Budzik zazwyczaj kojarzy się z uporczywym dźwiękiem, wydobywającym ze znajdującego się na szafce nocnej zegarka lub smartfona. Chęć wyłączenia męczącego sygnału i kontynuacji snu jest ogromna - szczególnie zimą, kiedy na zewnątrz jest jeszcze ciemno. Nieprzygotowane do aktywności ciało jest spięte i obolałe, a humor wybudzonej bezlitośnie przez alarm osoby jest zepsuty już od pierwszych chwil nowego dnia. Rozwiązaniem ułatwiającym wstawanie wczesnym rankiem może być jednak wymiana tradycyjnego budzika na budzik świetlny.
Jak działa budzik świetlny?
Podstawowym sygnałem informującym mózg o nadejściu kolejnego dnia jest światło słoneczne.
Rozjaśniająca się przestrzeń sypialni powoduje, że organizm powoli się wybudza i przygotowuje do działania. Spokojne przejście przez ten proces gwarantuje dobre samopoczucie po otwarciu powiek.
Budziki świetlne w swoim działaniu wykorzystują naturalne mechanizmy wybudzania. Urządzenie przypominające lampkę nocną emituje światło stopniowo zwiększające swoje natężenie. Mózg człowieka odbiera w ten sposób sygnał motywujący do wstania z łóżka. Dzięki temu, dźwięk budzika nadawany w ostatniej fazie budzenia nie jest dla niego tak zaskakujący, jak ma to miejsce w przypadku stosowania wyłącznie alarmów głosowych.
Jakie funkcje ma budzik świetlny?
Na rynku dostępne jest wiele modeli urządzeń o zróżnicowanych cenach, funkcjach oraz wyglądzie. Do najbardziej podstawowych cech budzików świetlnych można zaliczyć:
- wyświetlacz wskazujący aktualną godzinę;
- możliwość wykorzystywania budzika jako lampki nocnej;
- dostępność funkcji radia FM;
- opcja zmiany koloru światła lampki;
- opcja zmiany tła LCD;
- możliwość ustawienia drzemki w różnych przedziałach czasowych;
- opcja wyboru sygnału budzika lub ustawienia radia w zastępstwie alarmu;
- możliwość odtwarzania własnej muzyki.
Przykładem przystępnego cenowo urządzenia posiadającego wszystkie wymienione funkcje jest budzik świetlny Beurer WL 32.
Funkcje dodatkowe budzika świetlnego
Poza funkcjami podstawowymi budziki świetlne posiadają także funkcje dodatkowe, dedykowane bardziej wymagającym użytkownikom.
Funkcja ułatwiania zasypiania
Chociaż budziki kojarzą się z początkiem dnia, to mogą być także nieocenionym wsparciem podczas zasypiania. Delikatnie wygasające światło imituje zachód słońca, wprowadzając atmosferę relaksu i wyciszenia. Niektóre produkty posiadają także opcję emisji nastrojowej i uspokajającej muzyki. Przykładem produktu wspierającego szybkie zapadanie w sen jest budzik świetlny Beurer WL 50.
Obsługa przy pomocy smartfona
Nowoczesnym rozwiązaniem stosowanym przez producentów budzików świetlnych jest tworzenie dedykowanych aplikacji służących do obsługi urządzenia. Użytkownik ma wówczas możliwość ustawiania funkcji za pośrednictwem smartfona, co w znacznym stopniu zwiększa wygodę korzystania z produktu. Aplikacje są kompatybilne z systemami iOS i Android. Jedną z nich jest aplikacja "beurer LightUp" stworzona do obsługi budzika świetlnego Beurer WL 75.
Dostępność złącza USB
Część budzików świetlnych posiada także wbudowany port USB. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie budzika jako źródła prądu i naładowanie w ten sposób smartfona. Złącze USB umożliwia także przekazanie do urządzenia własnej muzyki, którą użytkownik chce usłyszeć podczas wstawania bądź zasypiania.
Dotykowy panel LCD
Na rynku dostępne są także budziki świetlne, które posiadają opcję wygodnego sterowania ekranem dotykowym. Tego typu rozwiązanie umożliwia także wygodne włączenie drzemki lub wyciszenie budzika przez dotknięcie palca, bez konieczności poszukiwania i wciskania przycisków.
Budzik świetlny - rodzaje zasilania
Ważnym aspektem wpływającym na wybór konkretnego modelu budzika świetlnego jest także rodzaj zasilania urządzenia.
Część budzików świetlnych jest zasilana sieciowo. Do ich działania niezbędny jest stały dostęp do prądu, co może być problematyczne w przypadku przerw w jego dostawie. Konieczne jest także posiadanie wolnego gniazdka elektrycznego w pobliżu łóżka, do którego można podłączyć kabel zasilający urządzenie.
Większość budzików świetlnych działa dzięki wbudowanej baterii, wymagającej cyklicznego ładowania. W tym przypadku należy pamiętać o kontrolowaniu poziomu naładowania baterii. Brak zależności od kabla zasilającego pozwala jednak na przenoszenie budzika w dowolne miejsce i jego działanie przez określony czas, bez konieczności posiadania stałego dostępu do źródła prądu.
Budzik świetlny - dla kogo?
Budziki świetlne są nie tylko ciekawym gadżetem, ale także nieocenionym wsparciem dla osób borykających się z zaburzeniami snu.
Urządzenie może być pomocne w codziennej walce z bezsennością. Wybór budzika z imitacją zachodu oraz wschodu słońca ułatwia ustalenie codziennej rutyny i przyzwyczajenie do niej organizmu. Dzięki powolnemu wybudzaniu łatwiej jest także wstać po trudnej nocy z zaledwie kilkoma godzinami snu.
Delikatne światło połączone z nastrojową melodią ułatwi zasypianie także osobom zmagającymi się ze schorzeniami o podłożu psychicznym. Wprowadzenie relaksującej atmosfery przez światło budzika pomaga w walce z lękami i koszmarami sennymi, a także niweluje codzienny stres.
Budzik świetlny doskonale sprawdzi się także w pokoju dziecięcym. Po przeprowadzce do własnej sypialni dzieci często odczuwają strach, który łatwiej pokonać przy delikatnie gasnącym świetle lampki. Dodatkowym atutem jest możliwość włączenia radia emitującego bajki lub muzykę, przy których łatwiej jest zasnąć. Rodzice często mają także trudności z budzeniem dziecka do szkoły, a budzik świetlny poniekąd wykonuje to zadanie za nich.
Urządzenie powinno być także absolutnym niezbędnikiem dla osób, które pracują w nietypowych godzinach. Budzik świetlny usprawni wstawanie nawet w środku nocy i wspomoże także zasypianie w ciągu dnia, przy zasłoniętych roletach.
Podsumowanie
Budziki świetlne to ciekawy gadżet, który zdecydowanie ułatwia codzienne życie. Urządzenia występują w wersjach podstawowych oraz z dodatkowymi funkcjami, co ma odzwierciedlenie w ich cenie. Szeroka dostępność różnorodnych modeli sprawia jednak, że każdy może dokonać optymalnego wyboru. Sen daje energię na cały dzień, dlatego warto wspierać procesy szybkiego zasypiania i spokojnego wybudzania.