprowokuje chrapiącego do zrezygnowania ze spania w pozycji „na wznak”.
  • Urządzenie zapobiegające chrapaniu - gdy tylko wykryje chrapanie, niweluje je za pomocą delikatnego sygnału dźwiękowego i wibracji. Urządzenie montowane jest jak słuchawka douszna. Jego stosowanie jest bezpieczne i nieinwazyjne.

Bardzo istotne jest, aby dobierać urządzenia przeciwko chrapaniu do potrzeb chrapiącego. Komfort ich użytkowania oraz odpowiednie dopasowanie urządzenia do twarzy jest kluczowe, aby zapewnić wygodne użytkowanie maski czy innego sprzętu podczas snu.

 urzadzenie zapobiegajace chrapaniu sl 70

Urzadzenie zapobiegajace chrapaniu sl 70

Zaprzestanie chrapania a komfort snu

Odpowiednia ilość godzin snu jest kluczowa do zachowania zdrowia, dobrego samopoczucia i osiągnięcia wymarzonej sylwetki. We wszystkich poradnikach związanych z kategorią „zdrowie i uroda”, zachowanie właściwej higieny snu podawane jest jako jeden z niezbędnych elementów do osiągnięcia wyznaczonego celu. Bez wątpienia sen odgrywa znaczącą rolę w naszym życiu, stąd też jego komfort przekłada się na wypoczynek organizmu oraz regenerację, zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Na wspomniany komfort snu wpływają czynniki takie jak dieta, spanie na wygodnej poduszce i materacu podpierającym kręgosłup, a także wietrzenie sypialni przed snem czy przesypianie odpowiedniej ilości godzin. Jaka jest zalecana dawka snu? Prawidłowa ilość godzin snu zmienia się wraz z wiekiem i jest różna w zależności od prowadzonego trybu życia. Przyjmuje się jednak, że dla osoby dorosłej wskazane jest przesypianie ok. 7-9 godzin na dobę.

Chrapanie prowadzące do bezdechu nocnego jest bardzo niebezpieczne dla osoby chrapiącej. Brak problemu z bezdechem nie jest jednak powodem do zaprzestania walki z chrapaniem. Oprócz wspomnianego bezdechu, mogącego prowadzić do ataku duszności, na skutek chrapania występują także inne dolegliwości, takie jak: bóle głowy, rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją i niewysypianie się. Co więcej, dolegliwości te nie dotyczą wyłącznie chrapiącego, ale także śpiącego przy nim partnera.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny